Sağlık

Saç Dökülmesine Karşı Maske ve Kür Tarifleri

28 Aralık 2018 - 21:23:05
Saç dökülmesine karşı maske ve kür tarifleri

Saç dökülmesi; genetik faktörler, stres, yanlış beslenme yöntemleri, kimyasal maddeler, mevsim değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Maske Tarifleri Nelerdir?

Saç dökülmesine karşı uygulanacak yöntemler kimyasal ürünlerden uzak olmalıdır. Saçın hacimli gözükmesi, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanabilmesi için doğal yöntemler uygulanmalıdır. Saç dökülmesine iyi gelen yöntemlerden birisi evde kolaylıkla hazırlanabilen saç maskesi tarifleridir. Saça uygulanabilecek doğal pek çok maske tarifi bulunmaktadır. Saçın yumuşamasını sağlayan, parlaklık ve nem kazandıran yumurta maskesi de etkili tarifler arasında yer almaktadır. Saç dökülmesine karşı yumurta maskesi tarifi için gerekli malzemeler şunlardır; 1 su bardağı süt, 2 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 adet çırpılmış yumurta. Zeytinyağına yumurta eklenerek çırpılır ve malzemeler karıştırılır. Yapılan maske saç derisine ve saça uygulanmaktadır. Etkisini göstermesi için 20 dakika saçta bekletilmesi gerekmektedir. Bekledikten sonra soğuk suyla durulanmalıdır.

Saç Dökülmesi İçin Sarımsak Kürü Nasıl Hazırlanır?

İçeriğinde sülfür gibi arındırıcı ve saç hücrelerini yenileyici elementler bulunan sarımsak, saç dökülmesi rahatsızlığına en iyi gelen besinlerden biridir. Yumurtalı sarımsak kürü, saçlarının dökülmesi yaşayan kişilerin tercih ettikleri en meşhur kürler arasında yer almaktadır. Yumurtalı sarımsak kürü için gerekli malzemeler şunlardır; 4 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta sarısı ve 4 diş sarımsak. Öncelikle 4 diş sarımsak bir kabın içerisine rendelenir. Sonrasında üzerine zeytinyağı ilave edilir. Son aşamada da 1 yumurtanın sarısı karışıma dahil edilerek çırpılır. Karışım kıvam aldıktan sonra saçlara ve saç diplerine uygulanır. Yaklaşık olarak 1 saat kadar saçta bekletilmelidir. Bekleme sonrasında ılık suyla durulanmalıdır. Bu kür haftada bir olmak üzere saçlara uygulanabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin gerek genetik gerekse çevresel pek çok sebebi olabilmektedir. Saç dökülmesinin nedenleri başlıca şöyle sıralanabilir;

  • Deri rahatsızlıkları: İç hastalıkları ve deri sorunları saç dökülmesine neden olabilmektedir.
  • Genetik sebepler: Soy ağacında kellik rahatsızlığı bulunan kişilerde yaşın ilerlemesi durumunda saç dökülme oranı artış gösterebilmektedir.
  • Yanlış beslenme alışkanlığı: Düzenli açlıklar, sağlıklı beslenmemek, fazla karbonhidrat tüketmek gibi durumlar saç dökülmesi hızlandıran sebeplerdendir.
  • Vitamin ve mineral yetersizliği: Vücut ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alamadığı takdirde saçlarda dökülmeler oluşabilmektedir.
  • Stres ve depresyon: Kişilerin ruhsal olarak kendilerini kötü hissetleri dönemler sadece psikolojilerini değil, saçlarını da olumsuz şekilde etkilemektedir.
Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Saç dökülmesi tadavisi için öncelikle doğru tanının konulduğundan emin olmak gerekmektedir.Saçlar sıkı lastiklerle toplanmamalı, sık ve ince dişli taraklar tercih edilmemelidir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve saçlar çok sık yıkanmamalıdır. İçeriğinde kimyasallar bulunan sprey ve şampuanlardan uzak durmalıdır. Doğal özlü şampuanlar tercih, saça doğal bakım yapılmalıdır. Saç dökülmesine karşı kür ve maske tarifleri düzenli olarak uygulanmalı, şiddetli saç dökülmesi durumundaysa mutlaka uzman hekimlere başvurulmalıdır.

Yorumlar
Serhat Akyürek 28 Aralık 2018 - 21:33:05 Saç dökülmesini engellemek için uygulanabilecek doğal kürler gerçekten işe yarar mı yaramaz mı tam bilmiyorum. Son 3-4 aydır bir dökülme oluyor nedeni de sanırım stres. Ben her ihtimale karşı önlem almak istiyorum. Dökülmenin azalması için ne yapabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: