Sağlık

Şeker Yüklemesi Testi Neden Yapılır? Yapılmalı mı? Fiyatı ve Sonuçları

24 Eylül 2017 - 20:44:20
Şeker yüklemesi testi neden yapılır? Yapılmalı mı? Fiyatı ve sonuçları

Şeker yüklemesi testi, hamile kadınlara yapılan bir tür sağlık testidir. Fakat pek çok uzmana göre bu test hamilelik sürecinde oldukça gerekliyken pek çok uzmana göre de hiçbir gereklilik arz etmiyor.

Şeker Yüklemesi Testi Nedir?

Gebelik sürecinde, daha önce başına hiç gelmemiş olsa bile bazı kadınlarda diyabet problemi gözlemlenebiliyor. Bunun ana sebebinin ise ensülin olduğu söyleniyor. Adına Gestasyonel diyabet de konulabilecek bu rahatsızlık hamile kadınların yaklaşık %10'unda görülebilecek ve önlem alınırsa bebeğe hiçbir zararı olmayacak bir durumdur. Hamilelik süreci boyunca kan şekerinin denge altında tutulabilmesi için doktor kontrolünün şart olduğunu biliyoruz. Bu şekilde testler yapılarak, anne adayının yaşayacağı tehlikeler önceden önlenmiş oluyor. Fakat anne adaylarına bu testin uygulanması için bazı kriterlerin yerine oturmuş olması gerekir. Şimdi, sizlerle bu kriterler nedir ve hangi durumlarda testler uygulanır, inceleyeceğiz.

Şeker Yüklemesi Testi Neden Yapılır?

Şeker yüklemesi testi, anne adaylarının diyabete maruz kalmaması için bir önlem mahiyetinde yapılmaktadır. Nitekim hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman açlık şekeriniz kontrol edilerek herhangi bir riskin var olup olmadığı kontrol altına alınıyor. Bu şekilde teste çıkan sonuçlara göre kanda bulunan şeker seviyeleri ortaya çıkıyor. Diyabet riski taşıyan anne adaylarına bu tanı konularak tedavi şeklinin doğru ilerlenmesi sağlanıyor. Bu test hamileliğin 24 ve 28. Haftaları arasında yapılarak kandaki şeker seviyesinin normal olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta var ki, diyabet riski tek bir faktöre bağlanabilecek bir rahatsızlık değildir. Genetik faktörlerden kaynaklanabildiği gibi, daha sonra da ortaya çıkabilir. Doktor kontrolünde yapılacak olan testler bunu ortaya çıkarmak için yeterli olacaktır.

Şeker Yüklemesi Testi Yapılmalı mı?

Şeker yüklemesi testi yapılmalı mı, hamilelik sürecinde anne adaylarına herhangi bir zararı olur mu diye soracak olursanız buna tek bir yanıtla cevap vermeni oldukça zor olduğundan bahsedebiliriz. Çünkü bazı uzman doktorlardan gelen hayır cevabı kafaları karıştırırken, diğer uzman doktorların evet cevabı vermesi daha çok kafaların karışmasına neden oluyor. Bazı görüşlere göre, gebelik şekeri adı verilen diyabet gerçek manada asla bir hastalık olarak tanımlanmıyor. Gerçekte şeker hastalığından ayrılan çizgisi ise anne adaylarının bu durumdan doğum yaptıktan hemen sonra kurtulabiliyor olması. Bir kadına bu testi farklı dönemlerde uyguladığımız zaman sonuç birbirinden farklı da çıkabilir.

Şeker Yüklemesi Testi Fiyatı Nedir?

Şeker yüklemesi testi fiyatı, sizin hangi hastanede tedavi gördüğünüze göre farklılık gösteriyor. Eğer özel hastanelerde tedavi görüyorsanız ödeyeceğiniz ücret, devlet hastanesinde test yaptıranlara göre yüksek olacaktır. Fakat doğum için sizinle ilgilenen doktorunuz size bu testi önermeden ücreti en olursa olsun yaptırmamalısınız. Bilindiği üzere devlet hastanelerinde yapılan işlemlerde bazı giderleri SGK karşılıyor. Test işlemlerinden önce bu masrafın SGK tarafından karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmelisiniz.

Şeker Yüklemesi Testinin Sonuçları Nelerdir?

Şeker yüklemesi testi sonuçları yaptıracağınız test sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu durumda eğer diyabet sıkıntısı ile karşı karşıyaysanız doğum yaptıktan sonra bebeğinizin akciğerlerinin az gelişmesinden kaynaklanan solunum problemleri ortaya çıkabilir. Doğumdan sonra olması gerekenden çok daha fazla kilo almış olan bebekler anne adaylarının diyabete maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun tam aksine bebeğin olması gerekenden küçük olması da sonuçlar arasındadır. Kulak anomalileri ve böbrek anomalileri de rastlanabilecek risk faktörleri arasında yer alıyor. Daha önce riskli bir hamilelik geçirdiyseniz, ölü bebek dünyaya getirdiyseniz ya da anormal bir doğum hikayeniz varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekiyor.

Yorumlar
Handan Saral 16 Eylül 2017 - 14:07:07 Hamileyken şeker yüklemesi testi yaptırdım doktorum gerekli görmüştü. Bir zararını görmedim açıkçası.cevapla
Gülşen Erçetin 24 Şubat 2018 - 10:40:41 Şeker yüklemesi sonucu 145 ise bunun anlamı nedir? Bu testin mutlaka yapılması gerekiyor mu? Hamilelikte kaçıncı aylarda yapılması doğru olur? Yapılmazsa kötü bir sonuca neden olur mu? Fiyatı gayet uygun merak edenler varsa.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: