Sağlık 16 Aralık 2020 - 09:50:45

Saç Nezlesi Nedir? Baş Ağrısı Yapar mı?

Saç Nezlesi Nedir? Baş Ağrısı Yapar mı?

Genel olarak kadınlarda rastlanılan saç nezlesi, saç derisinde meydana gelen ve baş ağrısına neden hastalıklardan biridir. Tedavi edilmesi için mutlaka bir an önce kontrol altına alınmalıdır.

Saç Nezlesi Nedir, Ne Demek?

Saç derisinin yüzeyine iğne batmaları şeklinde ağrısı meydana gelen ve ilerleyen dönemlerde saç dökülmelerine sebep olan saç derisi hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın genellikle kadınlarda olması saçların daha sık ve uzun olmasından kaynaklanmaktadır. Saç köklerinde meydana gelen iğne batması hissi zamanda saç nezlesi baş ağrısı yapar mı sorusuna cevap olmaktadır. Erken teşhis yapıldığında saç dökülmelerinin büyük bir bölümü engellenmiş olur.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç nezlesi belirtileri arasında saç köklerinde sürekli olarak kaşıntı ve yanma meydana gelmektedir. Saçların sıkı bir şekilde toplanması ve sürekli olarak havasız kalması saç köklerinde güçsüzlüğe sebep olmaktadır. Bu durumda da hava almayan saç kökleri zamanla kopar ve dökülmeye başlar. Saç derisinin hava alması ve nemlendirilmesi için birçok saç bakım yöntemi uygulaması yapılmaktadır. Bu bakım yöntemleri saç köklerinin yeteri kadar havalanmasında ve nemlenerek sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Bu durum genel olarak bazı dönemlerde de meydana gelmektedir.

Saç Nezlesi Ne Zaman Görülür?

Özellikle hamilelik döneminde bu saç hastalığı ile karşı karşıya kalan birçok kadın var. Saç köklerinin sağlıklı uzamasına dikkat edilerek bu hastalığa yakalanma riskinin düşürülmesi gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde de saç dökülmeleri ve saç yapısındaki değişiklik kişide saç derisine bakım yapması gerektiği sinyallerini verir. Saç kökleri ve saç derisinde oluşan yanma, kaşıntı ve iğne batması şeklinde olan belirtiler kontrol altına alınmaz ise saç derisinde pullanmaya da sebep olabilir.

Saç Nezlesinin Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Saç derisi ve saç kökleri düzenli bakım yapılması gereken bölgedir. Saçların nemli ve hacimli olması için kullanılan birçok bakım ürünü bazı dönemlerde saçın yapısını daha da çok bozabilmektedir. Saç nezlesi bitkisel tedavisi için kesin bir yöntem bilinmiyor olsa da bu duruma sebep olan faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra ciddi bir iyileşme görülebilmektedir. Saç derisine uygulanan bakımlar ve çeşitli işlemler saç dokusunun eski haline ulaşmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin saç köklerinde de iyileşme meydana gelir. Kadınlarda sıkça rastlanılan bu durum uzun saçların sürekli olarak toplanması ve hava almamasından kaynaklanmaktadır.

Saçların Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmalı?

Saç derisi hava aldıkça saç köklerinin oksijen ile teması sağlanır. Böylece saçlar köklerden uca doğru bakım sağlanmış olur. Saçların ve saç derisinin sağlıklı olabilmesi için düzenli bakım yapılması daha güçlü saçlara sahip olmayı sağlar. Saç derisinde meydana gelen kaşıntı ve iğne batması hissi kısa sürede iyileştirildiğinde durumun ilerlemesi de durdurulmuş olur. Yoğun saç dökülmeleri mevsim geçişlerinde ya da kullanılan şampuanlardan dolayı da olabilmektedir. Bunun yanı sıra stres ve üzüntü saç köklerinde tahribat meydana getirir. Her saç dökülmesi saç nezlesi olmasa da kişinin saçlarına oldukça özen göstermesi gerekir.

  • saç nezlesi
  • saç nezlesi nedir
  • saç nezlesi baş ağrısı yapar mı
  • saç nezlesi bitkisel tedavisi
Yorumlar
Irmak Güler Saç nezlesinin bitkisel çözümü var mı? Kaç gün sürer? Saç diplerinde bahsedilen ağrı bende bazı zamanlarda oluyor. Banyo yapınca geçiyor genelde. Bu saç nezlesi mi oluyor? Yanma ve kaşınma yok ama ileride saçım dökülür mü? cevapla
Huriye Karataş Saç nezlesi bulaşıcı mıdır ve baş ağrısı yapar mı bu iki sorunun cevabını öğrenmek istiyorum. Çünkü bir arkadaşımda bu durum oldu. Ertesi gün bende de meydana geldi. Acaba bulaşıyor mu yoksa tesadüf mü diye merak ettik. cevapla
yorum yaz
Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır? Doğal Yöntemler Nelerdir?