Buhar odası ile sauna arasındaki fark nedir?
Yaşam

Buhar Odası ile Sauna Arasındaki Fark Nedir?

07 Eylül 2018 - 16:32:58

Cilde ve sağlığa faydaları saymakla bitmeyen buhar odası ile sauna arasında var olan farklara denir.

aronya çayı

Sauna ve Buhar Odası Kullanımı Nasıl Olur?

Gün içinde yorulan insanların aşırı sıcaklığın içerisinde rahatlayıp, bedenlerini dingin hale getirmelerini sağlayan ve ter atılan yere sauna denir. Ter atmaya yarayan sauna ve hamamın yanında buhar odası da vardır. Sıcaklığın yüksek olması terlemeyi sağlar. Terleme aracılığı ile vücutta yer alan zararlı maddelerden kurtulabilirsiniz. Sıcak alan kasların gevşeme sürecine yardımcıdır. Bu şekilde fiziksel ve ruhsal rahatlama gerçekleşmektedir. Bu alanlarda insanlar kendilerini rahat hisseder. Buhar veya saunadan çıkan kişi kendisini daha iyi hisseder.

Buhar Odası ile Sauna Arasındaki Farklar

İki oda çeşidinin de malzeme veya yapı özellikleri birbirinden farklıdır. İki odanın da ortak özelliği kapalı olması ve yüksek ısının varlığıdır. Buhar etkisinin fazla olduğu ve nem içeren alan buhar odasıdır. Sauna ise kuru bir alandır. Buhar odası nemli olduğu için zemin her zaman ıslaktır. Bu alanda kayganlık durumunu önleyen ve suya dayanan malzemeler kullanılmaktadır. Buhar odası genel itibari ile seramik kaplıdır. Tavanların nem faktörü karşısından dayanıklı olması önemlidir. Sauna ortamında ahşap malzemeler kullanılır. Bu odadaki maksimum nem seviyesinin yüzde yirmi beş olduğu söylenebilir. Bu durumdan dolayı malzemelerin suya dayanıklı olup olmaması önem teşkil etmez. Tavan bölümü düzdür. Buhar jeneratörünün odanın dışarısında kaldığını söylemek mümkündür. Buhar odasının saunaya kıyasla sistemi daha gelişmiştir.

Buhar Odası Nedir? Nasıl Olur?

Yorgunluğun, halsizliğin atılmasını sağlayan alana denir. Bu odanın esas özelliği nemli olmasıdır. Alanın sıcaklık seviyesi en fazla kırk beş ila elli derecedir. Alandaki nem seviyesinin de yüzde yüze yakın olduğu ifade edilir. Buhar odasında aşırı oranda nem olduğu için zemin, duvar gibi alanların dayanıklı olması gereklidir. Önemli yararlarından biri nem oranının yüksek olmasından dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu nemi dengelemesidir.

Buhar Odası Ne İşe Yarar?

Kas ağrılarının azalmasına yardım ettiği gibi cildin yenilenmesini sağlar. Cilt bu odada derinin altına kadar temizlenerek pisliklerden arınmaktadır. Ciltte bulunan gözenekleri açar ve bu sayede bedendeki toksinleri atmaktadır. Toksinler ter aracılığıyla dışarı atılır. Odadan çıkıldığı zaman kesinlikle duşa girilmesi gerekmektedir. Solunum yolu hastalıklarına, öksürük ve astıma iyi gelen buhardan dolayı bu odalar kullanılabilir. Buhar odasında nabız yükselir ve bu yüzden kan dolaşımı hızlanır. Böylece tansiyonun düşmesi engellenmektedir.

Sauna Ne İşe Yarar?

Sauna sıcaklık seviyesinin yetmiş ila seksen dereceye kadar yükseldiği fakat nem seviyesinin yüzde yirmi beş civarında olduğu odalara denir. Saunanın asıl hedefi bireylerin ter atmasına yardım etmesi ve toksinlerden arınmasını sağlamasıdır. Sıcaklıktan dolayı vücut yumuşar. Geleneksel bir kültür olan ve geçmiş zamanlardan bu yana kullanımı revaçta olan saunayla buhar odasının özellikleri aynı olmamasına rağmen yararları açından birbirlerine benzemektedir. Buhar odası ile sauna arasındaki farkı öğrenen kişi istediği odadan fayda sağlayabilmektedir.

aronya çayı

Yorumlar
Kader Aktürk 07 Eylül 2018 - 16:42:58 Buhar odası ile sauna arasında ben çok fark göremiyorum. Ama zemin olarak bazı farklar var ikisine de gitmiştim. Kullanımı hemen hemen aynı oluyor zaten. İkisi de vücuda çok faydalı oluyor. Birçok fayda sağlıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı