Sağlık 16 Aralık 2020 - 07:00:35

Adetliyken Saç Boyanırmı? Saç Boyası Tutar mı?

Adetliyken Saç Boyanırmı? Saç Boyası Tutar mı?

Kadınların düzenli olarak her ay gördüğü adet diğer adıyla regl dönemi hassas dönemlerden biridir ve bu dönemde en çok merak edilen konu adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabıdır.

Adet Döneminde Saç Boyanır mı?

Kadınlarda ortalama 28 günde bir tekrarlayan regl dönemi vücudun sürekli olarak kendini yenilemesini sağlamaktadır. Adet dönemi öncesi kişide meydana gelen hassasiyet adet dönemi boyunca da sürebilmektedir. Kasık ağrıları, ciltte hassasiyet, baş ağrısı, göğüslerin şişkinliği ve duygusal olarak hassas bir dönemde olmaları adet döneminin alışılagelmiş durumlarındandır. Bu dönemlerde özellikle ağda ya da istenmeyen tüylerden kurtulmak için herhangi bir işlem uygulanmaz. Hormonların düzene girmesi için ve kıl köklerinde tekrar uzama olmaması için adet döneminin bitmesi gerekmektedir.

Adet Döneminde Saç Boyamak Zararlı mı?

Saç boyama işlemlerinde çoğu kişi adet döneminde saç boyandığında boyanın tutmayacağını düşünür. Bu durum sadece boyanın yeteri kadar renk vermemesinden kaynaklanmaktadır. Adet dönemi kadınların vücudunun hassasiyeti nedeniyle saç boyasına da vücudun tepki vereceği bilinmelidir. Çoğu kadın normal zamanda saç boyası uyguladığında herhangi bir alerjik reaksiyon olmadığını sadece adet döneminde bu durum ile karşılaştığını dile getirmektedir. Bu durum tamamen adet döneminde ki cilt hassasiyetinden kaynaklanmaktadır.

Adetliyken Saç Boya Tutar mı?

Adet döneminde saç boyama uygulaması yapılabilir fakat cildin reaksiyon verebileceği de unutulmamalıdır. Boyanın kalitesine bağlı olarak saçın rengi alması biraz daha zaman isteyecektir. Çünkü kadınların adet döneminde tüm vücut fonksiyonları farklı çalışmaktadır. Saç boyama işleminin adet sonrası yapılması aslında daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur. Kişinin adet döneminde psikolojik olarak da huzursuz olması ve kendini normal yaşamdan soyutlamak istemesi daha gergin olmasına sebep olur. Bu durumda adetliyken saç boyama ya da ağda işlemlerinin ilerleyen zamanlarda yapılması sağlık açısından da etkili olacaktır.

Adet Döneminde Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Kadınların düzenli olarak adet görmesi hem doğurganlığını hem de her ay vücudunun yenilenmesini sağlar. Adet döneminin düzenli olması kişinin de gereksiz sıkıntı yaşamasına engel olur. Adet dönemi boyunca dikkat edilmesi gereken hususlar özellikle cilt yapısının korunmasıdır. Hem vücut hem de cilt bu dönemde oldukça hassastır. Alerjik reaksiyonlar, ciltte kuruluk, cildin kızarması ve pul pul dökülmesi genel olarak bu dönemde daha fazla meydana gelmektedir. Tüm vücudun hassas olduğu bu dönem içerisinde daha dikkatli olunması gerekir. Adet döneminde saç boyama, ağda yada benzeri uygulamaların yapılmaması gerekir. Bunun dışında saç boyama işlemi adetin 1 ya da 2. gününden sonra yapılabilmektedir. Hassasiyet ön planda olduğundan bu dönemde cilt bakımı uygulaması da yapılmaması uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ciltte herhangi bir sorun var ise mutlaka uzmana danışılması gerekmektedir. Adet döneminin hassasiyeti göz önünde bulundurularak cilde ya da vücuda uygulanacak olan işlemlerin adet sonrasında yapılması daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olur.

  • adetliyken saç boyanırmı
  • adetliyken saç boya tutar mı
  • adet döneminde saç boyama
Yorumlar
Hümanur Bayrak Adetliyken saç boyama ya da saç kestirme yaptırılır mı? Herhangi bir yan etkisi oluyor mu? Bazı kişiler bu dönemlerdeyken saçların boyatılmasının istenilen rengin tutturulmamasına neden olabileceğini belirtiyor ama öyle mi? cevapla
Asuman Kardeş Adet döneminde saç boyası tutar mı acaba diye merak ediyorum. Diplerim çok geldi boyatmam gerekiyor ama adet döneminde olduğum için tutmazsa diye endişeleniyorum. Günah mı adetken saç boyatmak bunu da öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Chai Çayı Nasıl İçilir? Zayıflatırmı? Fayda ve Zararları