B vitamini nedir? Ne işe yarar? Nelerde var?
Sağlık

B Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var?

09 Ekim 2017 - 15:44:29

İnsan vücudu üzerinde önemli bir rol oynayan B vitamini vücudun çeşitli bölgeleri üzerinde ciddi bir etkiler yaratan ve sağlık için gerekli olan bir değerdir.

B Vitamini Nedir, Ne Demek?

Bu vitaminin hücre metabolizmasının üzerinde ciddi bir yeri bulunmaktadır. B grubu vitaminlerine bakıldığı zaman pantotenik asit, biotin, nikotinik asit ve folik asit gibi vitaminleri içerisinde barındırdığı görülebilir. B vitamini bunların karışımının ismidir. Yağların sindirilmesini kolay hale getiren B vitaminleri ishal rahatsızlığının meydana gelmesini önlemektedir. Ayrıca cildin parlak, diri ve canlı olmasında büyük oranda etkisi bulunmaktadır. Sinirleri dinlendiren bu vitamin tırnakların kırılmasını da engellemektedir. Bu vitamininin eksik olması insan vücudu için önemli derecede çeşitli riskler taşır. Depresyon, stres, yorgunluk, kalp çarpıntısı, uykusuzluk sorunları B vitamini eksikliğine neden olur.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitamini suda çözünen vitaminler arasındadır. Taze meyve, yumurta, yeşil yapraklı sebze, süt ürünleri, balık, pirinç, et, bezelye, tahıllı gevrek ve fasulye bu vitamini içeren besinler arasındadır.

  • Kırmızı et, tam tahıllı gevrek, yeşil yapraklı sebze çeşitleri, mısır, ekmek, yumurta sarısı, çilek, kahverengi pirinç, maya ve baklagillerin içerisinde B1 vitamini yani tiamin bulunmaktadır.
  • Fındık, tam tahıllı süt ürün çeşitleri, marul, süt, ıspanak, dondurma, bezelye, et, yer fıstığı, yumurta ve peynir gibi besinlerin içerisinde B2 vitamini yani riboflavin bulunmaktadır.
  • Yer fıstığı, et, patates, balık, baklagiller, yumurta ve süt ürünü çeşitlerinde B3 vitamini (niasin) bulunur.
  • Tam tahıllı gevrek çeşitleri, et ve baklagillerde B5 vitamini diğer ismi ile pantotenik asit bulunur.

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Muz, tahıl, avakado, balık, soya fasulyesi, karaciğer, kepekli tahıl çeşitleri, et, buğday tohumu, tereyağı, buğday kepeği, kahverengi pirinç ve yulaf gevreği B6 vitamininin içerisinde yer almaktadır. (Piridoksin) Ceviz, yumurta, fındık, süt, patates, balık ve soya içerisinde biotin yani B7 vitamini yer alır. Tam tahıllar, karaciğer ve yeşil sebzeler B9 vitamini yani folik asit içermektedir. B12 vitamini ise karides, karaciğer, süt, et, tavuk ve yumurta sarısı gibi besinleri içermektedir.

B Vitamininin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enerji metabolizmasında bu vitamin görev alır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyen bu vitamin sinir sistemini de geliştirmektedir. Vücut için önem teşkil eden bu vitamin ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalara göre genel olarak beyin sağlığı ve bellek için önemli ve etkili olduğu belirtilmiştir. Kardiyovasküler, beyinle ilgili olan depresyon ve stres gibi rahatsızlıkların çözümü için B vitamini alınması gerekir. Sağlıklı cilt görünümü, tırnak ve özelikle saçlar için faydalıdır. Eksikliğine yol açan birçok etken vardır. Kötü beslenme alışkanlıklarının olması, aşırı ilaç kullanımı, toksinler, fiziksel ve psikolojik olarak kişinin yoğun stres yaşaması gibi nedenler B vitamin eksikliğine yol açan etkenler arasında yer almaktadır. B vitamini vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Doğru beslenme alışkanlıkları ile bu vitamin vücut tarafından yeterli miktarda alınmaktadır.

Yorumlar
Halime özdemir 03 Ekim 2017 - 13:29:10 B vitamini nelerde bulunur? B vitamini içeren besinleri tüketmek yeterli olur mu?cevapla
Firdevs Aydoğdu 27 Ağustos 2018 - 16:15:01 B vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Doğal yollarla b vitamini takviyesi nasıl yapılır? B12 eksikliği olduğunu söyledi doktor. Ben ilaç yerine doğal şeylerle bu vitamini almak istiyorum. Etkili olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: