Sağlık 03 Aralık 2021 - 16:02:36

E Vitamini İçeren Besinler, Yağlar, Nemlendiriciler

E Vitamini İçeren Besinler, Yağlar, Nemlendiriciler

E vitamini; cilt yaşlanmasını yavaşlatan, cildin yenilenmesini ve beslenmesini sağlayan bir bileşendir.

E Vitamini Nedir, Ne Demek?

Antioksidan bileşenlerin en önemli olan E vitamini; vücutta biriken toksin maddelerin doğal yollarla temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu vitamin tırnak ve saç tedavilerinde kullanılmaktadır. Sağlıklı cilde sahip olmanın ilk önceliği doğru beslenmek ve nemlendiriciler kullanmaktır.

Hücre hasarlarının önlenmesini sağlayan E vitamini, aynı zamanda pek çok cilt rahatsızlığı için de etkili olmaktadır.

Cildin kırışıksız olması için E vitamini takviyesi oldukça önemli bir içeriktir. Yağda çözünen 8 bileşenin birleşmesine oluşan E vitamini, cilt sağlığının yanı sıra aynı zaman beyin, göz ve dolaşım sistemi için de ayrı öneme sahiptir. Hücre zarlarını reaktif oksijen tipilerin korumaya yardımcı olan E vitamini, yağda çözünme özelliği olan antioksidan bir maddedir.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

Kırışıklıkların oluşmasını geciktirdiği gibi E vitaminin cilde faydaları oldukça çeşitlidir. İnsan vücudu gün içerisinde ihtiyacı olan besinleri karşıladığı gibi cilt de aynı şekilde çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar. Günümüz şartlarında cilde özel birçok çeşit ürün üretilmiştir. Nemlendirici, serum, bakım kremleri gibi cilt için kullanılan ürünler cildin kırışmasını önlemekte ve bu kremler cildin yaşlanmasını geciktiren vitamin olan E vitaminini içermektedir.

Vücudu serbest radikallere karşı koruyan E vitamini, kanser ve diğer önemli sağlık problemlerinin gelişmesini önlemektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi konusunda oldukça önemli olan E vitamini olan besinlerin tüketilmesi vücuttaki pek çok organın düzgün ve eksiksiz çalışabilmesi için önemlidir.

Oksidatif stresi azaltarak hücrelerin genetik hasar uğramasını önleyen E vitamini, hem cilt elastikiyetini artırır hem de hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Yara gibi rahatsızlıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu vitamini cilt üzerinde oluşan olumsuz yaşlanma belirtilerinin ertelenmesini sağlar.

E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

E vitamini içeren besinler arasında kuruyemiş çeşitleri, tahıllar, çeşitli baharatlar, sebze çeşitleri bulunmaktadır. Kuruyemiş olarak badem, çam fıstığı, yer fıstığı ve ay çiçeği gibi çeşitler de içermektedir. Bunun yanı sıra yeşil zeytin, ıspanak, brokoli, fındık, keten tohumu yağı, buğday tohumu yağı, kanola yağı da bu vitamini içeren besin ve yağların arasında yer almaktadır.

Doğal takviye olan gıdalar yolu ile E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat dışarıdan gelerek cildi olumsuz etkileyen faktörleri saf dışı bırakabilmek içinse bakım yoluyla ek takviye yaparak cildinizi korumalısınız. Hem cilt için hem de vücudun temel işleyişi için gerekli olan E vitamini birçok besinde bulunmaktadır. Yeterli miktarda vücutta depolandığında birçok fayda ve yarar sağlamaktadır.

E Vitamini İçeren Yağlar ve Nemlendiriciler

Bu vitaminin yağda çözünebilen bir özelliği olduğu için bitkisel yağlarda bulunmaktadır. E vitamini; badem yağı, zeytinyağı, kara üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, aspirin yağlarında bulunmaktadır. Bu tarz yağlı tohumların içinden ve çekirdeğinden çıkarılmış olan yağ yapısında %0,1 oranında olmaktadır.

Cildin nemlenmesini sağlayan ve kırışıkların giderilmesine destek olan E vitamini içeren nemlendiriciler de bulunmaktadır. Bu nemlendirici kremler, hücre hasarlarını giderirken aynı zamanda cildin elastikiyetinin geri kazandırılmasına yardımcı olur. Özellikle belli bir yaştan sonra kolajen üretiminin sağlanması için kullanımı önerilmektedir.

E Vitamini Yaşlanmayı Nasıl Önler?

Erken yaşlanma sorununu engelleyen ve güçlü bir antioksidan olan E vitamini beslenme olarak tüketilebilir ve cilt üzerinde topikal olarak kullanılabilir. Cildi etkileyen, cildin nasıl görüneceğini belirleyen en etkili faktör vitaminlerdir. Vitaminlerin cilt üzerindeki etkisi araştırıldığı zaman E vitaminin cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olacağı açıklanmıştır.

Bu vitamin yaşın etkisi ile cilt üzerinde oluşan kırışıklıklar, cildin erken yaşlanması gibi problemler için en etkili çözüm olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Etkisini cilt üzerinde yoğun bir şekilde aktive etmek için öncelikle E vitamini içeren besinleri gün içerisinde düzenli olarak tüketmek gerekir. Bu vitamini içeren besinler tüketmenin yanı sıra E vitamini kapsüllerini ve çeşitli cilt ürünlerinin kullanılması ve cilt bakımının yapılması tavsiye edilmektedir.

  • e vitamini
  • e vitamini hangi besinlerde bulunur
  • e vitamini olan besinler
  • e vitamini ne işe yarar
Yorumlar
Esin Gönül E vitamini nelerde bulunur? Yaşlanmayı geciktirici etkisi var mı? Nemlendiricilerde e vitamini var diye biliyorum ama doğal yollarla nasıl alabilirim? cevapla
Ümran Ekici E vitamini içeren besinler nelerdir? Kapsül ve tablet şeklinde kullansak etki eder mi? Kırışıklıkların önlenmesi için bu vitamini içeren kremler hangileridir? Eksikliği nasıl anlaşılır? Takviye için ne gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Oruç Ne Zaman Başlayacak? Oruç Nasıl Tutulur? Kimlere Farzdır?