Natamisin nedir? Natamisin içeren ilaçlar ve zararları nelerdir?
Sağlık

Natamisin Nedir? Natamisin İçeren İlaçlar ve Zararları Nelerdir?

05 Eylül 2018 - 06:51:41

İlaç sektöründe, küf ve maya gelişimini engellemek amacıyla kullanılan maddelerden birisi natamisin isimli maddedir. Bu madde, gıdaların içerisine katılabildiği gibi ilaçlarda da tercih edilebilmektedir.

Natamisin Nedir, Ne Demek?

Küf ve mantar oluşumu gıdalarda çok ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu oluşumların engellenmesi ve raf ömrünün uzun olabilmesi için de özel koruyucu maddeler kullanılır. İlaç sektöründe sıklıkla kullanılan natamisin antibiyotiği de bunlardan birisidir. Bazı süt ürünlerinin içerisine katılan natamisin ile birlikte küf ve mantar oluşumu engellenmektedir. Normal şartlarda ilaç olarak da bu antibiyotik satışa sunulur ve aynı görevi insan vücudunda da gerçekleştirebilir. Özellik açısından küfe ve mantara sebep olan bakterilere uygun ortam bırakmayan bir madde olarak gösterilmektedir.

Natamisin İçeren İlaçlar ve Zararları Nelerdir?

İlaç sektöründe natamisin içeren ilaçlar PIM ismiyle başlamaktadır. Bu ilaçların içerisinde natamisin ana madde olarak kullanılmıştır ve bu ilaçlar mantar oluşumunu engelleme özelliği taşır. İnsanlarda bu ilaçlar mantar oluşumları gözlendiğinde doktor reçetesi ile birlikte kullanılabilir. Gün içerisinde insanların alması gereken natamisin miktarı 0,3 mg/kg seviyesindedir. 70 kilogram bir insan gün içerisinde 21 mg. seviyesinde bu maddeden vücuduna alabilir ve herhangi bir zarar görmez. Ancak bu oran aşıldığında vücut içerisinde toksin madde olarak nitelendirilmeye başlamaktadır. Bu seviyede dahi vücut için çok büyük zararları bulunmazken metabolizma hızının düşük miktarlarda azalmasına sebep olabilir.

Natamisin Hangi Besinlerde Kullanılır?

Küf ve süt ürünü denildiğinde akla ilk gelen ürün peynirdir. Dünya mutfağında çok sayıda küflü peynir tedavi edici yönü ve keskin lezzeti sebebiyle tercih edilmektedir. Ancak her ürün bu şekilde bir küfe uygun değildir ve sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple de ülkemizde satılan çoğu peynir seçeneğinde natamisin isimli madde kullanılabilmektedir. Genel olarak sert, yarı sert ya da yarı yumuşak olarak nitelendirilen peynir modellerinin içerisinde yer almaktadır. Buna ek olarak kurutulmuş ya da kürü yapılmış sosislerin yüzeylerinde kullanılmaktadır. Bu maddeler tüketildiğinde insanların vücutlarına bu maddeyi aldığını bilmesi gerekir.

Natamisin Kullanımı Yasal mı?

Bu maddenin insan vücudu için çok ciddi bir zararı olmadığından kullanımına da bir yasak konulmamıştır. Bakanlıklar, bu maddenin kullanımında halkın bilinçlendirilmesi için bilgi verilmesini istemektedir. Bunun dışında üreticiler raf ömrünü uzatmak adına kullanmaktadırlar. Amerika'da peynir ürünlerinin tamamına yakınında natamisin isimli madde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra artık et ürünlerinde kullanımı da çok yaygınlaşırken et ürünlerindeki etkileri henüz net olarak bilinmediğinden direkt olarak izinler verilmemektedir. Bu aşamada ürünlerin incelenmesi ve insana vücuduna zararlı olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde kullanılan natamisin isimli madde, son dönemde birçok üretici tarafından tercih edilirken insanların çok fazla korkmasını gerektirecek bir madde olarak nitelendirilmez.

Yorumlar
Cemile Ertürk 05 Eylül 2018 - 07:01:41 Natamisin insan sağlığı için zararlı çünkü yasaklandır diye biliyorum. Süt ürünlerinde özellikle peynirlerde kullanılıyor diye duymuştum. Eminim ki başka kullanım alanları da vardır. Fakat bunlar herhangi bir yan etkiye yol açıyor mu acaba? Helal mi değil mi bunu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: