Diyet 17 Mayıs 2021 - 03:55:24

Şok Diyet Zayıflatır mı? En Etkili Şok Diyet Listeleri Nedir?

Şok Diyet Zayıflatır mı? En Etkili Şok Diyet Listeleri Nedir?

Şok diyet; kilo sorunu yaşayan kadın ve erkeklerin hızlı bir zaman diliminde kilo vermek için uyguladıkları diyet türleridir.

Şok Diyet Nedir, Ne Demek?

Birçok kilolu kişi zayıf olmak özgürce istediği kıyafeti dilediği bir zamanda giyebilmek ister. Bu koşulların sağlanabilmesi için ideal kiloda olmak gerekir. İdeal kiloda olmak için şok diyet yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat normal bir zaman diliminden daha kısa sürede kilo vermek vücut için zararlıdır ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durumun oluşmaması için diyetisyen eşliğinde kilo vermek gerekmektedir.

Şok Diyet Zayıflatır mı?

Hızlı kilo verme yöntemleri arasında olan bu diyetleri ortak bir noktada buluşturan durum kalori alımının az olmasıdır. Az kilo alınarak kilo verilmesi sağlanır. Ciddi oranda azaltılan kalori oranı ile zayıflama gerçekleşir. Gün için de beş yüz ila bin kalori gibi bir oranla beslenilmektedir. Genel olarak meyve sularıyla detoks yapılır. Diğer diyet programlarında dengeli beslenmek ön plandayken bu diyetlerde kısa zamanda fazla kilo vermek öndedir. Bu tarz beslenmek tehlikeli durumlara yol açabilir. Kişi kendini aç bırakacak kadar az kalori ile vücudu ayakta tutmaktadır. Bu şekilde beslenmek bedende şok etkisi yaratır. Kalori alımı kısıtlandığı zaman vücut kilo veriyor gibi görünmektedir. Halbuki vücut bu süreçte yağ yakmamaktadır. Vücutta depolanmış olan karbonhidrat vücut tarafından glikojen olarak kullanılmaktadır. Vücudun glikojen kullanması ile gittiği zannedilen kiloların hızlı bir şekilde vücuda dönmesi ile sonuçlanmaktadır.

Şok Diyet Zararları Nelerdir?

Bu diyetler vücudun dengesini bozmaktadır. Çeşitli sağlık problemlerinin oluşma olasılığı yüksek olduğu için diyeti uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Beslenme yetersizlikleri meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kişinin gün içindeki enerjisi düşer ve halsizlikler baş gösterir. Metabolizmanın yavaşlaması kaçınılmazdır. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, saç dökülmeleri, halsizlik, depresyon gibi durumlar meydana gelmektedir. Diyetin bırakılması ile kilo almak çok kolay bir hale gelir. Yağ vücutta kalırken kas ve sudan kilo gider.

Şok Diyet Nelere Yol Açar?

Düşük kalorili diyetlerin uygulanması vücut için zararlı ve kısıtlayıcıdır. Diyetin yapıldığı süre içinde vücut optimal sağlık için gerekli olan besinleri alamamaktadır. Besin eksikliğinin uzun bir zaman diliminde devam etmesi çeşitli sorunlara yol açar. Kandaki demir, kemiklerdeki mineraller süzülebilir ve kırıklar meydana gelebilmektedir. Bu durumun yanı sıra düşük kalori içeren beslenme programları bazı minerallerin kaybolmasına yol açmaktadır. Bu minerallerin başında potasyum ve sodyum bulunur. Potasyum ve sodyum eksikliğinin yaşanması vücudu tehlikeye sokarak çeşitli hastalıkların meydana gelmesi olağan hale gelir.

Hızlı Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Hızlı kilo verdiren diyet listelerini uygulamak veya bu programın içerisindeki besinleri öğrenmek için diyetisyene başvurmak gerekir. Herkesin tavsiye ettiği diyetleri uygulamak kişinin vücuduna uymayabilir. Bu durumda hastalıklar meydana gelerek insan sağlığı tehlikeye atılmış olur. Etkili şok diyet listesi için uzman diyetisyene başvurulması önerilmektedir.

  • şok diyet zararları
  • şok diyet zayıflatır mı
  • şok diyet listesi
Yorumlar
Handan Fırat Hızlı kilo vermek için şok diyet yapmak zararlı olur mu? Şok diyetlerle 1 haftada kaç kilo verebilirim? Menüleri nelerdir? Nasıl beslenmek gerekir? Kürleri nasıl yapılır? Yağ yakıcı kürler hızlı kilo vermeye yardımcı olur mu? cevapla
yorum yaz
Şam Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları