Sağlık 06 Eylül 2021 - 21:17:44

Tsundoku Anlamı, Hastalığı ve Sendromu Nedir?

Tsundoku Anlamı, Hastalığı ve Sendromu Nedir?

Basit anlamda insanlarda sürekli olarak kitap satın alma isteği olması ancak alınan kitapların hiç okunmadan biriktirilmesi durumu tsundoku sendromu olarak isimlendirilmektedir.

Tsundoku Anlamı Nedir, Ne Demek?

Japon halkı, her zaman kendine has yaşam tarzları ile tüm dünyanın dikkatini çeker. Bizlere son derece garip gelebilecek alışkanlıkları olmasının yanı sıra çalışkanlıklarıyla da bilinen Japonlar, kitap okumaya son derece önem veren bir toplumdur. İnsanlar arasında yapılan araştırmalar, çok sayıda kitap alan ancak onları okumayan kişilerin bulunduğunu gözler önüne sererken bu durum tsundoku sendromu olarak isimlendirilmiştir. Bu kavram, Japoncada argo bir sözcük olan "tsun-doku" kelimesinden geliyor. Bunun yanında kelimenin kökeni ise bir malzemeyi istiflemek ancak sonrasında kullanmamak anlamına gelen "tsunde-oku" kelimesi ve kitap okumak anlamına gelen "dokushu" kelimelerinin birleşiminden geliyor.

Tsundoku Hastalığı ve Sendromu Nasıl Olur?

Kitap okumak, insanların kültür seviyesini arttıran ve dünyadaki herhangi bir konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayan bir aktivitedir. Sürekli olarak kitap okuyan ve bunu alışkanlık haline getiren kişiler kendisini çok iyi bir şekilde geliştirebildiğinden diğer insanlar tarafından da özenilen bir özellik olmaktadır. Ancak bazı kişiler okumaya çok yatkın değillerdir. Bu insanlar, kitap okurken tam olarak hikayenin içerisine giremezler ya da tamamen sıkılarak farklı aktivitelere kayarlar. Bu durumda olan kişiler, kitap okuyamamaktan rahatsız olurken kültür seviyesi olarak geride kalacaklarını düşündüğünden sürekli olarak kitap alırlar. Her kitap alışlarında düzenli olarak okumaya söz verirlerse ancak bunu gerçekleştirmezler. Bu da tsundoku sendromu olarak isimlendirilmektedir.

Tsundoku Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu kişiler, kesinlikle kitapları istiflemek için aldıklarını düşünmezler. Sürekli olarak bu kitapları günü geldiğinde okuyacaklarını ancak şuan uygun zaman olmadığını söylerler. Bu hastalığa sahip kişiler, kitaplıklarında çok sayıda kitap olmasından ve kitaplıklarının dolu gözükmesinden mutlu olan kişilerdir. Herhangi bir medya organında yayınlanan mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alan kitapların büyük bir kısmı bu kişilerde mevcuttur. Yeni alınmış kitapların parlak görüntüsü ve kokusu bu kişileri mest etmektedir. Başka insanlara kitaplarını vermekten hoşlanmayan tsundoku sendromuna kapılan kişiler, verseler dahi kitaplarının peşine düşerken sürekli olarak kitaplarını geri almak isterler.

Tsundoku Sendromunun Tedavisi Var mı?

Bu hastalığın tedavisi tamamen psikolojik aşamalarda gerçekleşmektedir. İnsanlar, ilk etapta kendilerini dizginlemeli ve kitap almayı bırakmalıdırlar. İlk olarak ellerindeki kitapların tamamını okuduklarında tekrar kitap almaya başlayacaklarına karar vermeleri gerekir. Bu çok uzun bir süreç olarak görülürse kendilerine her 5 kitap okuduklarında 1 kitap alma hakkı tanıyabilirler. Bu şekilde süreç yönetilebilmektedir. Ancak bu durum kontrol altına alınmazsa psikolojik yardım için uzmanlara başvurmak gereklidir.Ülkemizdeki çoğu kişide yer alan ancak bilinmeyen tsundoku sendromu, hem psikolojik hem de maddi açıdan insanları zorlayan bir hastalık olarak gösterilebilmektedir.

  • tsundoku
  • tsundoku anlamı
  • tsundoku hastalığı
  • tsundoku sendromu
Yorumlar
Melek Özverir Tsundoku hastalığının böyle bir anlamı olduğunu bilmiyordum. Bu bir sendrom mu ya da geçici birşey mi? Bende evet bazı zamanlarda aşırı bir kitap alma isteği oluyor. Bir süre devam ediyor sonra geçiyor. Sürekli kitap alma hastalığı tedavisi var mı? cevapla
yorum yaz
Akgünlük Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?