Sağlık 24 Kasım 2021 - 17:59:25

Yaban Mersini Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Kalorisi

Yaban Mersini Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Kalorisi

Yaban mersini suyu; A, C, E, K vitaminleri bakımından zengin olan, sağlık açısından pek çok faydası bulunan ve aynı zamanda saç ve cilt için yenileyici etkiler meydana getiren bir besindir.

Yaban Mersini Suyu Ne İşe Yarar?

Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan yaban mersini suyu; vücudu hastalıklara karşı korurken aynı zamanda serbest radikallerin giderilmesine destek olan bir kürdür. Genel anlamda yaban mersini suyu faydalarını sayacak olursak eğer;

  • Kalsiyum, magnezyum, çinko, manganez, demir ve potasyum bakımından zengin olması sayesinde kemik sağlığını iyileştirici etki sağlamaktadır. Özellikle osteoporoz ve diş enfeksiyonlarının önlenmesi konusunda etkilidir.
  • Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan bu meyve suyu, vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesini sağlamaktadır.
  • Yüksek antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini en aza indirmektedir.
  • Tansiyon yüksekliğini ve kalp krizini önlemektedir.
  • Düzenli olarak tüketildiği zaman oksidatif stresi azaltır ve hafızanın güçlenmesini sağlar.

Yapılan en geniş incelemede 25 – 42 yaş arasındaki 94 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre hafta da üç kase yaban mersini tüketen birisinin hiç ya da daha az tüketen kadınlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riski %32 oranında daha düşüktür. Bu etkili meyve içerisindeki antioksidanlar aynı zamanda damar çevresindeki çeperlere yapışır ve bu sayede damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller.

Özellikle de kolesterol üzerindeki etkisi sayesinde damar hastalıkları önemli ölçüde azalmaktadır. İçerisindeki çok sayıdaki antioksidan aynı zamanda beynin korunmasını sağlayarak hafızanın gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.

Yaban Mersini Suyu Nasıl Yapılır?

Hazır olarak satılabildiği gibi yapımı da oldukça kolay olan yaban mersini suyu için, yaklaşık olarak 3 litre kaynamış suyun içerisine 3 çorba kaşığı bu meyveden koyunuz. 10 dakika bekledikten sonra soğumaya bırakınız. Ardından tüketim sağlayabilirsiniz.

Eğer yaban mersini suyu nasıl tüketilir diye merak ediyorsanız, soğuk içiniz. Buzdolabında saklayabilirsiniz. Aşırı içmemeye özen gösteriniz. Günde 1-2 bardak yeterli olacaktır.

Yaban Mersini Suyu Neye İyi Gelir?

Yapılan araştırmalar yaban mersini suyunun kanser üzerindeki etkilerini göstermektedir. Bu sonuçlar her ne kadar az olsa da umut verici olması açısından ilerisi için sevindiricidir. Teknik olarak kanserli hücrelerdeki serbest radikallere saldırarak yapısını değiştirmekte ve bu da kanser riskini azaltmakta ve kanserin yayılmasını engellemede yardımcı olmaktadır. Özellikle mevcut kanserin ilerlemesi yavaşlayacağı için bu da kanser tedavisine yardımcı olmaktadır.

Göz sağlığı birçoğumuz için önemlidir. İlerleyen yaş ile beraber retinada meydana gelen bozulmalar görme kaybına neden olabilmektedir. Antioksidanlar ise koruyucu yapısı ile bunun önüne geçer. Ayrıca gece görmenin azalması ve sarı nokta oluşma rahatsızlığı da yine antioksidanlar tarafından engellenmektedir.

Kasların gevşemesine yardımcı olan yaban mersini suyu regl sancılarının hafiflemesine ve bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olmaktadır.

Yaban Mersini Suyu Zayıflatır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Doğal içerikli yaban mersini suyu kalori bakımından sağlıklı, antioksidan ve lif bakımından oldukça zengindir. Özellikle zayıflama isteyenler için idealdir. Dengeli beslenme ve bu meyve suyunun tüketilmesi uzun süre tokluk hissi meydana getirir. Bu da zamanla kilo vermeyi sağlar. Kalorisine baktığımızda 100 gramı 46,4 kcal'dır. Ayrıca 100 gram içerisinde 10 gram şeker, 1 gram protein ve 2 gram besin lifi içerir.

Tadı tatlı olduğu için tatlı krizlerini engelleyen yaban mersini suyu, çikolata ve şeker gibi ihtiyaçlarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu da kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Yaban mersini suyu hazırlama işlemlerini gerçekleştirerek vücudunuza bir katkı da siz sağlayabilirsiniz.

Yaban Mersini Suyunun Fiyatı Ne Kadar?

Birçok meyve ve sebzeye göre fiyatı yüksek olan yaban mersinin suyu da diğer meyve sularına göre pahalı olabilmektedir. Fiyatların bu kadar yüksek olmasını nedeni ise toplanmasının oldukça zor olmasıdır. Bu nedenle fiyatlarda harcanan emekle beraber artmaktadır.

Hemen her mevsim bu meyveler bulunmayabilir. Bu nedenle marketlerde genelde dondurulmuş gıda olarak satılmaktadır. Şoklama yöntemi ile dondurulan ürünlerde besin değerleri hemen hemen aynıdır. Ancak az da olsa zamanla besin değerlerinde azalma olabilmektedir. Bu nedenle önceliğiniz tazeleri olmalıdır. Eğer tazelerini bulamıyorsanız bu durumda dondurulmuş olanlarını tercih edebilirsiniz.

Eğer evde yaban mersini suyu hazırlayacaksanız, marketten alırken kapları sallayarak içerisindeki tanelerin hareketlerine bakınız. Taneler rahat rahat hareket edebiliyor olmalıdır. Bu taze olduklarını gösterecektir. Taze olanlarının üzerinde yer alan koruyucu katman besinlerin bozulmasını ve çürümesini engellemektedir.

  • yaban mersini
  • yaban mersini suyu
  • yaban mersini suyu faydaları
  • yaban mersini suyu fiyat
Yorumlar
Serap Saygın Yaban mersini suyu tadı nasıl? Kilo vermek için içmek istiyorum ama etkili olur mu tam bilemiyorum. cevapla
Sinem Bilgin Yaban mersini suyu nerede satılır? Fiyatları ne kadar? Evde yapmak zaman alır diye düşündüm bu yüzden organik olarak bulursam alacağım. Bu meyvenin suyu regl için faydalı oluyor mu? Kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
Nişasta Saç Maskesi Ne İşe Yarar? Kaç Dakika Bekletilir? Kullananlar, Yapımı ve Tarifi