E vitamini içeren besinler, yağlar, nemlendiriciler
Sağlık

E Vitamini İçeren Besinler, Yağlar, Nemlendiriciler

09 Ekim 2017 - 19:44:35

Cilt yaşlanmasını yavaşlatan bazı vitaminler vardır. E vitamini cilt için yenileyici ve besleyici özelliklere sahip bir değerdir.

E Vitamini Nedir, Ne Demek?

Antioksidan maddelerinin en önemlisidir. E vitamini vücutta biriken toksin maddelerin doğal yollarla temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu vitamin tırnak ve saç tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu vitaminin yağda çözünebilen bir özelliği olduğu için bitkisel yağlarda bulunmaktadır. Badem yağı, zeytinyağı, kara üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, aspirin yağlarında bulunmaktadır. Bu tarz yağlı tohumların içinden ve çekirdeğinden çıkarılmış olan yağ yapısında %0,1 oranında olmaktadır. Kırışıksız ve sağlıklı cilde sahip olmanın ilk önceliği doğru beslenmek ve nemlendiriciler kullanmaktır.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini kırışıklıkların oluşmasını geciktirdiği gibi cilde birçok çeşitli faydaları bulunur. İnsan vücudu gün içerisinde ihtiyacı olan besinleri karşıladığı gibi cilt de aynı şekilde çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar. Günümüz şartlarında cilde özel birçok çeşit ürün üretilmiştir. Nemlendirici, serum, bakım kremleri gibi cilt için kullanılan ürünler cildin kırışmasını önlemekte ve bu kremler cildin yaşlanmasını geciktiren vitaminler içermektedir.

E Vitamini Yaşlanmayı Nasıl Önler?

Erken yaşlanma sorununu engelleyen ve güçlü bir antioksidan olan E vitamini beslenme olarak tüketilebilir ve cilt üzerinde topikal olarak kullanılabilir. Cildi etkileyen, cildin nasıl görüneceğini belirleyen en etkili faktör vitaminlerdir. Vitaminlerin cilt üzerindeki etkisi araştırıldığı zaman bu vitamininin cilt üzerindeki olumlu etkileri saptanmıştır. Bu vitamin yaşın etkisi ile cilt üzerinde oluşan kırışıklıklar, cildin erken yaşlanması gibi problemler için en etkili çözüm olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Etkisini cilt üzerinde yoğun bir şekilde aktive etmek için öncelikle bu vitamini içeren besinleri gün içerisinde düzenli olarak tüketmek gerekir. Bu vitamini içeren besinler tüketmenin yanı sıra bu vitamini içerisinde barındıran cilt ürünlerinin kullanılması ve cilt bakımının yapılması tavsiye edilmektedir.

E Vitaminin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?
  • Yara gibi rahatsızlıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu vitamini cilt üzerinde oluşan olumsuz yaşlanma belirtilerinin ertelenmesini sağlar.
  • Cildin parlak, canlı, diri olması, özellikle cilt üzerinde meydana gelmiş kırışıklıkların aza indirgenmesi veya oluşabilecek kırıklıklara karşı önlem alınması için bu vitamini kullanmak gereklidir. Cilt üzerindeki güçlü etkisinde dolayı günümüz şartlarında üretilen tırnak bakım ve cilt sorunlarıyla alakalı üretilen ürünlerin içeriğinin bu vitamini içerdiğini söylemek mümkündür.
E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

E vitamini içeren besinler arasında kuruyemiş çeşitleri, tahıllar, çeşitli baharatlar, sebze çeşitleri bulunmaktadır. Kuruyemiş olarak badem, çam fıstığı, yer fıstığı ve ay çiçeği gibi çeşitler de içermektedir. Bunun yanı sıra yeşil zeytin, ıspanak, brokoli, fındık, keten tohumu yağı, buğday tohumu yağı, kanola yağı da bu vitamini içeren besin ve yağların arasında yer almaktadır. Doğal yöntem olan gıdalar yolu ile E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat dışardan gelerek cildi olumsuz etkileyen faktörleri saf dışı bırakabilmek içinse bakım yoluyla ek takviye yaparak cildinizi koruyabilir ve vücudunuzun ihtiyacını alabilirsiniz. Hem cilt için hem de vücudun temel işleyişi için gerekli olan E vitamini birçok besinde bulunmaktadır. Yeterli miktarda vücutta depolandığında birçok fayda ve yarar sağlamaktadır.

Yorumlar
Esin Gönül 03 Ekim 2017 - 14:09:05 E vitamini nelerde bulunur? Yaşlanmayı geciktirici etkisi var mı? Nemlendiricilerde e vitamini var diye biliyorum ama doğal yollarla nasıl alabilirim?cevapla
Ümran Ekici 27 Ağustos 2018 - 16:33:16 E vitamini içeren besinler nelerdir? Kapsül ve tablet şeklinde kullansak etki eder mi? Kırışıklıkların önlenmesi için bu vitamini içeren kremler hangileridir? Eksikliği nasıl anlaşılır? Takviye için ne gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: