Sağlık

Botoks Nedir? Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

07 Eylül 2018 - 12:42:28
Botoks nedir? Faydaları, zararları ve yan etkileri nelerdir?

Botoks, sonuçların getirdiği olumlu etkilerden dolayı kullanımı arttan ve kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlayan yöntemdir.

Botoks Nedir, Ne Demek?

Kırışıklıkları hızlı şekilde ortadan kaldırır. Adı duyulduğu günden beri gündem yaratan uygulamalardan biridir. Çok kısa bir dönem öncesinde botoks nörolojik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktaydı. Fakat son zamanlarda daha çok estetik amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Uygulamanın öncesinde var olan kırışıklıklar uygulamanın yapılmasından sonra ortadan kalkmaktadır.

Botoks Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

İlaç inseksiyonu biçiminde uygulanmaktadır. Ağrılı işlem olarak gösterilmez. Ucu oldukça ince olan bir iğne aracılığı ile injeksiyon yapılmaktadır. Enjeksiyonun yapılması ile iğnenin deriye batmasından dolayı küçük bir acı durumu hissedilebilir. Hissedilen tek acı bu hafif hissiyattır. Migren tedavisi için uygulanacağı zaman gerginliğe yol açan kas içerisine yapılır. Kırışıklığın gitmesi için de kırışıklığı oluşturan kaslara yapılır. İşlem beş ila on dakika sürmektedir. Uygulamanın yapılmasından sonra özen gösterilmesi gereken özel bir durum bulunmamaktadır. Kişi botoks sonrasında normal hayatına devam edebilmektedir.

Botoksun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Normal bir uygulamada herhangi belirgin bir yan etki durumu bulunmamaktadır. Botoks sonrasında yan etkilerden ziyade istenilmeyen durumlar meydana gelebilir. Ortaya çıkan etkiyi ortadan kaldırmanın bir yöntemi bulunmamaktadır. İstenmeyen sonuçlar ile karşılaşıldığı zaman etkisinin dolması beklenir. Etkisi geçtiği zaman istenmeyen sonuçlar kendi haline düzelme gösterir. Sağlıkla ilgili herhangi bir zararı olmadığı ifade edilmektedir. Enjeksiyon esnasında anlık morarmaları kızarma ve şişlikler oluşabilir. Oluşan bu faktörlerin tamamının geçici olduğu söylenebilir. Emzirme ve hamilelik süreçlerinde yapılması ile ilgili net bir bilgi yoktur. Bunun için uzman doktorla görüşülmesi gerekir.

Botoksun Kullanım Alanları Nelerdir?

Tıp alanında çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Felç hastalarının kas kasılmasını engellemek için kullanılır. Bunun yanı sıra tik diye isimlendirilen fark etmeden yapılan mimik hareketlerinin tedavisi için kullanımı tercih edilir. Şaşılık bu uygulama ile düzetilebilmektedir. Mimik kaslarından dolayı oluşan dinamik yüz çizgilerinin belirgin halinin ortadan kaldırılması, migren ağrıları ve terleme problemi için sıklıkla kullanılan uygulamalardan biridir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

İki kaşın arasında meydana gelen ve çatık kaş görüntüsüne yol açan çizgilerin düzeltilmesi için kullanılır. Alın bölgesindeki yatay çizgileri hafifletir. Zaman içinde düşün kaşlar bu uygulama ile yukarıya doğru kaldırılabilmekte ve kişi daha genç bir görünüme kavuşmaktadır. Bu sayede göz kapakları açılmakta, gerilmekte ve gözün alt kısımlarındaki torbalar azaltılmaktadır. Yaşın ilerlemesinden dolayı burun aşağıya doğru inebilir. Burun uygulamayla kaldırılabilmektedir. Boyun bölgesinde oluşan çizgiler gerilir, dudakların kenar kısımları yukarı kaldırılır, çenede meydana gelen çukur, şekil bozukluğu gibi problemlerde kullanılabilir. Botoks üst taraftaki diş etinin görünmesini önlediği gibi göğüsteki çizgileri gergin hale getirme gücüne sahiptir.

Yorumlar
Leyle Çemen 07 Eylül 2018 - 12:52:28 Dudaklarıma botoks uygulatmak istiyorum ama fiyatları bazı yerlerde aşırı pahalıyken bazı yerlerde ucuz. İyi bir uygulama yaptırabilmek için nelere dikkat etmem gerekiyor? Bide yaptırdıktan sonra bunların süresi ne kadar gidiyor bunu öğrenmem gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: