Göz tansiyonu neden olur? Nasıl anlaşılır?
Sağlık

Göz Tansiyonu Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

25 Eylül 2017 - 01:45:24

Göz tansiyonu, tansiyon çeşitleri arasında sayılabilecek, insan bedeni için önemli bir duyu organı olan göz için oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhisin konulması oldukça zor olan bu rahatsızlık sürecinin ilk aşaması başladığı zaman herhangi bir belirti ile karşılaşmak oldukça zordur. İlerleyen hastalık sürecinde karşılaşılan görme yetisinin yitirilmesi durumu hastalar tarafından normal karşılaşıldığından artık rahatsızlık bir adım daha ilerlemiştir. Ancak nadir belirtileri vardır. Bu belirtiler arasında sıklıkla bulantı hissine kapılma ve yenilen yiyeceklerin vücutta durmayarak dışarı atılmasıdır.

Göz Tansiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrılar göz tansiyonu nedeniyle olabileceği gibi, başka hastalıkların da belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle gör konusunda yaşanılan sıkıntılar tansiyon da dahil olmak üzere pek çok göz hastalığının belirtisidir. Bu durumda görme duyunuzda herhangi bir problem sezdiğiniz anda rahatsızlığın ilerlememesi açısından hemen doktora başvurmalısınız. Gerekli testler sonucunda nasıl bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunuz ortaya çıkacaktır.

Göz Tansiyonu Neden Olur? Çeşitleri Nelerdir?

Göz tansiyonu birçok neden bağlı olarak oluşabilir. Bu konu gözde meydana gelen ve vücudu saran ağrı belirtisiyle uzmanlar tarafından araştırılıyor. Göz içinde meydana gelen basıncın devamlı yükselmesinden kaynaklanan sinir hücrelerinin zarar görmesi durumu tansiyonun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu durumda bireylerin görme alanında yaşanan daralma sonrasında göre duyusu tamamen kaybedilebilir. Erken tanı konulabilmesinin oldukça zor olduğundan bahsetmiştik. Doktorların geç tanı koyması hastalığın başedilemez bir hal almasına neden olmaktadır. Bu durumda her ay düzenli göz kontrollerine gitmeniz böyle bir hastalığın daha gelişme anında yakalanmasına buna bağlı olarak erken tedavi edilerek kısa zaman içinde iyileşmesine yardımcı olabilir. Göz tansiyonu çeşitleri olarak sayılabilecek iki tür vardır. Biri açık diğeri kapalı olmak üzere iki tip glokomdan bahsetmek mümkün. Açık glokom belirtilerini anlamak imkansız derecesindedir. Kapalı açılı glokom belirtileri arasında ise özellikle sabahları başlayan şiddetli baş ağrıları vardır. Gece lamba çevresinde görülen ışıklı halkalar da belirtiler arasında yer almaktadır.

Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak göz tansiyonu nasıl anlaşılır sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu hastalık kişilerde net bir belirtiyle sonuçlanmaz. Hastalığın ilerleyen etaplarında bu rahatsızlığa yakalanan kişiler sabah oldukça halsiz ve şiddetli bir baş ağrısıyla uyanırlar. Nitekim bu normal tansiyon hastalarının da karşılaşabileceği bir durumdur.Çevrenizdeki cisimlere bakarken bulanık görmeniz ve şekilleri net çıkaramamanız da tehlikeli bir durumdur. Teknoloji çağında insanların özellikle kullandığı bilgisayar, tablet ve cep telefonları uzun süreden sonra gözü yorar ve ağrılara neden olur. Eğer uzun süre kullanmadığınız halde bu cihazlara bakarken sancı çekiyorsanız tansiyon yükselişe geçmiş demektir. Bu belirtiler hastalığın oldukça ilerleye aşamalarında meydana gelir.

Göz Tansiyonu Riski Kimlerde Fazladır?

Göz tansiyonu riski kimlerde görülür,sorusunun ilk yanıtı şüphesiz ailesinde bu hastalıklarla başedenler olacaktır. Çünkü genetik faktörler tansiyon gibi hastalıkların meydana gelmesinde baş faktörü oynar. Gençlerde nadir görülmesiyle birlikte 40 yaşın üstünde olan kişilerde, kortizon tedavisi gören kişilerde ve en tehlikelisi de şeker hastalığıyla başeden kişilerde görülmektedir. Eğer migren rahatsızlığınız varsa baş ağrınız gözünüze vurabilir, bu da ayrıca bir faktördür. Kansızlık başlıca kanser gibi hastalıkların temelini oluştururken ayı zamanda bu hastalığa da kapı aralamaktadır. Daha önce gözlerinizle ilgili bir yaralanma sorunu yaşadıysanız aylık tedavilerinizi ve ilaçlarınızı aksatmamalısınız. Erken teşhis her hastalık için oldukça önemlidir. Nitekim bazı rahatsızlıklarda erken teşhis zor olduğundan düzenli olarak uzman hekimlere yaptıracağınız kontroller önlem almanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar
Nur Karayel 16 Eylül 2017 - 14:06:19 Göz tansiyonum olduğu için devamlı olarak muayeneye gidiyorum ve ilaç kullanıyorum. Bitkisel bir çözümü var mı?cevapla
Gül arslan 14 Ağustos 2018 - 14:06:43 Göz tansiyonu tedavisi nasıl yapılır? Ölçümü nasıl yapılır? İlaçları işe yarar sonuçlar verir mi? Normali kaç olmalıdır? Bu hastalığın olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bide bu göz hastalığı nelere neden olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: