Düz taban nedir? Tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır?
Yaşam

Düz Taban Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

12 Aralık 2017 - 10:19:56

Çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan düz taban problemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen ve tedavisi doktor tarafından uygulanan bir rahatsızlıktır.

Düz Taban Nedir? Nasıl Olur?

İçe basma problemi bu soruna eşlik etmektedir. Ayak yapısının iç kısmına yük bindiğinde ayak yük taşıma yeteneğini kaybedebilir. Bu sorun içe basma problemine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli bulgular görülebilir. Bunların içinde yüründüğü zaman ağrıların meydana gelmesi, çabuk yorulma, kaval kemiğinin akşamları ağrıması gibi durumlar mevcuttur. Ayrıca kişi spor aktivitelerinde hızlı bir şekilde yorulabilir ve performansı düşebilir. Kişinin ayak bölgesi hızlı yoruluyor ya da uzun saatler ayakta olmakta problem yaşıyor ise doktora gitmelidir. Topuk kısımların ağrıların oluşması ve ayaklarda bulunan ağrılar spor yapma sürecini zorlaştırması durumunda da doktora gitmek önem teşkil eder.

Düz Taban Nasıl Olur?

İnsan vücudunda ayakların en önemli görevi vücudun yükü taşımasına yardım etmektir. Ayağın işlevi ise ayaklar zemine basarken topuk bölgesinden ayak kısmının önüne doğru esneme gerçekleşir. Bu sayede vücut yaylanma mekanizması ayaklardan destek alır. Yaylanma sürecinde bu harekete yardım eden kısım ayakların iç yan bölümündeki arktır. Ark yani diğer ismi isle iç kavis olmadığı zaman kişinin ayağı düz olur. Toplum içinde bu bölümü olmayan bireylere düz taban denilmektedir. Bu tarz durumlarda kişi gün içinde çeşitli sorunlar yaşayabilir.

Düz Taban Çeşitleri Nelerdir?

  • Çocukluk döneminde meydana gelen duruma esnek düz taban denilir. Bu rahatsızlığının tanısının koyulma zamanı çocukluk dönemi olarak ifade edilir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyin ayağının zemine değmediğinde ayakta bulunan iç kavisin görüldüğü ortaya çıkar. Kişinin ayağı zemine değdiği zaman ise iç kavis ortadan kaybolur. Bu durumu yaşan birçok insan vardır.
  • Diğer türü ise sert düz taban olarak tanımlanır. Bunun diğer ismine rigid denir. Kişi yere bastığı zaman iş kavis görünmez, kişi yere basmadığı süreçte de iç kavis kısmı görülmemektedir. Her iki durumda da iç kavisin görülmemesi rigid olarak tanımlanır.
Düz Tabanın Tedavisi Var mı?

Bahsedilen rahatsızlıklar için uzmanlar tarafından fizik tedavi uygulanmaktadır. Kişi yaşadığı rahatsızlıkla ilgili izleyeceği yöntemleri doktora danışmalıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan çoğu kişi buz tedavisi uygulamakta ve dinlenmektedir. Ayak yapısına uygun ayakkabılar tercih etmek ve kullanacağı ayakkabını türünü hekime danışmak önem teşkil eder. Ayak bölgesinde meydana gelen ağrılar için doktor onayında ilaç kullanmak tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ortez kullanmak ya da ayak bölgesindeki kavisi destekleyebilen tabanlıkların tercih edilmesi yöntemler arasında bulunur. Doktor bazı hastalarda problemin ortadan kalkması için operasyon gerçekleştirmektedir. Doktorun uyguladığı cerrahi yollar tedavi süreci için gerekli olabilir. Düz taban problemi günümüzde birçok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir doktordan destek alınması gerekmektedir. Çocuk yaşlarda bu durumun fark edilmesi aileye düşmektedir.

Yorumlar
Meliha Candemir 12 Aralık 2017 - 10:31:43 Düz taban nasıl olur nasıl anlaşılır? Çocuğum 11 yaşında ayağı düz taban gibi duruyor bunun için doktora götürmeyi planlıyorum. Düzelir mi? yoksa tedavi için geç mi kaldık acaba? Bu tarz bir durumla karşılaşan var mı?cevapla
Selin Köse 28 Eylül 2018 - 14:43:06 Düz taban olduğum için her ayakkabıyı giyemiyorum. Birde şöyle bir durum var koşamıyorum ve çok yürüdüğüm zaman ayağımda ağrı meydana geliyor. Genelde düz taban spor ayakkabı, topuklu ayakkabı modellerini giyiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: