Sağlık

Karaciğere İyi Gelen Sebze, Meyve, Vitamin ve Bitki Çayları

09 Ekim 2017 - 07:40:51
Karaciğere iyi gelen sebze, meyve, vitamin ve bitki çayları

Karaciğerin vücutta en önemli organlardan birinin olması vücudu toksinlerden arındırmasıdır. Karaciğere iyi gelen şeyler tüketmek bu açıdan oldukça önemlidir.

Karaciğer Sağlığı Nasıl Korunur?

Vücuda alınan sebze ve meyvelerden alınan vitamin ve minerallerin emilerek vücudu zararlı maddelerden arındırmak için karaciğer sağlığının en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Karaciğere çok fazla yüklenmek karaciğerin vücuttaki görevlerinin aksamasına sebep olur. Aşırı alkol kullanımı ve yağlı beslenmek karaciğerin zarar görmesine sebep olur. Herhangi bir hastalık durumunda öncelikle karaciğer sağlığı göz önünde bulundurulmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Sebzeler Nelerdir?

Karaciğer sağlığı için sülfür içeren sebzeler her zaman düzenli olarak tüketilmelidir. Sülfür gıdalar ve çevresel faktörler ile vücuda alınan zararlı maddelerin temizlenmesinde etkili olur. En fazla sülfür içeren sebzeler arasında lahana, soğan ve sarımsak yer alır. Soğan ve sarımsak vücutta toksinlerin kosa sürede atılmasını sağlar. Karaciğerin sağlığı için sadece soğan, sarımsak ya da lahana yeterli değildir. Özellikle brüksel lahanası karaciğerin temizlenmesinde ve vücudun toksinlerden arınması için tercih edilir. Bu sebzelerin yanı sora enginar, arnavut biberi, kekik, zencefil ve ekinezya bitkileri tüketilmesi gerekir.

Karaciğere İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Sebzelerin yanı sıra antioksidan bakımından zengin olan meyvelerde karaciğerin sağlığı için gereklidir. Kivi, çilek , yaban mersini ve kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin olan bu meyveler vücutta toksin arındırıcıdır. Portakal ve narenciye grubunda yer alan meyvelerde karaciğer sağlığı için son derece önemli ve düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Sebze ve meyvelerin düzenli olarak yeteri miktarda tüketilmesi karaciğerin temizlenmesini sağladığı gibi ayrıca vücutta hücre yenilemesini de kolaylaştırır.

Karaciğere İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Karaciğer vücudu toksinlerden arındırdığı için vitaminlerden de destek alır. Vücudun en önemli iç organlarından biri olan karaciğer mutlaka düzenli olarak desteklenmelidir. Folik asit karaciğer sağlığı için en gerekli vitaminler arasındadır. Bunun yanı sıra B12, B6, C ve E vitaminleri mutlaka vücuda alınmalıdır. Özellikle E vitamininin hücre yenileyici özelliği vücutta toksin arınmasını son derece yüksek ölçüde sağlar.

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Karaciğer sağlığı için bitki çaylarından destek almak isteyenler zencefil çayı ve ekinezya çaylarını tüketmelidir. Bu bitki çaylarının içerisinde bulunan bileşenler karaciğerin temizlenmesinde etkili olacaktır. Bitki çaylarının yeteri miktarda kullanılması ve uygun ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir. Karaciğerin yenilenmesinde etkili olan bitki çayları düzenli şekilde tüketilerek vücuttaki toksinlerin atılımı sağlanır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için karaciğere gerekli olan vitamin ve minerallerin eksiksiz alınması ve bitki çayları ile destek sağlanması sağlık için yardım olacaktır. Birçok kaynakta yer alan karaciğer ile ilgili bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır. Karaciğer bakımı sağlanmadığında hepatit B ve siroz hastalığı meydana gelebilmektedir. Karaciğer sağlığı insan vücudu için en çok önemsenen bir durum olduğundan düzenli aralıklar ile karaciğere detoks yapılarak desteklenmelidir.

Yorumlar
Şenay Ilgaz 03 Ekim 2017 - 12:34:20 Karaciğer kastalıkları belirtisi nasıl olur? Bu hastalıkları önlemek için ne yapmam gerekiyor?cevapla
Erdem Ekinova 03 Ağustos 2018 - 13:38:08 Kan ile besinlerin ayrışmasını sağlayan organ bu sırada bütün toksin madde ile karşılaşmaktadır. Toksin miktarını ne kadar düşük tutabilirseniz kısaca vücudun toksin olarak agıladığı şfazla şeker fazla tuz gibi gıdaları ne kadar az tüketirseniz o kadar mutlu bir karaciğeriniz olur. Bu arada alkol ve sigara devamlı olarak karaciğerin kapasitesinin üstünde çalışmasını sağladığı için çok ama çok zararlıdır.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: