Sağlık 23 Kasım 2021 - 15:40:22

Katarakt Ameliyatı Nedir? Fiyatı ve Ameliyat Sonrası

Katarakt Ameliyatı Nedir? Fiyatı ve Ameliyat Sonrası

Katarakt ameliyatı, çift görme, bulanık görme gibi belirtiler ile kendini gösteren katarakt rahatsızlığının tedavi edilme için uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Katarakt Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

Görüntüyü retine tabakasına odaklamayı sağlayan göz merceğinin bozularak saydamlığını kaybetmesi sonrasında meydana gelen katarakt, göz merceğinin adeta buzlu cam haline gelmesidir. Katarak ameliyatı ise bu durum giderilmesi için uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Katarakt rahatsızlığının ortaya çıkma faktörlerinin temelinde ise %90 ihtimalle yaş faktörü yatmaktadır. Yaş ilerledikçe göz bozuklukları kendini göstermektedir. Diğer ihtimalde ise geçirilen ani travmalarda neden olabiliyor.

Eğer katarakt diğer adı hakkında bilgi verecek olursak; gözün çekirdeğinde başlayan tipi nükleer katarakt, korteksten başlayan tipine ise kortikal katarakt denmektedir.

Doktorların tespit ettiği sistemik rahatsızlıklar, steroid tarzı ilaçların tüketilmesi ve üveit gibi göz rahatsızlıkları zamanla bu hastalığa kapı aralayan nadir etkenler arasında yer alıyor. Eğer siz de oldukça yüksek görme problemi ile karşı karşıyaysanız gözünüzde katarakt hastalığı söz konusu olabilir. Bunu daha önce fark etmemiş olabilirsiniz. Göz rahatsızlıkları birinci aşamada kendini belli ederek tedavi yolunu işaret eder.

Katarakt Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

Katarakt Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Katarakt rahatsızlığının belirtileri arasında ilk sırada zaman içinde çevredeki tüm şekilleri artık şekilsiz görmeye başlama gelir. Bulanık görerek şekilleri ayırt edemiyorsanız gözlerinizde ciddi bir problem var demektir. Eğer tek bir cismi çift görüyorsanız ve bunu devamlı yaşıyorsanız hemen uzman bir göz hekimine başvurmalısınız. Çünkü katarakt hastalığının en net belirtisi çevredeki tüm cisimleri çift olarak algılamadır.

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülmesine rağmen genç yaşta katarakt oluşması da mümkündür.

Devamlı göz yorgunluğu çekmek katarakta görülebileceği gibi aynı zamanda başka hastalıklara da işaret edebilir. Örneği görme sorunları da yorgunluk yaratabilir. Baş ağrısı hemen hemen tüm hastalıklarda kendini gösteren bir belirti olarak karşımıza çıkarken, cisimlerin renklerinin zor algılanması ve soluk görülmesi de en net belirtiler arasında yer alır.

Uzağı ve yakını görememe, ışıktan gözlerin kamaşması, güneşli günlerde görmenin bozulması gibi etkenler katarakt semptomları arasında yer almaktadır.

Daha önce görme problemiyle doktora gittiğinizde, gözünüzdeki problemden dolayı daha net görmeniz için gözlük verdiyse ve bu gözlük numarasının zaman içinde sıklıkla değiştiğini görüyorsanız ortada büyük bir problem var demektir. Derinlik hissinin kaybı da doktorların sıkça gördüğü katarakt belirtileri arasındadır.

Katarak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eğer gözünüzde bu hastalığın bazı belirtilerini yaşıyorsanız mutlaka tedavi için uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Bu rahatsızlık göz merceğinde oluşur ve ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Cerrahi bir yöntemle ve lazer ile katarakt tedavisi sağlanabilmektedir.

Eğer hastalık çok ilerlerse bu durum ameliyatı zorlaştıracağı gibi, iyileşme sürecinin de ağrılı ve zor olmasına sebebiyet verecektir. Fako yöntemi de göz rahatsızlıklarının hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesi için geliştirilmiş yöntemler arasındadır. Kısa süre içinde ameliyat gerçekleştirilir ve göze yapılan kesi büyütülmeden çalışma bitirilebilir. Kişiye narkoz uygulanmasına bile gerek kalmamaktadır. Eğer sizde katarakt problemi ile karşı karşıyaysanız doktorunuzun sizin için önerdiği en uygun tedavi yöntemini tercih ederek bu hastalığı kısa sürede sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ödem, Göz Tansiyonu ve Bulanık Görme

Çoğunlukla uygulanan katarakt için cerrahi işlemler sonrasında ödem oluşması mümkün bir durumdur. En sık kornea tabakasında görülür ve 1-2 gün içerisine kendiliğinden geçer. Katarakt ameliyatı sonra göz tansiyonunda düşme meydana gelmektedir. Ameliyattan birkaç sonra bulanık görme söz konusu ise bu da oldukça normaldir. Bunların her biri kısa sürede geçecektir.

Katarakt ameliyatı sonrası bir hafta ile 15 gün arasında verilen dinlenme sürecinde doktorunuzun size vereceği önerileri yerine getirmelisiniz. Erken teşhis konulmuş hastalar 2 günde dahi ayağa kalkabilir. Hasta ameliyat sonrasında hastanede yatmak zorunda kalmaz. Hastalık ilerlemediğinde ameliyat 20 dakika gibi kısa bir zaman diliminde bitmektedir.

Katarak Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak devlet ve özel hastalerde katarakt ameliyatı fiyatı her seneye göre değişkenlik gösteriyor. Devlet hastanelerinde SGK kapsamında daha uyguna ameliyat gerçekleştirilirken, özel hastanelerde fiyat biraz daha yükselebilmektedir.

  • katarakt
  • katarakt ameliyatı fiyatı
  • katarakt ameliyatı
  • katarakt ameliyatı sonrası
Yorumlar
Filiz Şevik Katarakt belirtileri nelerdir? Ameliyat olduktan sonra tekrarlar mı? cevapla
Gül Hürcan Katarakt ameliyatında takılan mercek değişir mi? Bu ameliyat sonrasında tekrardan katarakt oluşması riski var mıdır? Belirtileri nelerdir? Gözümün önünde bazı zamanlar siyah bi bokta görüyorum. Bu katarakt olabilir mi? cevapla
yorum yaz
Ördek Eti Yenir mi? Fiyatları Ne Kadar?