Yaşam 07 Eylül 2021 - 01:09:22

Denizde Lens Kullanılır mı? Denize Lensle Girilir mi?

Denizde Lens Kullanılır mı? Denize Lensle Girilir mi?

Göz sağlığının önemli bir aşamasını oluşturan lens kullanımı insanlar arasında git gide yaygınlaşırken insanlar yaz aylarında denizde lens kullanılıp kullanılamayacağı konusunu merak ediyorlar.

Denizde Lens Kullanılır mı?

Ülkemiz, adeta bir tatil cenneti olarak nitelendirilirken yaz aylarının gelmesi ile birlikte herkes plajlara koşmakta, denizin ve güneşin tadını çıkarmaya başlamaktadır. Ancak lens kullanıcılarının birçok farklı ortamda olduğu gibi bu ortamda da çok dikkatli olması ve gözlerine özen göstermesi gerekir. Birçok lens kullanıcısı, deniz ya da havuza girerken lensleri ile girip girmemesi gerektiği konusunda ikilem yaşarlar. Uzmanlar, kişilerin havuza ya da denize girerken lens kullanmaması gerektiğini belirtmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar kendisini göstermeye başlayabilir.

Denizde Lens Kullanılır mı? Kullanımının Sakıncaları Nelerdir?

Yaz aylarında serinlemek için denizlere koşan kişiler, lenslerini çıkarmadan denize girerlerse ciddi sorunlar yaşayabilirler. İlk olarak yaşayacakları sorun sağlıktan bağımsız olarak lenslerinin kaybolması durumudur. Bilindiği üzere lens, yapışkan bir yüzeye sahiptir ve bu sayede gözün üzerinde tutunabilir. Ancak denizin içerisinde su ile direkt olarak etkileşime geçmesi, lensin ıslanmasına ve bunun sonrasında tutucu özelliğinden belirli oranda kopmasına sebep olmaktadır. Bu da lenslerin kaybolmasına sebep olabilir. Bunun yanında denizin içerisinde yer alan virüsler ve bakteriler lense bulaşabilirken bu durumda çok ciddi göz enfeksiyonları ortaya çıkacaktır. Bu enfeksiyonlar geçici olarak görme kaybına dahi sebep olabilen durumları ortaya çıkmaktadır.

Denizde Günlük Lens Kullanımı Nasıl Olur?

Havuzlarda lens kullanmak isteyen kişilerin kendi lenslerini çıkararak günlük lenslerden satın alması mümkün olabilmektedir. Ancak bu şartlar altında dahi çok dikkat etmeleri gerekir. İlk olarak bir deniz gözlüğü kullanmaları önemli olacaktır. Bu imkanı bulunmayan ya da bunu tercih etmeyen kişiler güneş gözlüğü de kullanabilirler. Bu şekilde bir kullanımı düşünen kişilerin dahi ilk olarak uzman doktorlara danışması ve bu şekilde kararlarını vermesi gerekir. Bazı kişilerin gözlerinde oluşan ekstra durumlar sebebiyle denizde lens kullanımı çok sakıncalı olacağından doktorlar tarafından yasaklanabilmektedir.

Hangi Durumlarda Lens Kullanılmamalı?

Lenslerin denizlerde kullanılmaması gerekirken buna benzer farklı durumlar da söz konusudur. Lens kullanıcılarının bunlara dikkat etmesi ve lenslerini belirli dönemlerde çıkarması gerekir. Gözlerinde alerji ya da enfeksiyonları bulunan kişilerin lenslerini kullanmaması önerilir. Bunun yanında gözlerinde kuruluk olan kişilerin de kullanması sakıncalı olacaktır. Herhangi bir rahatsızlık sebebiyle göz damlası kullanımı zorunlu olursa bu durumda da kişilerin lenslerini takması ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Son olarak çok fazla tozlu ya da dumanlı ortamlarda bulunacak olan veya düzenli olarak bu ortamlarda çalışan kişilerin lens takmaması önerilmektedir. Lens kullanan kişiler, hem lenslerinin hem de gözlerinin sağlığı açısından çok dikkat etmeli ve olumsuz şartlar ortaya çıkaran durumlarda kendisini sakınmalıdır.

  • denizde lens
  • lens kullanan kişiler
  • denizde lens kullanımı
Yorumlar
Ayça Selcan Denizde kullanılabilen lensler varmış onlarda almak istiyorum. Gözlük takmamak için lens aldım. Kullanıyorum ama denize giderken hep bir sorun oluyor bu durum. Denizde rahatça kullanabileceğim lens var mı? cevapla
yorum yaz
Hiperseksüel Nedir? Hiperseksüel Ne Demek? Kimlere Hiperseksüel Denir?