Sağlık

Kolanın Zararları Nelerdir? İçinde Neler Var? Yapılışı Nasıl Olur?

08 Eylül 2018 - 04:06:29
Kolanın zararları nelerdir? İçinde neler var? Yapılışı nasıl olur?

Son yıllarda genç, yetişkin ve çocukların vazgeçilmez içeceklerinden biri olan kola bazı zararlara sahip olan içeceklerden biridir.

Kola Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Son yıllarda fast food tüketimi arttığı için bu tarz yemeklerin yanında kola içilir. Fast food tarzı beslenen kişilerin çoğu çocuk ve gençlerdir. İçerisindeki şeker oranı çok fazladır ve karbonhidrat kaynağıdır. Hazırlanması için kafein, karbondioksit, şeker, asit düzenleyen madde, renklendirici, aroma veren maddeler kullanılır. Bu içeceğin yapılması için ilk olarak şeker ve su karıştırılarak eritilmekte ve pastörize edilmektedir. Karışımın soğutulması halinde ise bu içeceğin ana maddesi şeker şurubu meydana gelir.

Kolanın Yapılışı ve Hazırlanışı Nasıl Olur?

Kolanın içine asit düzenleyen madde, renklendirici, aroma verici, kafein, renklendirici eklenir. Son alınan karışıma ise karbondioksit eklenmektedir. Bu içecekte su, kafein, şeker ya früktoz, glikoz şurubu, asit düzenleyiciler, karbondioksit ve aroma verici kullanılır. 1 bardak içeceğin kalorisi yüz on üç kaloridir. Bir bardağın içerisinde yirmi sekiz gram karbonhidrat bulunur. Var olan karbonhidratın bütün kaynağı şeker olarak gösterilir. Sağlıksız içeceklerden biridir ve obezite üzerindeki etkileri fazladır. Bu içeceğin zararlı olmasının sebebi içinde bulunan katkı maddesinden ve kaloriden kaynaklıdır.

Kolanın İçinde Neler Vardır?

Kola üretmekte olan firmaların çoğu kolanın içerisinde olan maddeleri açıklamamaktadır. Fakat içeceğin içinde karmin böceği veya hayvansal gıdaların olmadığını ifade etmişlerdir. Kolanın üretim sürecinde kullanılan bir bitkinin hasat edilmesi ve işlenmesi esnasında karmin böceğinin bu içeceğe karıştığı ile ilgili çeşitli söylentiler duyulmuştur. Fakat konu ile ilgili üretici firmalar denetleme mekanizmalarını açıkladıkları için bu söylentilerin doğruluk payının olmadığı ortaya çıkmıştır.

Kolanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İçecek yüksek seviyede şeker içerdiği için boş enerji kaynaklarından biridir. Bu içeceğin hiçbir besin değeri yoktur. Dolayısı ile bu içeceğin faydalı olduğunu söylemek mümkün olmaz. İçerdiği şeker oranı ve früktoz, glikoz şurubundan dolayı kan şekerini ani şekilde yükselmektedir. Ani yükselme durumu bazı hastalıklar için riskli bir durumdur. Şeker oranının fazlalığı şişmanlamaya yol açar. Asitli yapısının olması diş ve diş etlerine zarar verir. Şeker olmayan türlerinde tatlandırıcılar bulunur. Bu yapay tatlandırıcıların fazla şekillerde tüketilmesi birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Kolanın Şeker Seviyesi Nedir?

Günümüz koşullarında fazla oranda tüketilen bu içecekte bol seviyede şeker bulunur. Şeker seviyesi fazla olan ve asitli olan bu içecek mide rahatsızlığı olan insanlar tarafından tüketilmemelidir. Ayrıca şeker hastalığına sahip olanların da bu içeceği tüketmemesi gerekir. Kola tüketmek yerine meyve suyu, ayran sebze suyu içilebilir. Bütün bu içeceklerin içinde yapay tatlandırıcı, şeker gibi maddelerin olmaması gerekir. Bu yüzden paketlenmiş içecekler almak yerine doğal meyve yemek veya meyveleri suyunu sıkmak daha sağlıklıdır. Kolanın zararları ile ilgili çocuklar, genç ve yetişkinler bilinçlendirilmelidir.

Yorumlar
Ecrin Yıldırım 08 Eylül 2018 - 04:16:29 Kolanın içindekiler çok faydalı şeyler değiller. Bu yüzden zararlı olabiliyor. Özellikle kalori açısından çok yüksek ve kiloya neden olabiliyor. Birde mide için asidi yan etki oluşturabiliyor. Ama tadını seviyorum açıkçası.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: