Sağlık

Regl Ağrısını Geçiren Hareketler ve Pozisyonlar

28 Aralık 2018 - 13:40:34
Regl ağrısını geçiren hareketler ve pozisyonlar

Regl; kadınlardaki rahim iç yüzeyindeki damar ve dokuların kan ile birlikte dışarı atılmasıdır. Adet, aybaşı ve hayız isimleriyle de bilinmektedir.

Regl Ağrısını Geçiren Hareketler Nelerdir?

Regl sancıları, kadınların her ay yaşadıkları stresli kramplardan oluşmaktadır. Bu sancılardan tamamen kurtulmak mümkün olmasa da, ağrıları hafifletmenin pratik yolları bulunmaktadır. Egzersiz hareketleriyle aybaşında meydana gelen kramp ve ağrıları hafifletmek mümkündür. Kilosu fazla olan kadınların regl sancıları daha fazla olmaktadır. Düzenli yürüyüş yapmak sancının azalmasını sağladığı gibi kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Ağrıları hafifleten en bilinen egzersizlerden birisi de kalça ve karın kaslarını sıkıp bırakma hareketidir. Yere düz bir şekilde uzanılır. Dizler bükülür. Bu pozisyonda 5 saniye aralıklarla kalça ve göbek kası sıkılıp bırakılır. Bu hareket 10 kez tekrar edildikten sonra ara verilmelidir.

Regl Ağrısını Geçiren Pozisyonlar Nelerdir?

Yoga hareketleriyle adet sancılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Regl ağrısını geçiren pozisyonlar şunlardır;

  • Öne eğilme pozisyonu: Ayaktayken derin nefes alınarak baş ayak uçlarına doğru eğilerek 1 dakika boyunca gevşemiş şekilde bu pozisyonda beklemek ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
  • Dize eğilme pozisyonu: Oturma pozisyonunda iki ayak uzatılır ve dizlerden biri içeri kırılır. Uzatılan diğer ayak ucuna tutunarak bedenin esnemesi sağlanır.
  • Geniş uzanma pozisyonu: Dizlerin üzerine oturulur. Derin nefes alarak ve boyun serbest bırakılarak ellerin dizler aynı pozisyonda kalacak şekilde ileri doğru uzanması sağlanır. Bu harekette eller yere değmeli ve yüz olabildiğince yere yaklaştırılmalıdır. Nefes egzersizleri yaparak rahatlamaya çalışılmalıdır.

Adet Sancısını Geçiren Besinler Nelerdir

Aybaşı döneminde kullanılan ağrı kesiciler, adet kanının kesilmesine sebep olduğu için sağlık açısından tercih edilmemektedir. Sancının hafiflemesi için tüketilecek doğal besinler hem daha güvenilir hem de oldukça faydalıdır. Adet sancısını geçiren besinler şunlardır;

  • Maydanoz: Esansiyel besin maddeleri içeren maydanoz, dönemsel krampların giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Ananas: İçeriğindeki bromelain bakımından zengin olması yönüyle kasları rahatlattığı ve adet sancılarını hafiflettiği bilinmektedir.
  • Çemen tohumu: Ağrıların hafiflemesinde oldukça etkili olan çemen tohumunu evde öğüterek de kullanmak mümkündür.
  • Zencefil: Soğuk algınlığı ve ağrıların tedavisinde kullanılan zencefil, aybaşı sancıları için de doğal bir çözüm yöntemidir.
Adet Sancısına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Adet sancısına doğal çözüm yöntemlerinden birisi de bitki çaylarıdır. Adet sancısına iyi gelen bitki çayları şunlardır;

  • Böğürtlen çayı: Kaşıkla ezilen taze böğürtlenler posa haline getirilerek kaynayan suyun içerisine atılır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra posası süzülerek içilir.
  • Zencefil çayı: 15 gram zencefil temizlenerek kaynatılacak hale getirilir. İnce ince doğrandıktan sonra kaynayan suya atılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir.
  • Maydanoz sapı suyu: 5 adet maydanozun sapı yapraklarından ayrılır. Bir bardak suyun içerisine atılarak kaynamaya bırakılır. Rengi sarı olduğu zaman içilmeye hazır olduğu anlaşılmaktadır.

Regl ağrısını geçiren bitki çayları tüketilirken ilaç kullanılmamasına özen göstermek gerekmektedir.

Yorumlar
Nazmiye Akın 28 Aralık 2018 - 13:50:34 Regl ağrısını hafifletmek ve geçirmek için bitkisel yöntemler ve evde yapabileceğim hareketleri öğrenmek istiyorum. Gerçekten her ay aşırı bir şekilde ağrım oluyor ve bu yüzden ilaç alıyorum. İlaç kullanmak istemiyorum artık.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: