Sağlık

Gebelik Diyabeti Nedir? Diyeti ve Belirtileri

19 Eylül 2017 - 19:36:42
Gebelik diyabeti nedir? Diyeti ve Belirtileri

Gebelik diyabeti, hamilelikte önce hiç diyabet problemi ile karşı karşıya kalmayan kadınlarda rastlanır ve doğum gerçekleştikten sonra ortadan kalkar.

Gebelik Diyabeti Nedir, Ne Demek?

Halk arasında geçici diyabet olarak adlandırılan gebelik diyabeti hamile bayanların yalnızca %4'ü kadarında görülmektedir. Peki, hangi kadınlarda daha fazla görülüyor? Evet, uzmanlar bu sorunun yanıtına, genel olarak genetik faktörleri taşıyan kadınlar ile 35 yaşını geçen hamile kadınlarda görüldüğüne değiniyor. Aynı zamanda daha önceki doğumlarında bebeği 4 kilo ve üstünde doğan annelerin daha sonraki hamileliklerinde bu sorunla karşılaşma olasılığı yüksek. Ancak tüm anne adaylarının hamileliğinin 24. ile 28. Haftaları arasında bu problemle karşılaşma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkün. Bu durumda kadın doğum uzmanlarından destek alarak bu risk faktörü ile karşılaşıp karşılaşmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Gebelik Diyabetinin Belirtileri Nelerdir?

Gebelik diyabeti belirtileri arasında sayılabilecek net bir bulgu olduğu söylenemez. Fakat bir kadının hamilelik esnasında veya hamilelikten sonra gebelik diyabeti olup olmadığı anlaşılabilir.
Ülkemizde ve Dünya'da 35 yaşın üstünde olan anne adayları'nın gebelik öncesindeki kilosu olması gerekenden daha fazlaysa, hamilelik döneminde az ve sağlıklı beslenmeye rağmen kilo oranı devamlı anormal bir şekilde artıyorsa, doğumdan sonra iri doğum olayı ile karşılaşılıyorsa ve aynı zamanda doğan her bebek ölü doğuyorsa uzman görüşlerine göre diyabet tanısı konulabilir. Bunun yanında anomalili bebek öyküsüne sahip olan kadınların da bu risk faktörünü taşıdığını söyleyebiliriz. Hamilelik öncesinde mutlaka ailenizde diyabet olup olmadığını araştırmalı, gerekli testlerden geçerek bu durumun genetik faktörünü taşıyıp taşımadığınızı öğrenmelisiniz.

Gebelik Diyabeti Tanısı Nasıl Yapılır?

Gebelik diyabeti teşhisi konulabilmesi için anne adaylarının mutlaka hamileliğinin 24. ve 28. haftalarında kendi doktoruna görünmesi gerekir. Sebebi ise, anne adaylarının yarısında gebelik diyabetinin hiçbir belirti göstermiyor olmasıdır. Diyabet gelişiminin gerçekleşeceği bu hafta aralarında, yapılacak olan diyabet testi ile tam teşhis konulmuş olur. Eğer bebeğinizin sağlıklı doğmasını ve sonucun bebeğin ölümü ile bitmesini istemiyorsanız mutlaka bu testlerden geçmelisiniz.

Gebelik Diyabeti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik diyabeti tedavisi, farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Eğer anne adayında metabolik kontrol diyet yaptırılarak kontrol altına alınabilirse, tedavinin diyet ile devam edebilmesi mümkün olur. Metabolik kontrolü olması gerektiği gibi olmayan kadınların eğer kan şekeri düzeyi olması gerekenden bir tık fazla ise bu durumda doktor kontrolünde insülin tedavisine başlanabilir. Bu duruma hamileliğiniz boyunca 10 kilodan fazla kilo almanız önerilmemektedir. Eğer yemek konusunda kendinize engel olamıyorsanız ve sağlıklı beslenemiyorsanız uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Sonuç itibariyle bir annenin aldığı tüm besinler hem kendisini hem de bebeğini etkilemekte ve yaşanılan tüm olumu ve olumsuz etkenlerin temelinde beslenme şekli yatmaktadır.

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bu hastalar nasıl beslenmelidir sorusu bu rahatsızlığa yaşayan binlerce kişi tarafından sıklıkla araştırılıyor. Öncelikle hayatınızdan beyaz ekmeği çıkarmanız gerekiyor. Ekmek ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka kepekli ekmek tercih etmeniz gerekir. Meyvelerin kabuğunu soymadan tüketmeniz gerekecektir. Posalı besinler ve iyi pişmiş sebze yemekleri diyabet hastaları için öneriliyor. Süt ve yoğurt seçerken light özellikle olmasına son derece özen göstermelisiniz. Bu seçenek peynir çeşitleri içinde geçerli durumda. Su insan vücudu için olukça büyük bir önem arz ediyor. Bu durumda günde en az 7 bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Kırmızı eti çok seviyorsanız, hemen raflara kaldırmalısınız. Çünkü diyabet hastalığına yakalananlara uzmanlar beyaz et öneriyor. Eğer mutlaka etli yemek tüketmek istiyorsanız bu yemeklerde asla ilave yağ tercih etmemelisiniz.

Yorumlar
Nazmiye Sağtürk 13 Eylül 2017 - 17:01:16 Gebelik diyabeti nasıl anlaşılır? Hamileyim ama böyle bir rahatsızlığım var mı bilmiyorum belirtileri nedir?cevapla
Bahar Karakaş 03 Ağustos 2018 - 15:57:16 Gebelik diyabeti doğumdan sonra geçer mi? Tedavisi nasıl yapılır? Bu durumda nasıl beslenmek gerekiyor? Neleri yemeli neleri yememeli? Bu rahatsızlık bebeği nasıl etkiler? Kötü bir sonuca yol açar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: