Deniz suyu göze iyi gelir mi? Zarar verir mi?
Sağlık

Deniz Suyu Göze İyi Gelir mi? Zarar Verir mi?

07 Eylül 2018 - 04:59:29

Deniz suyu son derece faydalı olarak gösterilse de göz gibi hassas yapılar için ciddi zararlar ortaya çıkarabilmektedir.

Deniz Suyu Göze İyi Gelir mi?

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili oluşu deniz turizminin oldukça gelişmiş olmasını sağlamaktadır. Birçok kişi yaz aylarını deniz kıyısında geçirirken düzenli olarak denize girer ve denizde zaman geçirir. Denizin içerisinde dibe daldığında önünü görebilmek için birçok kişi gözlerini açarken bu aşamada deniz gözlüğü de kullanmaz. Bu durum gözlerinde ani yanmalara sebep olsa da birçok kişi buna dayanarak sürekli gözleri açık bir şekilde suyun altında zaman geçirirler. Ancak suyun altında gözlerin açık olması yanmanın dışında da gözlere zarar veren bir durumdur.

Deniz Suyunun Göze Zararları Nelerdir?

Deniz suyu tuzludur ve tuz oranı denizden denize farklılık gösterebilir. Özellikle tuz oranının yüksek olduğu deniz suları göz sağlığı için son derece sakıncalı durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çok tuzlu bir suda gözler açılırsa ve gün içerisinde sıklıkla bu eylem tekrarlanırsa gözlerde alerjik reaksiyonların oluşması durumu söz konusu olabilmektedir. Konjoktivit adı verilen rahatsızlık ortaya çıkarken bu rahatsızlık gözlerde kızarma, yanma, batma hissi ve çapaklanma gibi sonuçlara sebep olmaktadır. Tüm bu sorunlar yaşanmaması için denizde gözlerin açılmaması ya da gözlük gibi koruyucu malzemelerin kullanılması gerekmektedir.

Deniz Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Deniz suyu, her ne kadar gözler için zararlı olsa da vücut için oldukça faydalıdır. İlk olarak bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi bulunan deniz suyu, yaz aylarında da olsa insanların hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra insanlarda uykusuzluk problemlerinin ortadan kalkmasında çok etkili bir seçenek olarak görülmektedir. Stres ve depresyonun vücuttan uzaklaşmasında deniz suyunda geçirilen vaktin önemi çok büyüktür. Üst solunum yollarının temizlenmesinde ve burada yer alan zararlı maddelerin vücuttan atılmasında da katkı sağlar. Son olarak zihni temizlerken insanların çok daha iyi bir şekilde hayatlarına konsantre olmasını sağlamaktadır.

Deniz Suyunun İçilmesinin Zararları Nelerdir?

Gözün dışında deniz suyunun içilmesi de insan vücudu için zararlar gösterebilir. Denizde zaman geçiren kişiler istemsiz olarak belirli miktarlarda su yutarlar ancak bu sular çok fazla olumsuz etki yaratmaz. Eğer bilinçli olarak su içilirse deniz suyunun zararları ortaya çıkacaktır. İlk olarak insan vücudunda su kaybına sebep olan bir durumdur. Buna ek olarak kalp atışlarının kontrolsüz bir biçimde hızlanmasını, baş ağrısı ve baş dönmesini tetiklemektedir. Birçok kişide iştah kaybına sebep olurken çok fazla tüketildiğinde kusma etkisi görülebilir. Son olarak böbrek yetmezliğini tetikleyen durumlar arasında gösterilmektedir. Deniz suyu bir yandan faydalı gözükse de gözler ile direkt temas ettiğinde ya da bilinçli bir şekilde içildiğinde çok büyük zararları olabilmektedir.

Yorumlar
Çisil Tepeli 07 Eylül 2018 - 05:09:29 Deniz suyu gözümü yakıyor bir zararı olur mu endişesine kapılıyorum. Daldığımda gözlerimi açarsam eğer mutlaka yanıyor gözlerim. Deniz suyunun gözler üzerinden faydaları oluyor mu bilmiyorum. Ben ne zaman böyle bir durum yaşasam kızarma ve yanma oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: