Sağlık 03 Aralık 2021 - 14:19:31

Balgam Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam söktürücü bitkiler; çoğunlukla bitki çayı şeklinde tüketilerek, vücuttaki enfeksiyonun hızlı bir şekilde atılmasını sağlar ve aynı zaman bağışıklığı güçlendirerek iyileşme meydana getirir.

Balgam Söktürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Akciğerde ve alt solunum yollarında biriken mukus olarak tanımlanan balgam, özellikle soğuk algınlığı sonrasında meydana gelir ve öksürüğe neden olur. Balgam atmak için bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak ve aynı zamanda birtakım doğal yollardan destek almak gerekmektedir. En keskin balgam söktürücü bazen ilaçla sağlanabilir.

İnsan vücudu kendi kendini yenileyebilen bir yapıya sahiptir. Genellikle kış aylarında çok fazla üst solunum yollarında hastalık belirtisi olarak öksürük meydana gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha hafif geçmesi için vitamin ve mineraller bitkilerden ve bitki çaylarından yardım alınmaktadır. Vücuttaki balgam genel olarak öksürük ile atılmaya çalışılır.

Balgam söktürücü bitki çayları, mukusun yumuşamasını ve öksürük ile atılmasını sağlamaktadır. Bol bol su içmek etkili ve doğal yöntemlerden biri olurken aynı zamanda ılık limonlu su içilebilir ve sıcak suya doğal yağlardan koyarak buharı solunabilir.

Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Soğuk algınlığına bağlı olarak çoğunlukla balgamlı öksürük meydana gelmektedir. Balgam söktürücü bitkiler arasında en çok tercih edileni ıhlamurdur. Ihlamur çay olarak hazırlanır. Bu bitki boğaz ve ciğer kaslarının yumuşamasını sağlayarak daha çok balgam atılmasına yardımcı olur.

Ihlamurun yanı sıra ısırgan otu, ebe gümeci ve karanfil gibi bitkilerde doğal balgam söktürücü bitkiler arasında yer alır. Bu bitkiler göğüste bulunan kasların yumuşamasını sağlayarak enfeksiyonun öksürükle beraber balgam atılarak vücuttan atılmasına yardım eder.

Balgam söktürücü bitkiler vücutta oluşan öksürük için yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle ıhlamur bitkisi çeşitli bitkiler ile beraber kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Diğer bitkiler ile beraber kullanılması vücutta enfeksiyonun hızlı şekilde atılmasını sağlar. Bitkiler bitki çayı olarak tüketildiğinde sıcak etkisi ile beraber göğüs kısmının yumuşamasına yardımcı olur. Kaslar yumuşadıktan sonra öksürük de daha yumuşak şekilde olur.

Öksürük İçin Bitki Çayları Nelerdir?

Balgam söktürücü bitkiler üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı öksürüğü kesmek için tercih edilmektedir. Bitki çayları tedavi destekleyici olarak tüketilmektedir. Sıcak su ile hazırlanan bitki çayları göğüste balgamın hızlı sökülerek öksürükle beraber atılmasına yardımcı olur. Balgam söktürücü bitki çaylarını şöyle sıralamak mümkündür:

Kekik çayı: Kekik çayının içerine bal ekleyerek tükettiğiniz zaman boğazın yumuşamasını sağlayacaktır.

Nane çayı: Boğazı yumuşatan ve öksürüğü geçiren nane çayı, balgamın atılmasına yardımcı olur ve ciğeri rahatlatır.

Okaliptus çayı: Boğazdan biriken balgamın atılmasını sağlayan okaliptus çayı, aynı zamanda solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Anason çayı: Balgamın öksürükle birlikte atılmasını sağlamaktadır. Buharını solumak ise ciğerleri rahatlatmaktadır.

Melekotu kökü çayı: Soğuk algınlığını gideren bu bitki çayı, burun tıkanıklığına iyi gelir ve ateşi düşürür. Akciğerleri uyarır ve balgamın atılmasını kolaylaştırır.

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olan bitki çayları, ciğerlerin ve boğazın yumuşamasını sağlayarak kolay balgam atılmasına yardımcı olur. Sigara ve tütün ürünlerimi sıkça kullanan kişilerinde öksürük giderici olarak balgam söktürücü bitki çayları içmesi önerilmektedir.

Çok fazla öksürük şikayeti olan kişiler doktor tedavisine yardımcı olarak bitki çaylarını tercih edebilmektedirler. Kış aylarında sıkça meydana gelen üst solunum yolları hastalıkları için bitki çaylarından faydalanılabilmektedir.

Balgam Atmak İçin Ne İyi Gelir?

Balgam söktürücü bitkiler düzenli olarak tüketildiğinde tedaviyi destekleyici etki gösterir. Sıkça öksürük şikayeti olan kişilerde bitki çaylarının yanı sıra diğer bitki karışımlarından da destek almak gerekebilir. Sürekli balgam çıkarmak gibi sağlık problemleri yaşıyorsanız eğer; bal ve acı biber şurubu, bal ile soğan şurubu, elma bal limon karışımı gibi doğal kürlerden destek alabilirsiniz.

Balgam söktürücü ilaçların yanında düzenli olarak bitki çayları tüketmek hızlı iyileşmeye de yardımcı olacaktır. İnsan vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklar karşı kendi kendini yenileyen ve koruyabilen yapıya sahiptir. Öksürük de kişinin iyileşme sürecinde tedavinin hızlanması için meydana gelebilmektedir.

  • balgam söktürücü bitkiler
  • balgam söktürmek
  • balgam söktürücü bitki çayları
  • balgam söktürücü evde ne yapılır
Yorumlar
Bediha Morkoç Sigaradan dolayı boğazımda balgam var. Devamlı bir öksürme halindeyim. Ihlamur iyi gelir mi? Bunu nasıl atabilirim? cevapla
İpek Yılmaz Balgam söktürücü çay tarifi nedir? Nasıl yapılır nasıl hazırlanır? Grip sonrasında mutlaka balgam oluyor ve öksürük başlıyor. Bu durumu atlatmak için ne yapmak gerekiyor? Balgam söktüren doğal tarifler nelerdir? cevapla
yorum yaz
Kortizol Nedir? Korzitozol Hormonu Ne İşe Yarar?