Sinüzit için bitkisel kür tarifleri ve tedavi yöntemleri
Sağlık

Sinüzit İçin Bitkisel Kür Tarifleri ve Tedavi Yöntemleri

29 Aralık 2018 - 09:50:26

Sinüzit; Üst solunum yolu enfeksiyonuyla başlayan burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olan hastalıktır.

Sinüzit Nedir? Bitkisel Kür Tarifleri Nelerdir?

Sinüzit, vücudun enfeksiyona karşı reaksiyon göstermesi sonucunda sinüs dokularının şişmesi ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Nefes alımını zorlaştıran ve baş ağrısına da sebep olan bu rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olan doğal yöntemler bulunmaktadır. Sinüzit için bitkisel kür tarifleri arasında yer alan papatya kürü oldukça etkilidir. Kurumuş kır papatyası, havlu, su ve kap malzemeleriyle hazırlanacak kür, sinüzit rahatsızlığını hafifletici etkiye sahiptir. Yarım litre su boş kaba doldurularak kaynatılır. Suyun içerisine 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya eklenir. Baş üzerine havlu ya da kalın bir örtü örtülerek suyun buharında beklenir ve sadece burundan nefes alınır. 5 dakika beklenir ve yarım saat ara verilerek aynı işlem tekrar yapılır.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sinüzit ağrılarının hafiflemesine yardımcı olan başlıca doğal yöntemler şunlardır;

 • Kekik çayı sinüslerin açılmasına yardımcı olacağı için tüketilmelidir.
 • Günde bir avuç üzüm tüketmek sinüzite iyi gelmektedir. Üzümün içerisinde iltihap önleyici biyoflavonoidler bulunmaktadır.
 • Sinüzit sonucunda oluşan ağrıların giderilmesinde zencefil çayı etkilidir. Zencefil kökü bir demlikte kaynatıldıktan 15 dakika sonra tüketilmelidir.
 • Besinlerle birlikte alınan çinko iltihabı azaltıp ağrı kesici ve bağışıklık artırıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple; deniz ürünleri, et, tavuk, fasulye, fıstık, yoğurt gibi besinler tüketilmelidir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Sinüzit belirtileri hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Sinüzitin belirtileri şunlardır;

 • Sabaha karşı ya da gece başlayan şiddetli öksürük,
 • Burun tıkanıklığı ve horlama,
 • Göz çevresinde ağrı ve basınç hissi,
 • Koyu yeşil renkli kıvamlı burun akıntısı,
 • Mide bulantısı, kusma, nefeste kötü koku durumu,
 • Boğazda yanma ve sürekli geniz akıntısı,
 • Koku alma bozukluğu,
 • Uzun süreli devam eden baş ağrıları,

Sinüzit; akut, subakut ve kronik olmak üzere üç evreden oluşmaktadır. İlk evrede ilaç tedavisi uygulanır ve yaklaşık olarak 4 hafta sürer. İkinci evre, geçiş evresidir. Son evre ise yaklaşık olarak 3 ay sürer ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık geçmediği takdirde sinüzit ameliyatı gerekmektedir.

Sinüzit Nasıl Temizlenir? Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Sinüslerin boşalması için öncelikle doğal yöntemler kullanılmalıdır. Kronikleşmiş sinüzit hastalığında balon sinüs cerrahisi işlemi yapılmaktadır. Sinüs kanalları balonla genişletilmektedir. Endoskop yardımıyla sorunlu sinüsler kılavuz tel yardımıyla tespit edilerek, tel üzerindeki balon sinüs içerisinde şişirilmektedir. Bu yöntemle sinüsler genişlemektedir. İşlem sırasında ya da sonrası herhangi bir kanama durumu söz konusu olmamaktadır. İşlem endoskop denilen kameralı cihaz ile yapılmaktadır. Operasyon süresi hastadan hastaya değişmekte olup yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Sinüzit için bitkisel kür tarifleri ve doğal tedavi yöntemleri fayda sağlamadığı takdirde ameliyat yapılması gerekmektedir.

Yorumlar
Zehra Tunç 29 Aralık 2018 - 10:00:26 Sinüzit için bitkisel çözümler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorum. Ameliyat olmak istemiyorum ama bu durumdan çok şikayetçiyim. Özellikle havalar soğuduğu zaman baş ağrısı olarak hemen gösteriyor kendini.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: