Yaşam

Telomer Hapı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nereden Alınır? Kullanıcı Yorumları

01 Aralık 2017 - 11:03:04
Telomer hapı nedir? Fiyatı ne kadar? nereden alınır? Kullanıcı yorumları

Telomer hapı, kromozomların uçlarında bulunan ve hücre bölünmesine etki eden dizilerin kısalmasını önleyerek yaşlanmayı geciktirici etki yapan tedavi yöntemidir.

Telomer Hapı Nedir, Ne Demek?

Telomer, kromozomların uçlarında sıralı halde bulunan, gen kodlamayan dizilerdir. Kromozomların istenmeyen uçlarla birleşmesini önleyen bu diziler, kromozomları fiziksel olarak korumanın yanında aynı zamanda hücre bölünmesine de etki etmektedir. Her hücre bölünmesinde bu dizilerin boyları kısalır. Belirli bir aşamaya geldiğinde ise artık hücre bölünmesi gerçekleşmez ve yaşamsal fonksiyonlar son bulur. Sağlıklı bir insan vücudunda telomer hücreleri yaklaşık olarak 15 kb'dır. Ama kanser hücrelerinde bu oran düşüktür ve daha kısadır. Telomer hapı bu hücrelerin uzamasına etki eden ve hücre bölünmesinin devamını sağlayarak yaşlanmayı geciktirici etki yaratan bir tedavi yöntem olarak tanımlanmaktadır. Fakat bu konuda bazı uzmanların görüşleri farklıdır ve bu yöntemin yaşlanmaya etki etmediği tam aksine hücrelerde hasarların ortaya çıkmasına neden olduğu yönünde görüşler bulunmaktadır.

Telomer Hapı İşe Yarar mı? Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda ünlü isimlerin de yararlandığı bu tedavi yönteminin yaşlanmayı geciktirici ve ömrü uzatıcı etkisinin bulunup bulunmadığı tartışmalara ve fikir ayrılıklarına yol açmaktadır. Hücre bölünmesi doğal bir süreçtir. İnsan yaşamının başlamasıyla hücreler bölünür çoğalır ve zamanlar yaşlanarak ölür. Telomer diziler doğal ve organik beslenme sonucunda uzatmamak mümkün hale gelmektedir. Alınması gereken vitaminler, uyku düzeni, sakin, stressiz bir yaşam sonucunda doğal bir süreçle bu dizilerin uzaması sağlanabilir. Fakat doğal olmayan yollardan bu hücrelerin uzamasını sağlamak aslında hayatı riske atmaya neden olabilir.

Telomer Hapının Zararları Nelerdir?

Hücrelere dışardan suni bir yöntemle telomeraz eklenmesi zararlara yol açabilir. Hücrelere dışardan yapılan müdahaleler bunların gerektiği zamanda ölmesini engeller ve yıpranan hücrede hata üstüne hata çıkmasına neden olur. Hatalı hücrelerdeki hasarların onarılmaması kanser hücrelerinin oluşumuna neden olmaktadır. Kanser hücreleri ise yapı itibariyle ölümsüzdür. Bu yönlerden bakıldığında bu hapın zararlı olduğu görülmektedir. Fakat bazı uzmanlara göre ise faydaları bulunmaktadır ve yaşlanmayı geciktirici etkilerde bulunmaktadır.

Telomer Hapının Fiyatı Nedir? Nereden Alınır?

Son zamanlar birçok kişinin kullandığı telomer hapı fiyatı tedavi yönteminin uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Birçok kişinin tercih ettiği bu yöntem hücrelerin programlı ölüm mekanizmasındaki ömrü uzatmak için kullanılmaktadır. Telomerler birçok etkene bağlı kalarak yaşlanabilir. Bunlar dış etkenler olabileceği gibi genetikte olabilir. Telomer hapı nereden alınır diye araştıran kişiler öncelikli olarak tedavi yöntemi hakkında bilgili olmalı ve bir uzmana danışarak satın alma işlemini gerçekleştirmelidir. Bu yöntem direk olarak hücreler üzerinde birtakım etkilere yön verdiği için kimi uzmanlara göre kanser tarzı hastalıklara yol açabilmektedir.

Telomer Hapı Kullanıcı Yorumları Nelerdir?

Telomer hapı kullanıcı yorumları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Birçok ünlünün de tercih ettiği bu yöntem, kimi insanlara göre zararlı kimi insanlara göre faydalıdır. Bu konuda tartışmalar henüz devam etmektedir. Kullanıcı yorumları da bu doğrultuda yer almaktadır. Yaşlanmanın önüne geçebileceği ya da geçemeyeceği konusunda henüz kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu konuda hakkındaki farklı görüş ayrılıkları uzun bir süre devam edecek gibi gözükmektedir.

Yorumlar
Seçil Uysal 01 Aralık 2017 - 11:17:33 Geçen gün haberlerde görmüştür. Sertab erener telomer hapı kullanıyormuş ve bu yöntemle yaşlanma karşıtı bir yöntem uyguluyormuş. Ben de çok merak ettim fiyatı nedir nasıl alınır bu hap diye ama bazı uzmanlar da hiç önermiyorlar. Nasıl yapsam bilemedim.cevapla
Irmak Ataç 27 Eylül 2018 - 14:54:58 Uyku çayı kullananlar gerçekten etki görüyor mu diye merak ediyorum. Ben stresli olduğum dönemlerde genelde uyuyamıyorum ve bu benim tüm gün etkiliyor. Hem stresimi azaltmak hem de uyku problemime çözüm olabilecek bir bitki çayı arıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: