Sağlık 07 Eylül 2021 - 08:52:19

Buhar Odası Kaç Kalori Yakar? Yapımı ve Yararları Nedir?

Buhar Odası Kaç Kalori Yakar? Yapımı ve Yararları Nedir?

Buhar odası vücut üzerinde önemli etkileri olan ve senelerden beri Türk toplumunda olan bir kültürdür.

Buhar Odası Kaç Kalori Yakar?

Buhar odası direkt olarak herhangi bir zayıflatma etkisi bulunmaz. Fakat belirli aralıklar ise buhar banyosu yapıldığı zaman akabinde bir sürü fayda getirir. Bunlardan biri cildi çok iyi bir şekilde temizlemesi, toksinleri atmasıdır. Cildin altındaki deriyi dahi temizleme özelliğinin olduğu söylenebilir. Metabolizmayı hızlandırmakta ve derinin altındaki biriken yağların çözülmesine destek olmaktadır. Buhar banyosu yapan kişinin çözülen yağları çok basit ve hızlı bir biçimde vücuttan atılmaktadır. Bunun sonucunda ise cilt gerginleşmekte ve biraz da olsa kilo kaybedilmektedir.

Buhar Odasının Özellikleri Nelerdir?

Gelenek çok eski senelere dayanmaktadır. Buhar odasının özelliği vücudu diri hale getirmesi ve canlandırmasıdır. Gelişmekte olan teknoloji sayesinde buhar banyosu devamlı olarak talep gören sağlık unsuru haline gelmiştir. Zinde kalmayı sağlayan ve kişileri rahatlatan banyodur. Bütün gün yorgunluk ve stres yaşayan kişiler banyonu avantajlarından fayda sağlayabilir. Kırk beş derecelik buhar derecesinin olduğu oda vücuttaki gözenekleri açmakta ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.

Buhar Odası Nelere İyi Gelir?

Buhar banyosu yaparken odaya hoş koku ve buhar yayılabilir. Hoş koku ve buhar psikolojik rahatlamayı beraberinde getirir. Buhar banyosundan sonra ise cilt bakımı yapılarak kastaki ağrılar giderilebilir. Cildi temizler ve bu sayede cilt canlanır. Stresi hayatından çıkarmak isteyen insanlar buhar banyosu yapmalıdır. Banyo esnasında vücudun ısı değeri yükselir. Bu yüzden ter bezleri çalışır ve toksinler atılır. Kırk beş derece olan odada tahmini olarak yirmi beş ila otuz dakika kalınması önerilir. Bu süreden daha fazla kalmak vücuttaki çeşitli biyolojik değişimlerin oluşmasına neden olur. Kan dolaşımı hızlanır ama tansiyon artmaz. Solunum yollarının iyileştirilmesi için etkili bir uygulamadır. Alerjik rahatsızlıklar, bronşit ve sinüzit durumlarında buhar banyosunun olumlu etkisi fazladır.

Buhar Odasının Faydaları Nelerdir?

Havayı nemlendiren buhar banyosu boğaz tahrişine iyi gelmektedir. Boğmaca, astım gibi rahatsızlıklar üzerindeki etkisi güçlüdür. Kasları gevşetirken kuru öksürüğün çözümlenmesine yardım eder. Mukos zarının aşırını seviyede kurumasının önüne geçmektedir. Ruhu ve vücudu canlandırma özelliği olan banyo günlük işlerin halsizliğinden kurtulmayı sağlar. Yaşanan stres banyo sayesinde en az orana indirgenir. Üretme, düşünce gibi psikolojik yetileri üst düzeye çıkarmaktadır. Keyif verir, cilt bakımına katkı sağlar. Nem, sıcaklık etmenleri cilde masaj yapar, kasları gevşetir, kişi bütün bu sürecin sonunda rahatlar. Cildin yumuşatılması ve pürüzsüz hale getirilmesi için birebir bir uygulamadır. Banyodan sonra vücut uzun bir dönem dinç kalmaktadır. Buhar odası birçok faydaya olanak tanıdığı için düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir.

  • buhar odası
  • buhar odası kaç kalori yakar
  • buhar odasının faydaları
Yorumlar
Kübra Karademir Buhar odasına hayatımda sadece birkaç kere gittim. Aslında çok faydalı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor. Kalori yakmak amacıyla gitmedim. Ama bunun içi gelenler de vardı tabi. Yorumları genelde işe yarıyor şeklindeydi. Denemediğim için tam bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Polip Kürü Nedir? Polip Tedavisinde Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Poliplere İyi Gelir mi?