Yaşam 03 Aralık 2021 - 14:16:28

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Alınmalı? Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Alınmalı? Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Ertesi gün hapı; korunma olmayan cinsel ilişkiden sonra hamileliği engellemek için tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Gebeliğin engellenmesini önlemek için tercih edilen ertesi gün hapları; cinsel ilişki sırasında korunma olmadığı zaman veya kullanılan korunma yönteminin yeterli olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Hamileliğin meydana gelmemesi için spiral ya da ertesi gün hapı korunma yöntemi kadınlar tarafından sık tercih edilmektedir.

İçeriğinde yüksek oranda progesteron hormonu bulunduran ertesi gün hapı; korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamileliğin oluşumunu yüksek oranda engelleyen bir yöntemdir.

Gebeliği önemli oranda engelliyor olsa da uzmanlar tarafından güvenilir ve etkili yöntem olarak spiral korunma yolu tavsiye edilmektedir. Spiral korunma yöntemi yüzde yüz bir koruma sağlar. Her ihtimale karşın veya acil bir durumda en çok tercih edilen yöntem ise ertesi gün hapıdır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapının kullanım şekli doğru olmalıdır. Bu hap cinsel ilişkinin yaşandıktan sonraki 72 saat içinde alınmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli özellik bu hapın cinsellik yaşandıktan sonraki en kısa sürede alınmasının korunma durumunu arttırmasıdır. Genel olarak progesteron hormonu içeren bu ilaçlar aynı zamanda hem progesteron hem de östrojen hormonu içeren çeşitlere de sahiptir.

İlk 24 saat içerisinde alınan ertesi gün hapı gebeliği %98 oranda engellemektedir. 48 saat içerisinde alınırsa %75 oranında engellemektedir. Yani koruyuculuğundan yüksek oranda yararlanmak için ilişkiden sonra en kısa sürede alınması gerekir.

Östrojen hormonunu içeren haplar kullanıldığı zaman baş ağrısı, mide bulantısı, memede hassasiyet, kusma, küçük kanamalar gibi yan etkilere neden olmaktadır. Progesteron hormonu içeren haplar ise kusma ya da mide bulantısına yol açmamaktadır. Kişi adet dönemi içerisinde cinsel ilişki yaşıyorsa da bu hap kullanmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Bu hapların kullanım durumu kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ertesi gün hapı kullanımı bazı kadınlar için uygun olmayabilir. Bunların içindeki çeşitli maddeler alerjik rahatsızlıklara neden olabilir.

Kişi ertesi gün hapı kullandığı dönem içerisinde başka bir ilaç da kullanıyorsa iki ilacın etkileşime girmesiyle sorun yaşanma olasılığı mümkün olabilir. Bu sebeplerden dolayı bu hapı kullanmak için hekime danışmak sağlıklı olacaktır. Genel olarak ertesi gün hapı yan etkilerinden bahsedecek olursak; baş ağrısı, mide bulantısı, meme hassasiyeti, halsizlik, karın ağrısı, arada oluşan kanamalar, baş dönmesi gibi etkiler oluşabilir.

Bu hapların yan etkisi kullanımdan sonra 3 gün boyunca görülebilmektedir. Yan etkilerin sonucunda meydana gelen ara kanamalar bazı zamanlarda damla şeklinde gelirken bazı zamanlarda ise düzensiz lekelenme olarak görülebilmektedir. Oluşan kanamaların bir sonraki adet zamanına kadar devam ettiği görülmüştür. Kişiye göre bazen adet tarihi değişiklik gösterebilir. Başka bir yan etkisi adetin tahmin edilen tarihin bir iki gün öncesinde veya sonrasında yaşanabilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Eğer gebeliği koruyan bir yöntem uygulanmıyorsa ya da başarısız koruma yöntemi söz konusu ise ertesi gün hapı alınabilir. Bir doğum kontrol metodu olarak görülmediği için bu hapların ayda birden fazlası önerilmemektedir. Ertesi gün hapı kullananlar şu zamanlarda tercih edebilir:

  • Cinsel ilişki yaşanırken korunma yoluyla ilgili bir problem yaşandığı zaman,
  • Rahim içi aracı yani spiralin cinsel ilişki esnasında bulunduğu alandan oynaması,
  • Prezervatif korunma yöntemiyle ilgili herhangi bir sorunun oluşması dahilinde kullanılır.

Ertesi gün hapı kullanmadan önce kullanımı hakkında doktorunuzdan bilgi almayı unutmayınız. Faydası olan bu hapın yanlış kullanım sonucunda birtakım zararlara yol açabileceğini unutmayınız. Ertesi gün hapı en iyisi doktorunuzun önerdiği ve vücudunuzu uygun olandır.

  • ertesi gün hapı
  • ertesi gün hapı kullanımı
  • ertesi gün hapı zararlı mı
  • ertesi gün hapı ne zaman alınmalı
Yorumlar
Merve Erdağ Ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalı? 3 ay sonra evlenicem kullanmam gerekiyor mu bilmiyorum yardımcı olur musunuz? cevapla
Bircan Kotanoğlu Ertesi gün hapını kullandıktan sonra hamile kalma ihtimali var mı? Bunların fiyatları ne kadar acaba? Bide kullanınca yan etkisi ya da zararı oluyor mu? Daha önce hiç kullanmadığım için merak ediyorum. Nasıl kullanmak gerekiyor ilişki öncesi mi sonrası mı? cevapla
Funda Demirli Ertesi gün hapı ne kadar etkili? Tam olarak hamile kalmayı önlüyor mu? Bu haplardan kullanmayı düşünüyorum ilerde herhangi bir yan etkiye yol açar mı? Anne olmak istediğimde bir sorun oluşmasına neden olur mu? cevapla
Pınar Ertesi gün hapı etkili mi? İlişki sonrasında hamile kalmamak için bu hapları kullandığımızda kesin sonuçlar elde eder miyiz? Tam olarak ne zaman alınmalı? İlişki öncesinde mi almalıyım sonrasın da mı almalıyım? cevapla
yorum yaz
Brolokolinin Tarifi ve Kalorisi Nedir?