Sağlık 03 Aralık 2021 - 11:48:23

B Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? B Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? B Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B vitamini; suda çözünebilen, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan organik bileşiklerdir.

B Vitamini Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudu üzerinde önemli bir rol oynayan B vitamini vücudun çeşitli bölgeleri üzerinde ciddi bir etkiler yaratan ve sağlık için gerekli olan bir değerdir. Bu vitaminin hücre metabolizmasının üzerinde ciddi bir yeri bulunmaktadır. B grubu vitaminlerine bakıldığı zaman pantotenik asit, biotin, nikotinik asit ve folik asit gibi vitaminleri içerisinde barındırdığı görülebilir. B vitamini bu bileşenlerin karışımının ismidir.

Yağların sindirilmesini kolay hale getiren B vitaminleri ishal rahatsızlığının meydana gelmesini önlemektedir. Ayrıca cildin parlak, diri ve canlı olmasında büyük oranda etkisi bulunmaktadır. Sinirleri dinlendiren bu vitamin tırnakların kırılmasını da engellemektedir. Bu vitamininin eksik olması insan vücudu için önemli derecede çeşitli riskler taşır. Depresyon, stres, yorgunluk, kalp çarpıntısı, uykusuzluk sorunları B vitamini eksikliğine neden olur.

B Vitamini Nelerde Var?

B vitamini suda çözünen vitaminler arasındadır. Taze meyve, yumurta, yeşil yapraklı sebze, süt ürünleri, balık, pirinç, et, bezelye, tahıllı gevrek ve fasulye B vitamini içeren besinler arasındadır. Diğer besinleri sayacak olursak eğer;

 • Kırmızı et, tam tahıllı gevrek, yeşil yapraklı sebze çeşitleri, mısır, ekmek, yumurta sarısı, çilek, kahverengi pirinç, maya ve baklagillerin içerisinde B1 vitamini yani tiamin bulunmaktadır.
 • Fındık, tam tahıllı süt ürün çeşitleri, marul, süt, ıspanak, dondurma, bezelye, et, yer fıstığı, yumurta ve peynir gibi besinlerin içerisinde B2 vitamini yani riboflavin bulunmaktadır.
 • Yer fıstığı, et, patates, balık, baklagiller, yumurta ve süt ürünü çeşitlerinde B3 vitamini (niasin) bulunur.
 • Tam tahıllı gevrek çeşitleri, et ve baklagillerde B5 vitamini diğer ismi ile pantotenik asit bulunur.
 • Muz, tahıl, avokado, balık, soya fasulyesi, karaciğer, kepekli tahıl çeşitleri, et, buğday tohumu, tereyağı, buğday kepeği, kahverengi pirinç ve yulaf gevreği B6 vitamininin içerisinde yer almaktadır.
 • Ceviz, yumurta, fındık, süt, patates, balık ve soya içerisinde biotin yani B7 vitamini yer alır.
 • Tam tahıllar, karaciğer ve yeşil sebzeler B9 vitamini yani folik asit içermektedir.
 • B12 vitamini ise karides, karaciğer, süt, et, tavuk ve yumurta sarısı gibi besinleri içermektedir.

Görüldüğü üzere B vitaminin birden fazla çeşidi vardır. Bunların her birinin farklı görevleri bulunmaktadır. Hücre üretimine katkı sağlayan ve metabolizma üzerinde ciddi görevleri bulunan B vitamini doğal besinlerden alındığı zaman oldukça faydalıdır.

B Vitamini Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Enerji metabolizmasında bu vitamin görev alır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyen bu vitamin sinir sistemini de geliştirmektedir. Vücut için önem teşkil eden bu vitamin ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır.

Vücut için gerekli olan B vitamini faydalarına baktığımızda; büyüme ve gelişmeyi desteklemektedir. Yağların sindirilmesine yardımcı olur ve ishali engeller. Merkezi sinir sistemi ve sindirim sağlığı için oldukça önemli bir bileşendir. Cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının kusursuz çalışmasına destek olur. Genel anlamda B vitamini vücut için önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre genel olarak beyin sağlığı ve bellek için önemli ve etkili olduğu belirtilmiştir. Kardiyovasküler, beyinle ilgili olan depresyon ve stres gibi rahatsızlıkların çözümü için B vitamini alınması gerekir. Sağlıklı cilt görünümü, tırnak ve özelikle saçlar için faydalıdır.

B Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilen B vitamini eksikliği, kalıcı sinir ve beyin hasarına sebep olabilir. Vücutta B vitamini yetersiz olursa, mani, bunama ve anemi görülmesi olasıdır.

B vitamini eksikliğine yol açan birçok etken vardır. Kötü beslenme alışkanlıklarının olması, aşırı ilaç kullanımı, toksinler, fiziksel ve psikolojik olarak kişinin yoğun stres yaşaması gibi nedenler B vitamin eksikliğine yol açan etkenler arasında yer almaktadır. B vitamini vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Doğru beslenme alışkanlıkları ile bu vitamin vücut tarafından yeterli miktarda alınmaktadır.

 • b vitamini
 • b vitamini eksikliği
 • b vitamini ne iş yarar
 • b vitamini içeren besinler
Yorumlar
Halime özdemir B vitamini nelerde bulunur? B vitamini içeren besinleri tüketmek yeterli olur mu? cevapla
Firdevs Aydoğdu B vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Doğal yollarla b vitamini takviyesi nasıl yapılır? B12 eksikliği olduğunu söyledi doktor. Ben ilaç yerine doğal şeylerle bu vitamini almak istiyorum. Etkili olur mu? cevapla
yorum yaz
Nisan Yağmurunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?