Yaban mersini suyu faydaları nelerdir? Fiyatı ve kalorisi
Sağlık

Yaban Mersini Suyu Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kalorisi

27 Eylül 2017 - 03:54:25

Yaban mersini özellikle kalp üzerinde önemli etkilere sahiptir. Yapılan birçok araştırma sonucuna göre de kalp hastalıklarını ve kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Yaban Mersini Nedir? Suyu Ne İşe Yarar?

Yapılan en geniş incelemede 25 – 42 yaş arasındaki 94 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre hafta da üç kase yaban mersini tüketen birisinin hiç ya da daha az tüketen kadınlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riski %32 oranında daha düşüktür. Bu etkili meyve içerisindeki antioksidanlar aynı zamanda damar çevresindeki çeperlere yapışır ve bu sayede damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller. Özellikle de kolesterol üzerindeki etkisi sayesinde damar hastalıkları önemli ölçüde azalmaktadır. İçerisindeki çok sayıdaki antioksidan aynı zamanda beynin korunmasını sağlayarak hafızanın gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.

Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini suyu antioksidan açısından hemen hemen tüm meyve ve sebzelerden daha fazla orana sahiptir. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengelediği için bu açıdan vücudumuz için en yararlı şeylerin başında gelir. Vücutta yer alan serbest radikaller kontrol alına alınmadığında bunlar zaman çoğalacak ve hücre yapısını tahrip ederek oksidatif strese yol açacaktır. Bunun olmasını engellemek içinse içerisinde antioksidan bulunduran besinleri tüketmek gerekir. Oksidatif stres her ne kadar küçümsense de bu zamanla kansere ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Bu noktada ise antioksidanlar devreye girerek vücuttaki dengeyi sağlamaktadır

Yaban Mersini Suyu Neye Gelir?

Yapılan araştırmalar yaban mersini suyunun kanser üzerindeki etkilerini de göstermektedir. Bu sonuçlar her ne kadar az olsa da umut verici olması açısından ilerisi için sevindiricidir. Teknik olarak kanserli hücrelerdeki serbest radikallere saldırarak yapısını değiştirmekte ve bu da kanser riskini azaltmakta ve kanserin yayılmasını engellemede yardımcı olmaktadır. Özellikle mevcut kanserin ilerlemesi yavaşlayacağı için bu da kanser tedavisine yardımcı olmaktadır. Göz sağlığı birçoğumuz için önemlidir. İlerleyen yaş ile beraber retinada meydana gelen bozulmalar görme kaybına neden olabilmektedir. Antioksidanlar ise koruyucu yapısı ile bunun önüne geçer. Ayrıca gece görmenin azalması ve sarı nokta oluşma rahatsızlığı da yine antioksidanlar tarafından engellenmektedir.

Yaban Mersini Suyu Zayıflatır mı?

Yalnızca antioksidan ve lif bakımından oldukça zengindir zengindir. Özellikle kilo vermek isteyenler yemeklerden sonra bunu tükettiklerinde kendilerini uzun süre tok hissederek zamanla kilo vermeye başlayacaklardır. Ayrıca tadı tatlı olduğu için çikolata ve şeker gibi ihtiyaçlarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu da kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Yaban mersini suyu hazırlama işlemlerini gerçekleştirerek vücudunuza bir katkı da siz sağlayabilirsiniz.

Yaban Mersini Fiyatı ve Kalorisi Nedir?

Yaban mersini fiyatı birçok meyve ve sebzeye göre yüksektir. Fiyatların bu kadar yüksek olmasını nedeni ise toplanmasının oldukça zor olmasıdır. Bu nedenle fiyatlarda harcanan emekle beraber artmaktadır. Kimi zaman birim fiyatının çileğin birim fiyatının 10 katı olduğunu bile görebilirsiniz. Yaban mersini kalorisi 100 gramda 57 kaloridir. Ayrıca 100 gram içerisinde 10 gram şeker, 1 gram protein ve 2 gram besin lifi içerir. Herkes her mevsim bulunmayabilir. Bu nedenle marketlerde genelde dondurulmuş gıda olarak satılmaktadır. Şoklama yöntemi ile dondurulan ürünlerde besin değerleri hemen hemen aynıdır. Ancak az da olsa zamanla besin değerlerinde azalma olabilmektedir. Bu nedenle önceliğiniz tazeleri olmalıdır. Eğer tazelerini bulamıyorsanız bu durumda dondurulmuş olanlarını tercih edebilirsiniz. Seçim yaparken kapları sallayarak içerisindeki tanelerin hareketlerine bakın. Taneler rahat rahat hareket edebiliyor olmalıdır. Bu taze olduklarını gösterecektir. Taze olanlarının üzerinde yer alan koruyucu katman besinlerin bozulmasını ve çürümesini engellemektedir.

Yorumlar
Serap Saygın 16 Eylül 2017 - 13:55:58 Yaban mersini suyu tadı nasıl? Kilo vermek için içmek istiyorum ama etkili olur mu tam bilemiyorum.cevapla
Sinem Bilgin 14 Ağustos 2018 - 15:47:17 Yaban mersini suyu nerede satılır? Fiyatları ne kadar? Evde yapmak zaman alır diye düşündüm bu yüzden organik olarak bulursam alacağım. Bu meyvenin suyu regl için faydalı oluyor mu? Kullananlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: