Sağlık09 Ekim 2020 - 11:41:49

Balgam Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam ve öksürük vücuttaki enfeksiyonun hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Bitkiler ve bitki çayları balgam söktürücü olarak tercih edilerek hastalığın hızlı bir şekilde iyileştirilmesi sağlanır.

Öksürük Nedir? Neden Olur?

İnsan vücudu kendi kendini yenileyebilen bir yapıya sahiptir. Genellikle kış aylarında çok fazla üst solunum yollarında hastalık belirtisi olarak öksürük meydana gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha hafif geçmesi için vitamin ve mineraller bitkilerden ve bitki çaylarından yardım alınmaktadır. Vücuttaki balgam genel olarak öksürük ile atılmaya çalışılır.

Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen öksürükte balgamlı öksürük de gündeme gelmektedir. Balgam söktürücü bitkiler arasında en çok tercih edileni ıhlamurdur. Ihlamur çay olarak hazırlanır. Bu bitki boğaz ve ciğer kaslarının yumuşamasını sağlayarak daha çok balgam atılmasına yardımcı olur. Ihlamurun yanı sıra ısırgan otu, ebe gümeci ve karanfil gibi bitkilerde balgam söktürmek için yardımcı olan bitkiler arasında yer alır. Bu bitkiler göğüste bulunan kasların yumuşamasını sağlayarak enfeksiyonun öksürükle beraber balgam atılarak vücuttan atılmasına yardım eder. Balgam söktürücü bitkiler vücutta oluşan öksürük için yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle ıhlamur bitkisi çeşitli bitkiler ile beraber kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Diğer bitkiler ile beraber kullanılması vücutta enfeksiyonun hızlı şekilde atılmasını sağlar. Bitkiler bitki çayı olarak tüketildiğinde sıcak etkisi ile beraber göğüs kısmının yumuşamasına yardımcı olur. Kaslar yumuşadıktan sonra öksürük de daha yumuşak şekilde olur.

Öksürük İçin Bitki Çayları Nelerdir?

Balgam söktürücü bitkiler üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı öksürüğü kesmek için tercih edilmektedir. Bitki çayları tedavi destekleyici olarak tüketilmektedir. Sıcak su ile hazırlanan bitki çayları göğüste balgamın hızlı sökülerek öksürükle beraber atılmasına yardımcı olur. Balgam söktürücü bitkiler arasında yer alan ıhlamur çay şeklinde tüketilerek kullanılır. Hazırlanan ıhlamur çay içerisine bal, karanfil ve toz zencefilde ilave edilerek etkinliği arttırılır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olan ıhlamur çayı ciğerlerin ve boğazın yumuşamasını sağlayarak kolay balgam atılmasına yardımcı olur. Sigara ve tütün ürünlerimi sıkça kullanan kişilerinde öksürük giderici olarak balgam söktürücü bitki çayları içmesi önerilmektedir. Çok fazla öksürük şikayeti olan kişiler doktor tedavisine yardımcı olarak bitki çaylarını tercih edebilmektedirler. Kış aylarında sıkça meydana gelen üst solunum yolları hastalıkları için bitki çaylarından faydalanılabilmektedir.

Balgam Söktürmek İçin Ne Yapılır?

Balgam söktürücü bitkiler düzenli olarak tüketildiğinde tedaviyi destekleyici etki gösterir. Sıkça öksürük şikayeti olan kişilerde bitki çaylarının yanı sıra diğer bitki karışımlarından da destek almak gerekebilir. Ihlamur dışında tere çayı da hazırlanarak balgam söktürülebilmektedir. Balgam söktürücü ilaçların yanında düzenli olarak bitki çayları tüketmek hızlı iyileşmeye de yardımcı olacaktır. İnsan vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklar karşı kendi kendini yenileyen ve koruyabilen yapıya sahiptir. Öksürük de kişinin iyileşme sürecinde tedavinin hızlanması için meydana gelebilmektedir.

Yorumlar
Bediha MorkoçSigaradan dolayı boğazımda balgam var. Devamlı bir öksürme halindeyim. Ihlamur iyi gelir mi? Bunu nasıl atabilirim?cevapla
İpek YılmazBalgam söktürücü çay tarifi nedir? Nasıl yapılır nasıl hazırlanır? Grip sonrasında mutlaka balgam oluyor ve öksürük başlıyor. Bu durumu atlatmak için ne yapmak gerekiyor? Balgam söktüren doğal tarifler nelerdir?cevapla
yorum yaz
Mideyi Küçültmek İçin Ne Yapmalı?