Regl iken spor yapılır mı? Zayıflatır mı?
Sağlık

Regl İken Spor Yapılır mı? Zayıflatır mı?

28 Aralık 2018 - 17:32:29

Regl; kadınların üreme hormonlarının aylık döngüsü sayesinde, rahim içinde oluşan dokuların kan şeklinde vücuttan dışarı atılmasıdır. Adet ve hayız olarak da bilinmektedir.

Regl Döneminde Spor Yapılır mı? Zayıflatır mı?

Adet döneminde her kadının yaşadığı gerginlik, şişkinlik, sancı ve ödem gibi sorunlarla baş etmenin en pratik yöntemi spor yapmaktır. Uzmanlar regl döneminde spor yapmanın hiçbir zararı olmadığını hatta ağrıların hafiflemesinde ve adetin sökülmesinde faydalı olduğunu söylemektedir. Spor rahim kasılmalarını rahatlatarak ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise sporun süresi ve şiddetidir. Adet döneminde ödem sonucu meydana gelen şişkinlik tartıda birkaç kilo fazla çıkmasına neden olmaktadır. Bu süreçte kilo verme dursa da spor ve diyetle daha fazla kilo almanın önüne geçilebilmektedir.

Regl Döneminde Hangi Egzersizler Yapılır?

Regl döneminde yapılacak en ideal egzersiz tempolu yürüyüştür. Kardiyo egzersizi olan tempolu yürüyüş, vücudun endorfin salgılayarak adet döneminde yaşanan gerginliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yürüyüş öncesi ve sonrası bol su tüketmek, regl sürecinden dolayı oluşan ödemin vücuttan daha çabuk atılmasını sağlar. Regl döneminde yapılacak en faydalı egzersizlerden bir diğeri de squattır. Squat karın kaslarının da hareket etmesini sağlayarak ağrıların hafiflemesine ve adetin daha kolay sökülmesine yardımcı olmaktadır. Rahimdeki kasılmaların hafiflemesi için esneme hareketleri de oldukça faydalıdır. Ayaktayken iki kol yukarı doğru uzatılarak vücudu iyice esnetmek ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?

Adet sancısını hafifletmek için havlu ısıtarak karın bölgesine bastırmak faydalı olmaktadır. Sıcaklık kan dolaşımını hızlandırdığı için sancıları da hafifletmektedir. Aynı işlemi sıcak su torbasıyla yapmak da mümkündür. Regl sancıları sebebiyle vücutta meydana gelen kasılmaları gidermek için gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Adet sancısına iyi gelen pozisyonlar şunlardır;

  • Baddha Konasona pozisyonu: Omurga dik olacak şekilde yere oturulur ve bağdaş pozisyonu gibi ayak topukları bitiştirilir. Bu pozisyon kasıkların ve kalçanın iyice açılmasına yardımcı olduğu için sancıları hafifletmektedir.
  • Dhanurasana pozisyonu: Yüz üstü yere uzanılır. Eller arkadan uzatılarak ayaklar tutulur ve yay gibi çekilir. Belirli aralıklarla nefes alınarak bu hareket tekrarlanır.
  • Balasana pozisyonu: Diz üstü oturulur. Derin nefes aldıktan sonra ellerle ileri doğru sırt gerilecek şekilde uzanılır. Gövdenin öne uzandığı bu pozisyon da adet sancılarını hafifleten ve sakinleştirici etkileye sahip olan bir harekettir.
Adet Sancısına Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

Regl ağrılarını egzersizlerle hafifletmek mümkün olduğu gibi bitkisel seçeneklerle de sancıların hafifletilmesi mümkündür. Adet sancısına bitkisel çözüm olacak besinler şunlardır;

  • Maydanoz: 1 bardak suya birkaç dal maydanoz eklenip kaynatılarak tüketildiğinde ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir.
  • Tarçın: 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı tarçın eklenerek karıştırılır. Günde 3 bardak tüketildiği takdirde sancıların geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Zencefil: Bir demlik kaynatılan suyun içerisine birkaç parça soyulmuş zencefil ve limon konularak günde 3 sefer tüketilir.

Regl iken spor yapılabildiği gibi sancıların hafiflemesi için bitkisel besinler de kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Eda Sarar 28 Aralık 2018 - 17:42:29 Regl iken hangi sporları yapmak gerekiyor? Normalde spor yapıyorum ama regl olduğumda ağrım oluyor biraz o yüzden yapmıyorum. Hafif sporlar yapmak etkili olur diye düşünüyorum. Adet döneminde neler yapılabilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: