Sağlık

Yüksek Nabız Nedir? Yüksek Nabız Nasıl Düşürülür?

05 Eylül 2017 - 03:13:48
Yüksek nabız nedir? Nasıl düşürülür?

Yüksek nabız, kalp atışının basıncı sonucunda damarlarda meydana gelen baskıyla oluşur.

Yüksek Nabız Nasıl Olur?

Normal bir kalp, dakikada yaklaşık 60 ila 80 daralma içerir. Bunun adı darbe hızı veya inme oranı olarak adlandırılır. Nabız atışları, çeşitli nedenlere bağlı olarak artabilir. Kalp hızı, özellikle ateşli hastalıklarda daha da yüksektir. Vücut sıcaklığında yaklaşık 1 derecelik bir artış 20 vuruşla kalp atış hızını arttırır. Bu nedenle, tifo dışındaki diğer ateşli hastalıklar nabzın yükselmesine neden olur.

Yüksek Nabız Nedir? Yüksek Nabız Vücuda Ne Yapar?

Yüksek kalp atış hızı, özellikle kalp yetmezliği gibi durumlarda kötü sonuçlara yol açar. Kalp atışında geçici bir yükselme varsa, endişelenecek bir şey yoktur. Ancak bu devam ederse, o zaman durum farklı bir sonuca yol açabilir. Bu durum solunum problemleri, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve bayılma gibi sürekli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yüksek Nabız Neden Olur? Yüksek Nabızın Sebepleri Nelerdir?

Hızlı kalp atışının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kaygı veya stres hallerinde kalp normalden hızlı olabilir.
 • Gün içinde aşırı kafein alımı nabızın yükselmesine neden olur.
 • Bazı ilaçlar buna neden olabilir. Yan etkiler nedeniyle, hızlı nabız ilacının nabzı eski seyrine dönüşür.
 • Aşırı egzersiz nabızın yükselmesine neden olur. Ancak bu olumlu bir durum. Bununla birlikte, eğer spor sona erdikten sonra kalp atışı normal seyrine girmezse, kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.
Yüksek Nabız Faktörleri Nelerdir?

Aşırı alkol tüketimi, kalbe normal olarak aşırı yük getirir ve atım hızı artar. Eğer vücut kusma sonucunda kurutulursa, iyi beslenmezseniz, diüretik gibi ilaç kullanıyorsanız ve yüksek ateşe maruz kalırsanız kalp atış hızınızı yükseltirsiniz. Eğer öyleyse sıvı sıkın ve doktorunuza danışın. Hipertiroidi nabızın yükselmesine neden olabilir. Bazı akciğer hastalıkları, kalbin kan pompalamak için daha fazla çaba gösterdiğini ve bu durumda daha hızlı olmasını sağlar. Buna ek olarak, bazı kalp hastalıkları bu duruma neden olabilir.

Yüksek Nabız Nasıl Düşürülür?
 • Nabzı kontrol etmek için birincil nabzın yükselmesine neden olan faktörlerin belirlenmesi ve kaldırılması gerekir.
 • Magnezyum tüketiminizi artırın. Magnezyum kalp atışı için faydalı bir mineraldir.
 • Quenzim Q 10'u, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu katkı maddesi olarak satın alabilirsiniz.
 • Zeytin yağı, keten tohumu yağı ve gece çiçeği yağı kullanabilirsiniz.
 • Diyetinizde sarımsak kullanmayı unutmayın.
 • E ve C vitaminleri kardiyak fonksiyonu olumlu etkiler. Bu nedenle tüketmeye özen gösterin.
Kalp Atışını Dengelemek İçin Ne Yapmalı?

Selenyum ile kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz. Kafein tüketiminizi azaltmak kalp sağlığınız için ideal olacaktır. Şeker tüketiminizi azaltın. Sağlığınız için şekerli gıdalar yerine lifli gıdaları tüketmek ideal olacaktır. Stresinizi kontrol etmeye çalışın. Sigara, kalbinizi ve tüm vücudunuzu olumsuz etkilemektedir. Sigara, ciğerlerinize aşırı yük getirir ve diğer tüm organları yavaşlatır. Bu nedenle sigara bırakmak kalp sağlığınıza yardımcı olur. Sağlıklı bir kalp, sağlıklı bir vücuda atıfta bulunur. Bu nedenle fırını korumaya özen gösterin. Kalp atışınız çok yüksekse ve düşmezse, size en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

Yüksek Nabız İçin Bitkisel Çözüm

Malzemeler:

 • 6-7 yaprak krema,
 • Yarım tatlı kaşık rezene tohumları,
 • 2-3 papatya,
 • 2-3 sap maydanoz,
 • Biberiye küçük bir tutam

Hazırlanışı: Bütün malzemeler 1 bardak suda 1 dakika kaynatılır ve 2-3 dakika süre ile infüze edilir. Bu ölçü yaklaşık bir bardak su için verilir. Tercihen, yeni karışım her seferinde hazırlanmalıdır. Bu karşım sayesinde yüksek nabız düşmektedir.

Yorumlar
ezgi karaca 28 Ağustos 2017 - 23:27:15 Kalp atışı nasıl düşürülür? Bazen kalbim çok hızlı atıyor bu bir hastalık mı?cevapla
Sıdıka Ünal 26 Ekim 2017 - 11:42:52 Yüksek nabız ne yapar? Halsizlik ve terleme yapar mı? Nabzı düşürmek için ne yapmak gerekiyor? İleride kötü bir hastalığa neden olur mu ya da bir hastalığın belirtisi mi acaba diye düşünüyorum. Bu problemi yaşayanlar var mı bilgi verebilir misiniz bana?cevapla
Merdan Erdoğan 17 Aralık 2017 - 11:10:39 Ya kardeşim... Kış günü, köydeyim, kar yolları kapatmış, köyde sağlıkçı yok... O zaman ne yapmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: