Pankreas kanseri belirtileri, tedavisi ve ameliyatı
Sağlık

Pankreas Kanseri Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

26 Eylül 2017 - 22:53:24

Pankreas kanseri, teşhisi ve tedavisi zor olan bir kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi çeşitli evreleri bulunmaktadır.

Pankreas Kanseri Nedir, Ne Demek?

Tüm dünyada en öldürücü dördüncü kanser olarak bilinen pankreas kanseri için yıllardır birçok araştırma yapılmaktadır. Fakat henüz ilaçla tedavisi uygun yöntemler bulunmamıştır. Günümüzde tedavi olarak sadece cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Pankreas Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Bu kanser türü yaygın olarak görülen ve genel olarak 60 yaşından sonra kendisini gösteren bir hastalıktır. Birçok kanser türünde olduğu gibi erken teşhis kanseri yenmede önemli faktörlerden bir tanesidir. Erken evrede teşhis edildiği zaman özellikle son yıllarda uygulanan Whipple ameliyatı sayesinde etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri , ilk aşamada kolay kolay belirti vermeyen kanser türlerinden bir tanesidir. Belirtiler ortaya çıktığında ise genel olarak tümör pankreas dışına çıkarak diğer bölgelere yayılmış olur ve bu da başarılı bir operasyonun önüne geçmektedir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek kanser riskini azaltmak için uygulanabilecek en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu tehlikeli kanser belirtileri arasındaki en önemli belirtiler mide bulantısı, kilo kaybı, iştahsızlık, yavaş yavaş gelişim gösteren sarılık, mide çıkışındaki ağrılar olarak gösterilir. Ayrıca kansere bağlı olarak sırta ağrı vurmakta ve bu ağrılarda kanserin yayıldığına işaret etmektedir.

Pankreas Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Birtakım belirtiler dışında aşağıdaki bazı durumlar da bu kansere yakalanan olan kişilerde görülebilir:

  • Yemeklerden sonra ya da yatay pozisyonda karın bölgesinde artan ağrılar
  • Şişkinlik ve gaz sancıları
  • Mide bulantısına bağlı olarak gelen kusmalar
  • Genel halsizlik durumu
  • Safra kesesindeki büyümeler
Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Her kanserde olduğu gibi, pankreas kanserinde de belirli evreler bulunur. Evrelerin ilerlemesi doğal olarak tedavinin başarılı sonuç verme olasılığını da düşürecektir. Kanser hücreleri doku, lenf sistemi ve kan aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlar. Vücudun diğer bölgelerine yayılan tümörlere metastaz adı verilir ve bu tümörler de ana tümör ile aynı özelliklere sahiptir. Hastalık erken aşamada teşhis edilemediği için evresine karar vermek de son derece zordur. Cerrahi operasyonlarda ise tümörün tamamının alınıp alınamayacağına karar verilir. Kanserin ilk evresinde yayılma yoktur ve tek katman hücrelerde sınırlıdır. İkinci evrede ise kanserli hücreler sadece pankreas içerisinde hücresel düzeyde bulunurlar. Üçüncü aşamada kanser hücreleri artık dışarı lenf bezlerine yaklaşmaya başlar. Dördüncü aşamada tümör artık büyümeye başlamıştır ve ana damarlar ile sinir sistemlerinin olduğu bölgeye yerleşme gösterir. Son evrede ise kanser karaciğer gibi uzakta olan diğer dokulara sıçramaya başlamıştır.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi aşamasında pankreas kanseri için 3 saptama gerçekleşir. Bu aşamalar ameliyat, kemoterapi ve radyoterapidir. Bu nedenle tedavi tek bir doktora bağlı olmaktansa farklı uzman doktorların kontrolünde geçmektedir. Hastaların birçoğunda kanseri erken teşhis edilemediği için tümör farklı dokulara yayılma göstermektedir. Bu da her hastanın tedavi edilmesinin önüne geçer. Eğer tümör hastada yayılma göstermişse ve tedavisi mümkün değilse bu durumda hastanın yaşamını uzatmaya ve yaşam konforunu artırmaya yönelik tedaviler uygulanır. Eğer kanser lokal olarak vücutta yayılım göstermişse bu durumda hastaların ortalama yaşam süresi 6 - 10 ay arasında değişmektedir. Bu kanserin ameliyat fiyatı hastanenin özel mi yoksa devlet mi olduğu özelliğine göre değişim gösterir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı Nedir?

Pankreas kanseri ameliyatı olan kişiler üzerinde genel olarak Whipple ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat 12 parmak bağırsağı ve safra yolları için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Birbirine yakın olan bu iç bölgedeki tüm tümörü temizlemek için kullanılan bu ameliyatı aynı zamanda ek tedaviler takip eder. Bu tedaviler ise radyoterapi ve kemoterapidir. Radyoterapide en sık olarak rxternal-beam yöntemi kullanılır. Bu yöntem kemoterapi ile birlikte çok etkilidir ve her iki tedavi yöntemi de aynı anda kullanılırsa tümörlerin zamanla küçülmesini ve yok olmasını sağlayabilmektedir. Kemoterapi ise kanser hücrelerinin bölünmesini ve yok olmasını sağlamak için ilaçla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Yorumlar
Gülperi Aslan 16 Eylül 2017 - 13:56:53 Pankreas kanseri olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? En yaygın belirtisi nedir yardımcı olur musunuz?cevapla
Sedef Koç 14 Ağustos 2018 - 15:21:43 Pankreas kanseri son evrede tedavi ile iyileşme şansı olur mu? Bu kanserin geçmesi için nasıl bir tedavi ve yöntem uygulanmalıdır? Sebepleri nelerdir? Neden olur? Geçtiği zaman tekrarlar mı? Olanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: