Parkinson hastalığı belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Parkinson Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

19 Eylül 2017 - 09:31:25

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin üreten hücrelerin etkisiz hale gelmesidir.

Parkinson Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Bu hastalığa motor sistem hastalıklar adı da verilmektedir. Bu rahatsızlığa yakalananlar hastalığın ilerleme safhasını kademeli olarak hissederler. Sinsi ilerlemesiyle bilindiği gibi, titreme yaşanması hastalığı ön plana çıkaran belirtiler arasında yer alıyor.

Parkinson Kimlerde Görülür? Nasıl Olur?

Genel olarak gençlerde görülmese bile, 60 yaş ve üzeri hastalarda baş gösterebiliyor. Eğer genç yaşta bu rahatsızlığa yakalanan hastalar varsa, bunun nedeni yüksek ihtimalle genetik kaynaklı oluyor. Sebebinin tam olarak bilinmesi için doktor muayenesinin şart olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumda yapılacak tetkikler hastalığın ilerlemesini engelleyeceği gibi, ana kaynağında ne olduğunu saptayabilecektir. Bu hususta semptomların iyiye gitmesi açısından beynin bazı bölgelerine müdahale gerekecektir.

Parkinson Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Parkinson hastalığı belirtileri arasında hedef nokta olarak bilinen belirti titreme belirtisidir. Nitekim, insan vücudunda bedenin hareketlerine ve bireylerin ruhsal döngüsüne önemli etkisi bulunan dopamin vardır. Dopamin üretiminin azaldığı veya sona erdiği durumlarda bu hastalığın tüm etkileri baş göstermeye başlamaktadır. Her insanın vücut kodu farklıdır, bu durumda belirtiler de kişiden kişiye göre farklılık gösterebileceği gibi, kiminde fark edilir derecede yüksek, kiminde ise fark edilemeyecek derecede az belirti oluşabilir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İki kısımdan oluşan bedenin bir kısmı hastalığın başlangıç aşamasında etkilenirken, diğer kısmı hastalığın ilerlediği dönemde etkilenmeye başlayacaktır. Bu da Parkinson hastalığı virüsünün insan vücudunun tüm hücrelerine yayılması anlamına gelmektedir. Titreme ana belirtiler arasındadır demiştik, bu durumda diğer bir belirti ise bedenin hareketlerinin gün geçtikçe en aza inmesi. Zaman içinde hareket etmekte zorlanan beden, yapabildiği en basit işleri bile zorlanarak yapmaya başlar. Vücut yürürken zorlanabilir, bir bardağı taşırken dahi nefes nefese kaldığını hissedebilir. Görme bozukluğunun ve eklem ağrılarının yol açtığı el yazılarının küçülmesi belirtisi hiçbir şekilde hafife alınmamalıdır. Yazı yazarken kelimeler birbirine yapışıyor ve harfler git gide küçülmeye başlıyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Konuşurken eskisi gibi kelimeleri rahat telaffuz edemiyorsanız, aşırı hızlı ya da aşırı yavaş konuşuyorsanız, çevrenizdeki kokulara olan duyarlılığınız azaldıysa, eskisi gibi dik duramıyor ve dik oturamıyorsanız geç kalmadan gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Parkinson Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Parkinson hastalığı nedenleri arasında uzmanlar tarafından en net söylenebilecek ifade genlerde meydana gelen mutasyonlardır. Fakat Dünya genelinde bu hastalığa yakalanan kişi sayısının oldukça fazla olduğu düşünüldüğü zamana aslında tek nedenin mutasyon olmadığı gözler önüne seriliyor. Bireylerin yaşı, az da olsa cinsiyet özelliği ve en önemlisi de kalıtımsal özellikleri Parkinson hastalığına yol açabiliyor. Genel olarak 60 yaşından sonra görülse de kalıtımsal olması halinde, gençlerde de rastlanabiliyor.

Parkinson Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parkinson hastalığı tedavisi ne yazık ki bugün tıp dilinde mümkün değil. Yalnızca erken teşhis konularak vücudun direncini kıran etmenler aza indirgeniyor, Yürüme, konuşma ve yazma becerilerinin en aza inmesi durumunda fizik tedavi ile hastanın kendini biraz daha iyi hissetmesi sağlanabiliyor. Bu durumda uygulanamayan tedavi yöntemlerinin açığının kapanması için, bireylerin normal bir şekilde günlük hayatına devam etmesinin sağlanması açısından yapılması gereken herşey uzman doktorlar tarafından yapılıyor. Tedavide diğer bir alternatif olarak derin betin stimülasyonu da tercih edilebilmekte. İlaç tedavisinin dışında her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da doğal yöntemlerden yararlanmak gerekir. Özellikle profesyonel mesaj yöntemi, akupunktur ve meditasyon gibi yöntemlerde düşünce gücüyle hastalığı en aza inmesi açısından önemli seçenekler arasında. Eğer siz de bu belirtileri kendinizde hissediyorsanız hemen en yakın uzman hekimin tetkiklerine başvurmalısınız.

Yorumlar
Necla Kumbaracı 13 Eylül 2017 - 11:59:25 Parkinson berlitileri nelerdir? Nasıl engelleyebilirim?cevapla
Işın Tüysüz 03 Ağustos 2018 - 15:03:24 Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar nelerdir? Bu hastalık nasıl başlar ilk belirtileri nelerdir? Nasıl anlayabiliriz? Beyin pili fiyatları ne kadar? Bu ameliyat nasıl yapılıyor? Babamda bu rahatsızlık var ama biz biraz geç anladık.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: