Şnorkel nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?
Yaşam

Şnorkel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

16 Ağustos 2018 - 08:56:32

Tüpsüz dalış ismi ile tanımlanan şnorkel, insanların vazgeçilmezi olan su altı dalış gibi sporlarının aksesuarıdır.

Şnorkel Nedir, Ne Demek?

Şnorkelin 5.000 sene öncesinde Giritlilerin kullandığı ifade edilmektedir. Şnorkel aksesuarının bugünkü halinin ise 1930'lu senelerde geliştirildiği söylenebilir. Yüzme sporunda maske ve paletin vazgeçilmezlerindendir. Basit olan türleri J biçimdeki borudan meydana gelir. Bunun çeşitli tamamlama özelliği olan aparatları vardır. BU aparatlar gözlük, maske, hortum ve ağızlıktır. İdeal ölçülerdeki hortum otuz santimetredir. Fakat bu ölçü en fazla kırk beş santimetreye kadar çıkar. Hortumun çapının bir parmak kalınlığını geçmemesi gerekir. Bu ölçüyü geçtiği zaman aynı havayı solumaktan dolayı karbondioksit zehirlenmesi oluşabilir. Aksesuarın en önemli parçası ağızlıktır. Ağızlık borunun ağız bölgesine temas ettiği bölümdür. Bu bölüm ağızla devamlı olarak temas halinde olmak durumundadır. Dolayısı ile bölümün hem sağlık hem de hijyen bakımından silikon olması önerilir.

Şnorkel Nasıl Olmalı? Nerede Satılır?

Aksesuarı verimli ve etkin bir biçimde kullanmak için gözlük, maske gibi bölümlerin yüz bölgesine uygun olması gereklidir. Yaz mevsiminde tatilcilerin çoğunlukla tercih ettiği bu aksesuar boru olarak da tanımlanabilmektedir. Satışa sunulan mağazalarda şnorkel genel olarak fiyat aralığı otuz ila elli TL'dir. Bahsi geçen fiyatlar aksesuarın kullanılacağı alana göre değişiklik gösterebilir. Bu aksesuarın ilk modellerinde boru uzunluğundan fazla olan yerlerde veya dalgalı suyun olduğu alanlarda dalış yapılması halinde borunun içerisine su girmekteydi. Meydana gelen durum ise su altı dalmayı zorlaştırmaktaydı. Fakat teknolojinin getirdiği avantajlar sayesinde bu aksesuarın modelleri geliştirilmiş ve dalga koruma özelliği olan çeşitleri üretilmiştir. Üretilen modeller suyun boru içerisinden girmesini engeller.

Şnorkel Nasıl Kullanılır? Nasıl Takılır?

Kolaylaştırıcı özellikleri olan bu aksesuar şnorkeling ismindeki aktivitelerde güvelik kazalarına neden olabilmektedir. Suyun altında karşılaşılan bazı tehlikeler ve bazı deniz araçların yol açtığı kazalar için bazı kurallara uyulması gerekir. Dalışın yapıldığı bölgelerde deniz araçlarının neden olduğu kazaların engellenmesi için alanda dalış bayrağının olması gerekir. Bayrağın olması dalış yapan kişinin ayırt edilebilmesini sağlar. Ayrıca turuncu renkte olan dalış yelekleri giyilmelidir. Kalabalık gruplarla dalış yapıldığı zaman dalış koordinatörü olmalıdır. Suyun altında olabilecek kazaların engellenmesi için dalıştan önceki süreçte kişiler bilgilendirilmeli ve ısınma çalışmaları yapmalıdır. Kişi süreç hakkında bilgi sahibi olursa kaza, sakatlık, yaralanma gibi durumların önüne geçebilir. Bunların yanında faaliyetin yapılacağı kullanım alanları önem teşkil eder.

Şnorkel Kullanım Alanları Nelerdir?

Son zamanlarda yaygın hale gelen sualtı ragbisi, sualtı hokeyi şeklindeki sporlar için bu aksesuar kullanımı tercih edilmektedir. Tüpsüz dalış ve tüplü dalışlar için de sıkça kullanılır. Dalma faaliyetlerinin dışında eskiden bu yana zıpkınla balık avlama yönteminin önemli ekipmanlarından biridir. Zıpkın ile avlanan kişi şnorkel aracılığı ile suyun yüzey kısmında sessiz bir biçimde keşif yapabilmektedir.

Yorumlar
Gamze Aygör 16 Ağustos 2018 - 09:06:32 Şnorkel maske fiyatları ne kadar? Daha önce hiç dalmadım ama bu şekilde dalış yapmak istiyorum. Kullananlar var mı? Herhangi bir sorun olur mu acaba? Profesyonel olanlar çok pahalı mıdır? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: