Sonbahar alerjisi belirtileri ve tedavisi nedir? Ne iyi gelir?
Yaşam

Sonbahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Ne İyi Gelir?

20 Eylül 2017 - 00:43:14

Sonbahar alerjisi, yaz aylarının sona ermesiyle insanların en çok karşılaştığı alerjik reaksiyonlardan bir tanesidir.

Sonbahar Alejisi Nedir? Nasıl Olur?

Bahar nezlesi olarak da adlandırılan sonbahar alerjisi, genel olarak ev gibi yaşam alanları içerisinde yer alan toz parçacıkları, hayvan tüyleri ve polen gibi maddelerin insan vücuduna bulaşmasıyla meydana gelir. Bu durumda, yaz aylarının bitmesiyle devamlı bu problemle karşı karşıya kalıyorsanız, tozlu ortamlardan uzak durmalı, bir süre hayvan tüyü gibi zararlı şeylerden kendinizi koruma altına almalısınız.

Sonbahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Sonbahar alerji belirtileri, kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Nitekim alerjik reaksiyonlar yalnızca çevresel faktörlerden meydana gelmez. Bazı insanlarda bu durumun genetik faktörler nedeniyle meydana geldiği görülmektedir. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte yazlıklar rafa kaldırılır ve kışlıklar dolaplarımızdaki yerini alır. Hastalık insanlar tarafından her ne kadar düşünce gücüyle gerçekleştiriliyor olsa da, sonbahar alerjisi bizim hiç farkında olmadığımız bir anda bedenimizi esir alabiliyor. Genel belirtileri arasında da sıklıkla hapşırma yer alıyor. Eğer gün içerisinde devamlı hapşırıyorsanız ve bitmek bilmeyen burun akıntınız varsa bu belirtileri göz ardı etmemelisiniz. Hapşırma ve burun akıntısının yanı sıra, gözlerden durduk yere akan su damlacıkları da alerjinin belirtileri arasında yer alıyor.

Sonbahar Alerjisi Nasıl Engellenir?

Nemli ve rutubetli alanlar insan vücudunun bağışıklık sistemine zarar veren bölgelerdir. Bu tarz yerleşim alanları, zamanla bağışıklık sisteminin çevredeki her türlü tozu, tüyü vb. maddeleri tehlike olarak algılamasına neden olur. Yaz aylarında yaşam alanlarımızı havalandırmak oldukça kolaydır. Fakat sonbahar ve kış aylarında havalar soğuduğundan ve havalandırma işlemi zor olduğundan kirli havaya daha çok maruz kalabiliriz. Sonbahar ayı geldiği zaman yaşadığımız alerjik problem toz böceklerine karşı alerji, hayvan ve bitkilere karşı alerji, küf ve neme karşı alerji olarak tanımlanabilir. Nefes alıp verme işlemi ömrümüzün sonuna kadar gerçekleştireceğimiz bir olgu olduğundan, bireyin kendi bedenini tanımasıyla birlikte tüm alerjik reaksiyonlardan oldukça makul bir şekilde korunmak mümkün. Kendinizde belirtilerini görmeniz halinde mutlaka uzman bir doktorun gözetimine girmelisiniz. Bu problemi ilk defa yaşıyorsanız doktor yardımıyla oldukça kolay bir şekilde atlatabilir, daha sonraki yıllarda çözümü kendinizde bulabilirsiniz.

Sonbahar Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlardan sonbahar alerjisi tedavisi için yardım alabileceğiniz gibi, bu alerjiye kapılmadan önce yaşam alanınızın temizliğine de önem gösterebilirsiniz. Aynı zamanda Antihistamin adı verilen yöntem devamlı hapşıran ve burun kaşıntısı ile karşı karşıya kalan kişilere önerilen tedavi yöntemidir. Sonbahar aylarında burunda tıkanıklık problemi ile karşı karşıyaysanız dekongestanlar, burun tıkanıklığının tedavisi için tercih edilebilir. Uzman bir doktorun kontrolünde önerilecek olan alerji iğneleri, alerjik reaksiyonu çok kısa bir zamanda atlatmanızı sağlayacaktır. Sonbahar alerjisi aşıları için sağlık bakanlığından bilgi edinebilirsiniz.

Sonbahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Sonbahar alerjisi için ne iyi gelir, diye soracak olursanız öncelikle işe doğal yöntemlerle başlamanız gerektiğinden söz edebiliriz. Özellikle D vitamini vücudun bu gibi durumlarda en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Çocuklar ve yetişkinler için bu gibi problemlerin karşısında cips, kola ve çikolata gibi vücudun direncini düşürecek olan yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Alerji olacağınızı düşündüğünüz anda yaşam alanınızda bulunan halıları çevrenizden uzaklaştırmalısınız. Hayvan besliyorsanız alerjiniz geçene kadar başka bir yere teslim etmelisiniz. Özellikle boğaz kaşıntısına ve burun akıntısına karşı doğal et ve tavuk suyundan yapılmış çorbalar tüketebilirsiniz. Bu dönemlerde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için içerisinde hiçbir yapay madde olmayan besinlerden faydalanması en doğrusu olacaktır.

Yorumlar
Gülay efe 13 Eylül 2017 - 17:22:57 Sonbaha başladığından beri bir hapşurma hali var bende. Bu normal mi? Alerji olabilir mi?cevapla
cahit kuşçu 18 Ekim 2017 - 11:34:22 hava bir soğuk bir sıcak olunca özellikle bahar aylarında mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle bu geçiş evrelerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için taze meyve tüketimini artırmanızı tavsiye ederim. Özellikle c vitamini bakımından zengin olan turunçgiller sonbaharda tüketilebilecek en sağlıklı meyveler.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: