Aç kalmak kilo aldırır mı? Zararlı mı?
Sağlık

Aç Kalmak Kilo Aldırır mı? Zararlı mı?

02 Aralık 2017 - 10:02:23

Kilo problemi yaşayan birçok kişi aç kalmak kilo aldırır mı ve zararlı mı diye merak etmektedir.

Aç Kalmak Kilo Aldırır mı?

Birçok insanın yaptığı hatalardan biri diyet yapma sürecinde aç kalmaktadır. Aç kalma yöntemi ile zayıflamaya çalışan çok fazla insan bulunmaktadır. İnsanlar uzun süre kendilerini aç bırakarak yağlarının erimesini beklemektedir. Halbuki uzun aralıklar aç kalmak kilo verdirmek yerine kilo almaya neden olmakta ve sağlığa çeşitli zararlar vermektedir. Hayat yoğunluğu ve beraberinde gelen hareketsiz yaşamdan dolayı kilo problemi insanların hayatına dahil olmaktadır. Kilonun fazla olması sağlığa zararlı olduğu gibi kişiye psikolojik olarak da zarar verir. Bu sebeplerden dolayı insanlar bir an önce zayıflamak istemektedirler. Fakat bu istekleri doğrultusunda aç kalarak veya şok diyetler uygulayarak sağlıklarını tehlikeye attıklarının farkında olmayabilirler.

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre uzun aralıklar aç kalmanın kilo aldırdığı belirtilmektedir. Aç kalmak kilo aldırır mı konusuna baktığımızda bu durumun metabolizmayı yavaşlattığı için kilo almaya yol açtığı görülmektedir. Bu yüzden enerji yakımı daha zor bir hale gelmektedir. Enerji uzun süreler yakılmadığı için yağ haline gelmektedir. Aç kalmanın bir diğer zararı ise kas dokusunun bir süre sonra zarar görmesidir. Diyet yapmak aç kalmak değildir. Tam dersine diyet yapmak kişinin doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmeyi öğrenmesini sağlar. Kişi öğün atladığı ve vücudunu sağlıklı besinlerden mahrum bıraktığı zaman metabolizmanın dengesi bozulmaktadır. Bu yüzden kişi kilo vermek yerine hızlı bir şekilde kilo almaya başlar.

Uzun Süre Aç Kalmak Zayıflatır mı?

Uzun süre aç kalmak kişinin şeker dengesini bozmaktadır. Bu durum sağlığa zarar vermektedir. Vücudun dengeli bir şekilde çalışması için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Kas kütlesi fazla olan birinin yağ oranı ideal bir durumdaysa kişinin metabolizmasının hızı yüksek bir seviyede olmaktadır. Aç kalan kişilerin metabolizmaları yavaşladığı gibi kas kayıpları azalmaktadır. Metabolizma yavaş olduğu zaman birey az da olsa yağ kaybettiğinde diyetin bırakılmasıyla yağ depolanmaktadır. Bunun nedeni uzun süre aç kalınması nedeniyle metabolizmanın yavaşlaması ve enerjinin yakılamamasıdır. Enerji yakılamadığı zaman vücuda alınan besinler yağa dönüşür. Bu durumda kilo hızlı bir şekilde alınmaktadır.

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo vermenin en sağlıklı yöntemi uzun açlık aralıklarını rafa kaldırmak ve porsiyonları küçük hale getirmektir. Özellikle şeker dengesinin sağlanabilmesi için sağlıklı beslenmek gerekir. Şeker dengesi normal olan kişiler sağlıklı bir şekilde kilo vermektedirler. Uzun süre aç kalmayı ortadan kaldırarak diyetisyenin önerdiği programı uygulamak gerekir. Sık aralıklarda ve az porsiyonlar tüketmek metabolizmayı hızlandıran yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra hamur işi ve fasd food gıdalardan uzak durmak gerekir. Herkesin vücuduna iyi gelen beslenme şekli farklıdır. Kişi diyetisyen onayı ile bazı besinleri tüketmeli, kendi bedenini iyi tanımalı ve hareket etmelidir. Hareketsiz kalmak kilo almaya neden olan faktörler arasında bulunur. Aç kalmak kilo aldırır mı sorusunun cevabı sağlıklı kilo verme yöntemlerinin vücuda yararları arasında yatmaktadır.

Yorumlar
Zehra Güneş 02 Aralık 2017 - 10:15:07 Aç kalarak zayıflamak mümkün mü? Kilo vermek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Açlığa hiç dayanamıyorum o yüzden kilo vermekte çok zorlanıyorum. Kilo verebilmek için illa aç mı kalmak gerekiyor? Bilgi alabilirsem sevinirim.cevapla
Hanım Yıldız 27 Eylül 2018 - 15:11:09 Kilo alabilmek için öncelikle beslenme düzenin dikkat edilmeli. Uzmanlar sağlıklı kilo almak için öğün atlanılmamasını söylüyor. Aslında kilo almak için de vermek için öğün atlanmamalı. Sadece tüketilen besinlere dikkat edilmeli diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: