Sepsis nedir? Kriterleri, hastalığı ve tedavisi
Sağlık

Sepsis Nedir? Kriterleri, Hastalığı ve Tedavisi

19 Eylül 2017 - 14:31:38

Sepsis, insan vücudunun enfeksiyonlara karşı dengesiz cevap vermesi ve bunun sonucunda organların zamanla hasar görmeye başlamasıdır.

Sepsis Nedir, Ne Demek?

Ülkemizde fazlasıyla görülen sepsis yüzünden dünya üzerinde her sene 5 milyona yakın çocuk ölmektedir. Nitekim erken tanı konulmaması nedeniyle bu hastalığa yakalanan pek çok insan organ yetmezliği problemiyle karşı karşıya kalıyor. Şok geçirme durumunun yanında, sepsis hastalığı yüksek oranda sakat kalmalara ve ölümlere kapı aralıyor.

Sepsis Nasıl Anlaşılır? Nasıl Ortaya Çıkar?

Son zamanlarda nabzınız her zamankinden fazla atıyorsa, gece yatarken ya da gün içinde iş yaparken devamlı ateşleniyorsanız, enerjiniz ve hareket alanınız azaldıysa hemen bir doktora görünmeniz gerekiyor. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi 5 milyonu çocuk olmak üzere Dünya üzerinde 8 milyon insan erken tanı konulmaması sebebiyle yaşamından oluyor. Bu durumda hastalığın meydana getirdiği bulgular, uzmanların hastalarına önerdiği erken tedavi ve ilaç yöntemleri ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği oldukça önemli. Siz de bağışıklık sisteminin rotasını şaşırması olarak da adlandırılan sepsis hastalığının içeriğini mutlaka tanımalısınız.

Sepsis Kriterleri Nelerdir? Neden Olur?

Sepsis kriterleri, insan vücudunun her tarafında kendini gösteren bulgular olarak tanımlayabiliyorken, bazı zamanlarda da yalnızca tek bir yerde ağrısını ve etkisini gösteren rahatsızlık olarak kendini gösterebilir. Bilindiği üzere pek çok hastalığın ana nedeni strestir. Stres kaynaklı ortaya çıkar, bu durumda vücut bunu ters algılayarak bağışıklık sistemini yanlış etkiler. Bağışıklık sisteminin yanlış hareket etmesi sonucunda kan içerisinde meydana gelen enfeksiyon vücudun sıvılarına hızlı bir şekilde enjekte olarak dokuların içine sızıyor. Buna her ne kadar kan zehirlenmesi adı konulamasa da, bir nevi kanın hasar görmesi diyebiliriz. İnsan vücudu hastalıklara karşı vücuda bazı tepkiler bazı cevaplar verir. Özellikle vücudumuzun kaptığı enfeksiyonlara karşı, organların hasar görmesi kötü hastalıkların habercisi oluyor. İç dinamiklerin hasar görmesi sonucunda, hastalar organ yetmezliği problemiyle karşı karşıya kalabiliyor. Septik şok olarak adlandırılan organ yetmezliği erkenden tedavi edilmezse tek sonucu ölüm oluyor.

Sepsis Hastalığı Nasıl Oluşur?

Sepsis nasıl oluşur ve hangi organlarda baş gösterir diye merak edenler arasındaysanız, rahatsızlığı etkilediği ilk organın akciğerler olduğunu söyleyebiliriz. Akciğer vücudun odak noktası olduğundan bağışıklık sistemi ilk olarak akciğerleri olumsuz etkiliyor. Daha sonraki aşamada etkilenen bölge idrar yollarıdır. Karın bölgesi ve vücut derisi bu hastalıktan nasibini alan diğer organlar arasında. Bu organlar her ne kadar bilinse de enfeksiyonun nereden kaynaklandığının bulunması oldukça zor. Doktorların kesin olarak hastalara verebileceği bilgilerin başında bu mikropların başını bakterilerin çektiğidir. Bakterilerin dışında parazit, virüs ve mantarlar da hastalığın suçluları arasında yer alıyor. Vücutta devamlı dolaşım halinde bulunan bu zararlı atıklar, insan direncini en aza indirerek, mutluluk hormonlarına dahi zarar verebiliyor. Vücut içinde elinin ulaştığı her organ risk altında yer alıyor. Böbrekleriniz, kalbiniz ve ciğerleriniz için erken teşhis oldukça önemlidir.

Sepsis Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtileri arasında vücut ısısının bir anda düşmesi ve yükselmesi yer alır. Kanda yer alan lökosit miktarında dengesizlik farkeden doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir. Nabız sayınız bir anda sizi korkutacak kadar artıyorsa hemen en yakın hekime başvurmalısınız. Sepsis tedavisi için tansiyon problemine yakalanmadan, akciğer yetmezliği gibi tehlikeli bir döngüye kapılmadan önce hastaneye gidip yetkili bir hekime görünmeniz ve erken teşhis edilmesi sonucunda, sonucun ölüme gitmeden iyileştirilme oranı oldukça yüksektir. Doktorunuzun erkenden müdahale etmesi organlarınızın zarar görmesine engel olduğu gibi bakterilerin geniş bir alana da yayılmasına engel olacaktır.

Yorumlar
Vildan Tütün 13 Eylül 2017 - 14:19:33 Sepsis nasıl anlaşılır? belirtileri nelerdir? Hangi yaşlarda daha çok görülür?cevapla
Arif Şerifoğlu 03 Ağustos 2018 - 15:17:45 Sepsis tekrarlar mı? Nasıl bir hastalıktır? Tedavi süreci bitip iyileşme sağlandıktan sonra yeniden ortaya çıkma gibi ihtimali var mı? Bu hastalık bulaşıcı mıdır? Ölümcül bir etkisi var mı? Kesin olarak tedavisi mümkün mü?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: