Sağlık

Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır? Bebeklerde Balgam Sökmenin Doğal Yolları

21 Ağustos 2020 - 23:28:11
Bebeklerde balgam nasıl atılır? Bebeklerde balgam sökmenin doğal yolları

Solunum yollarımızdan içeri giren bazı maddeler, boğazda yer alan mukus içerisinde birikirken bu maddeye balgam adı verilir. Bebeklerde de balgam oluşumu olurken en kısa sürede zararlı maddeleri içerisinde barındıran bu karışımın vücuttan atılması gerekmektedir.

Bebeklerde Balgam Neden Olur?

Bebeklerin akciğerleri ve solunum yolları tam olarak gelişmiş bir halde değildir. Bu sebeple de günlük hayat içerisinde gözle göremediğimiz ancak sürekli etrafta dolaşan tozlar ve mikroplar bu bölümlere çok kolay bir biçimde bulaşabilmektedir. Bu maddelerin, üst solunum yollarına girmesi ile birlikte mukus sıvısı görevini yapmaya başlar ve bu zararlı maddeleri toplar. Balgam adı verilen bu madde bebeklerde bu şekilde oluşmaktadır. Genel olarak toz ve mikropların bol olduğu yerlerde bebeklerin solunuma zorlanması durumunda yaşanır.

Bebeklerde Balgam Sökmenin Doğal Yolları

Bebeklerde balgam oluşumundan sonra bu balgamın sökülmesi için belirli doğal karışımlar kullanılabilir. Ancak bu karışımlarda bebeğin yaşı önemlidir. Eğer bebekler 18 aylık ya da daha büyükse bu durumda ılık su, limon ve bal karışımı kullanılabilmektedir. Bu karışım, boğazın yumuşamasını sağlarken bu sayede balgamım daha kolay atılmasına sebep olacaktır. Bu dönemde bebeklere bol su içirilmesi de daha kolay atılmasının doğal yolları arasında yer almaktadır. Son olarak çörek otu kaynatıp suyunun bebeklere verilmesi de uygulanabilen yöntemlerden birisidir. Çörek otu, balgam söktürücü özelliği olan doğal ürünlerden birisi olduğundan hazırlanan suyu da aynı etkiyi yansıtmaktadır.

Balgam Ne Zaman Tehlikeli Olur? Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bebeklerde balgam oluşumu gözlemleniyorsa bu durumda kişiler rahatlıkla doktorlara gidebilirler. Doktorlara gitmelerinde herhangi bir yanlış durum söz konusu olmayacaktır. Eğer sarı renkte ise bu son derece tehlikeli bir durumdur. Sarı balgam durumunda önlem alınmazsa zatürre ya da bronşit gibi bebekler için ölümcül olan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Gri renkteki balgam ise genelde etraftaki havanın kirliliğinden oluşmaktadır. Eğer bebekler bu ortamda kalmaya devam ederse renk sarıya döner ve ileri düzeydeki hastalıkların riski ortaya çıkmaya başlar. Yeşil renkteki u durumunda ise bakteriler iş başındadır ve ileri düzeyde bronşite sebep olan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kısacası her türlü durumunda doğal yöntemlere ek olarak doktora gitmek doğru olacaktır.

Balgam Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde yaşanan balgam sorunun aileler ilaç tedavisi uygulanamaz ve bunun bilinçsiz bir şekilde uygulamak hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilir. Balgam oluşumu olan bebeklerde öksürük oluşumu da başlamaktadır. Bu durumda ebeveynler bebeklerine öksürük şurubu verirlerse bebeklerin balgamı atmaları çok daha zor bir hale gelecektir. Bu aşamada balgam söktürücü olan ilaçların kullanılması da riskli olabilmektedir. Karar tamamen doktor tarafından verilmeli ve gerekirse yalnızca doğal yöntemler ile sonuca gidilmelidir. Bebeklerde balgam sıklıkla görülen sorunlar arasında yer alırken doğal yöntemler çok büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar
Pakize Özden Bebeklerde balgam nasıl çıkarılır? Grip sonrası balgam yüzünden çok öksürük oluyor. Bunu atmak için ne yapmak gerekiyor? İlaç vermeyi çok istemiyorum ama geçmesi o şekilde de uzun sürüyor. Ne yapmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz