Sağlık

Çift Cinsiyet Ne Demek? Çift Cinsiyet Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

07 Eylül 2018 - 20:23:55
Çift cinsiyet ne demek? Çift cinsiyet hastalığı hakkında merak edilenler

Tıbbi ismi hermafrodit olan çift cinsiyet, cinsel gelişmeyi ciddi anlamda etkileyen ve nadir görülen durumlardan biridir.

Çift Cinsiyet Nedir, Ne Demek?

Yunan mitolojisinde yer alan Afrodit ve Hermesin isimlerinde gelir. Hermes ticaret tanrısı, Afrodit ise güzellik tanrısı olarak kabul edilir. Rivayetlere göre bu iki tanrının oğlu olur ve isimi de hermafrodit'tir. Muhteşem bir güzelliği olan bu çocuk su perisini etkiler. Peri bu çocukla yakınlık kurmak istemesine rağmen, hermafrodit bu anlamda naz yapar. Çocuktan hiçbir şekilde yakınlık bulamayan peri, çocuğun gölde yüzdüğü sırada onun karşısına çıkarak sarılır. Ondan ayrılmamak için tanrılara yalvararak, dileğinin kabul olduğunu görür. Sonrasında iki kişi de aynı vücudun içinde can bulmuştur. Rivayete göre bu olaydan sonra çift cinsiyet olan kişinin ortaya çıktığı söylenir.

Hermafrodit Nedir? Ne Anlama Gelir?

İki cinsiyeti de barındıran kişidir. İç, dış cinsel ve genital organların arasında oluşan uyuşmazlık halidir. Hermafrodit testis ve yumurtalık dokusuna sahiptir. Genital bölgenin sadece dişi ya da erkek olduğu söylenemez. Anne karnındaki bebeğin rahimdeki gelişimi esnasında ortaya çıkar. Normal bir şekilde gelişen cinsiyeti, anne adayının kullandığı çeşitli ilaç ya da genital rahatsızlıklar bebekteki cinsiyet gelişimini aksatmaktadır.

Çift Cinsiyet Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Çift cinsiyeti olan çocuklar doğum esnasında fark edilmekte ve iki yaşa kadar tedavi süreci olmaktadır. Tedavi boyunca cinsiyetin yatkın olduğu kromozomlar tespit edilir. 46 XX kromozomunun olması bebeğin kız olduğunu gösterirken 46 XY kromozomu erkeği işaret eder. Ailenin onay vermesi ile tedavi başlayabilmektedir. Doğumdan sonraki süreçte anlaşılan bu durum tedavi edilebilmektedir. Fakat yalancı çift cinsiyetçilik durumunun olması halinde kişi normal düzeyde cinsel aktivite gösterememektedir. Genital bölümü kadın organı gibi olan kişi cinsel ilişkiye girememektedir. Bu kişilerin testisleri alınır ve vajen oluğu yapılmaktadır. Doğum olmaz fakat ilişkiye girilebilmektedir. Bazı kişilerin ise genital bölümü erkeğinki gibi olabilmektedir. Dış genital ksımının erkek üreme organı olan kişinin isteğine göre yumurtalık, rahimi alınabilir ve sonrasında penis operasyonu yaptırabilir.

Çift Cinsiyet Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çift cinsiyet durumuna sahip olan çocuğun profesyonel sağlık ekibinin bakımına ihtiyacı vardır. Bu durumun tedavisiyle alakalı çeşitli tartışma ve damgalama bulunur. Genel olarak dış genital bölgeye dayanan tedavi zamanına erkeğin cinsiyeti verildi. Bu durum karşısında hormonal ve cerrahi tedaviler tavsiye edilmiştir. Sonradan yani yakın süreçlere gelindiğinde cinsellik, cinsiyet karmaşıklığının kabul edildiği söylenebilir. Kişilerin tedavisi de bu duruma istinaden bireysel hale getirilmiştir. Karmaşık konu olarak ifade edilen bu durum için net bir tedavi yoktur. Kişilerin yeterli düzeyde destek almaları gerekir.

Çift Cinsiyet Belirtileri Nelerdir?

Çift cinsiyet hastalığı belirtileri var olan durumun türü ile ilgilidir. Belirtiler şu şekilde gösterilebilir; elektrolit anormallikleri, belirsiz cinsel organ, labial füzyon, gecikmiş ya da anormal pubertal değişiklik, inmemiş testisler, mikropeniz, hipospadias ve clitoromegaly'dir.

Yorumlar
Pelin Sönmez 07 Eylül 2018 - 20:33:55 Çift cinsiyet olmak fiziksel mi yoksa psikolojik birşey mi? Yani bu şekilde doğan insanlar da oluyor diye biliyorum. Böyle bir durumda çift cinsiyet organı nasıl oluyor onu merak ediyorum. Bu bir hastalık gibi olabilir sanırım. Hakkında biraz bilgim var çok fazla şey bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: