Dut pekmezinin faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Fiyatı ne kadar?
Sağlık

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

08 Eylül 2018 - 00:14:08

Duttan elde edilen dut pekmezi erken yaşlanma gibi bazı problemlerin çözülmesinde etkili olan pekmez türüdür.

Dut Nedir? Nasıl Bir Meyvedir?

Dutgiller familyasından olan dut morus türünü meydana getiren ağaç çeşitlerinden biridir. Asıl ülkesi Çin'dir. Taneleri yumuşak ve minik boyutlardadır. Hem kurusu hem de tazesi fazlaca kullanılır. Renkleri siyah ve beyaz renklerde olabilir. Besleme özelliği olan dutun antioksidan değerinin fazla olduğunu söylemek mümkündür. Hassas bir meyve çeşidi olmasından dolayı havanın aşırı soğuk ya da sıcak olması bu meyvenin hızlı zarar görmesine neden olur. Dutun toplanabilmesi için ağacın alt kısmına bez serilmektedir. Dallar silkelenir ve meyve ezilmeden toplanır. Toplanma işleminden sonra taze şekilde tüketilmek isteniyorsa bekletilmeden yenmelidir. Kalan meyvelerin hava şartlarından etkilenmemesi için buzdolabında saklanması önerilir.

Dut Pekmezinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gün içinde yaşanan bazı etkenler vücudu yorar. Bu pekmezin vücuduna enerji verdiği ve vücudun kuvvetli olması yardım ettiği ifade edilir. Dolayısı ile kış mevsiminde oluşabilecek hastalıklar karşısında etkilidir. Demir açısından zengin olması kansızlıkla mücadele etmesini salar. C vitamini deposu olan dut pekmezi gribe karşı bedeni korur. Serbest radikallerden kaynaklı olarak hücre hasarı ortaya çıkar. Erken yaşlanmayı önleyen pekmez çocuklardaki kemik gelişimi için yararlıdır.

Dut Pekmezi Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Çeşitli şekillerde tüketilebilen pekmez kansızlık problemi olan kişiler tarafından tercih edilir. Sabahları kahvaltı öncesinde iki yemek kaşığı oranında tüketilebilir. Dut pekmezi kıvamı yoğun olduğu için tek şekilde tüketmek zor gelebilir. Bu yüzden tahinle karıştırılarak pekmez halinde tüketilmektedir. Kişi isterse süt veya çayın içerisine ilave edebilir. Bazı tatlılarda şeker kullanmak yerine pekmez kullanabilirsiniz.

Dut Pekmezinin Saça Faydaları Nelerdir?

Kadınların en kıymetli ve değerli aksesuarlarından biri olan saçların güzel görünmesi önemlidir. Saçları doğal, gür, sık, canlı görünebilmesi için saç bakımına ehemmiyet gösterilmesi gerekmektedir. Dut pekmezinin saçları güçlendirme özelliği bulunur. Bunun yanı sıra saç uzama hususunda sıkıntı yaşayan kişi pekmezin saçları uzatma etkisinde fayda sağlayabilir. Saçların erken yaşlarda beyazlamasını önlemektedir. Ayrıca saçları beslediği için bakım sürecinde rahatlıkla kullanılabilir.

Dut Pekmezi Fiyatı Ne Kadar?

İnternet üzerinde çeşitli sitelerden bu pekmeze ulaşabilirsiniz. Genel itibari ile sekiz yüz gram büyüklüğündeki cam kavanozların içerisine koyularak satışa sunulmaktadır. İnternet üzerinden satın almak isteyen kişilerin pekmezin yüzde yüz duttan üretildiğine bakılması gerekir. Pekmezin kalitesi ve markası önemdir. Sekiz yüz gram oranındaki dut pekmezi fiyatı on yedi TL ile yirmi TL arasındaki fiyatlarla satışa sunulur. İştah açma özelliği olduğu için fazla oranda tüketilir ise kilo almaya neden olur. Kilo problemi olan ya da diyet yapan kişilerin fazla oranda tüketmemeleri gerekir. Kilo almak isteyen birey bu pekmezin iştah açıcı özelliğinden yararlanabilir. Dut pekmezi içinde bulunan mineraller iştahın açılmasına yardım etmektedir.

Yorumlar
Duygu Akgün 08 Eylül 2018 - 00:24:08 Dut pekmezi yapımı zor diye duymuştum. Organik ve gerçek dutlardan yapılan pekmezler gerçekten emek istiyor. 2018 yılında fiyatlarına bakmıştım. Ne kadar organik olur bilemem ama çok aşırı yüksek değildir tabi ki.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: