Sağlık

Gece Tok Tutan Mama Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

27 Mayıs 2018 - 14:13:11
Gece tok tutan mama tarifi nedir? Nasıl yapılır?

Bebeklerin uyku düzenlerinin kazandırılabilmesi ve sürekli olarak ebeveynlerin uyanmasına gerek olmaması için gece tok tutan mamaya ihtiyaç duyulur.

Gece Tok Tutan Mama Nedir?

Bebeklerin ilk dönemlerinde sürekli olarak emzirilmesi ve uyuması gerekir. Bu dönemi atlattıktan sonra artık bebeklerinin beslenme düzenlerinin içerisine mamaları da sokan anneler daha rahat bir dönemde olmayı isterler. Ancak birçok bebek bu dönemde de geceleri uyanmaya ve bu sebeple ebeveynlerinin uyandırmaya devam eder. Eğer anneler gece tok tutan mama tarifi alarak bunu uygularlarsa bebekleri sabaha kadar acıkmayacak ve başka bir sorun da olmadığı takdirde uyanmayacaktır. Sabahları bebekleri ile birlikte uyanan anneler rahat bir uyku çekmiş halde bebeklerini beslerler.

Gece Tok Tutan Mama Tarifi Nedir?

Geceleri tüketmek için hazırlanacak olan mamaların bebekleri tok tutması gerekirken bunun yanında hazımsızlık problemlerini de ortaya çıkarmaması gerekir. Bu sebeple de mamaların içerisinde kullanılan malzemeler hazırlanırken ishal olmasını ya da kabız olmasını engelleyecek gıdalar tercih edilmektedir. Malzemeler 1 yemek kaşığı pirinç unu ile başlarken aynı miktarda tam buğday ununa da ihtiyaç duyulur. 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı ile birlikte istenen kıvam yakalanacaktır. Bunların ardından meyvelere geçilirken 1 adet hurma ve 2 adet kuru kayısı kullanılır. Son olarak muzun çeyreği kullanılır ve katı malzemeler böylece tamamlanmış olur. 1 bardak ılık içme suyu ile birlikte de tüm malzemeler hazır hale getirilir.

Gece Tok Tutan Mama Nasıl Yapılır?

İlk olarak muz, kayısı ve hurmanın bebeklerin tüketimi için hazır hale getirilmesi gerekir. Bu aşamada malzemelerin çekirdekleri çıkarıldıktan sonra blender yardımıyla küçük parçalara ayrılması denenebilir. İsteyen kişiler bıçakla da tüketilebilecek kadar küçük parçalara ayırabilir. Tüm meyveleri bu hale getirdikten sonra bir tencerenin içerisine 1 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 yemek kaşığı tam buğday unu atılır. Küçük parçalara ayrılan meyveler ve su da unların üzerine eklenerek pişirilmeye başlanır. İstenen kıvam elde edildikten sonra karışımın altı kapatılır. Altı kapatılan karışıma zeytinyağı da eklenerek Gece tok tutan mama tam olarak hazır hale gelir.

Gece Tok Tutan Mama Ne Zaman Tüketilmelidir?

Bebeklerin uyku saatlerine göre ebeveynlerin bu mamayı verecekleri tarih de değişiklik gösterebilir. Eğer bebeklerin uyku saati akşam 8-9 gibi saatlerse yatmadan yarım saat ya da 1 saat önce bu mama tüketilebilmektedir. Ancak genelde bu mamanın tüketilmesi sonrasında bebekler uykuya dalar. Böyle bir durum söz konusu ise uyku saatleri geldiğinde bu mama yedirildikten sonra uyutulabilir. Bu şekilde sabah saatlerine kadar uyanmayacak olan bebeklerin uyku düzenleri oluşmaya başlayacaktır. Ebeveynler de çok daha rahat bir şekilde bebeklerini büyütme fırsatı bulurlar. Gece tok tutan mama tarifi sayesinde bebeklerin gece saatlerinde uyanma durumu ortadan kalkarken çok daha rahat bir şekilde geceler geçirilip güne dinç kalkılacaktır.

Yorumlar
Selin Bostancı 27 Mayıs 2018 - 14:23:11 1 yaşındaki bebekler için gece tok tutan mama tarifi nedir? Muhallebi tok tutar mı? Bu mamalar çocuğun kilo almasını sağlar mı? Çocuğum biraz zayıf olduğu için beslenmesine daha da dikkat etmeye çalışıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: