Diyet 23 Kasım 2021 - 16:08:39

Yoyo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yo Yo Diyet Listesi

Yoyo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yo Yo Diyet Listesi

Yoyo diyeti, daha önceki diyetlerden farklı olarak, vücudu şaşırtarak kilo vermeyi sağlayan bir beslenme programıdır.

Yoyo Diyeti Nedir, Ne Demek?

Son zamanlarda sıklıkla adından bahsettiren yo yo diyeti, yanlış olarak uygulanan diyetlerin neden olduğu kilo alımının yerini, zayıf ve fit bir bedene bırakan diyet türüdür. Kısa süre içerisinde etkili bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bu diyet programı, kısıtlı yemek yeme ve aşırı yemek yeme dönemlerinden oluşmaktadır.

Yo-yo oyuncağından adını alan bu diyet programı diğer şok diyetler gibi vücuda zarar verebilmektedir. Çünkü kısa sürede kilo vermek ve kalori düşürerek beslenmek aynı zamanda iştahın açılmasına ve daha fazla kilo alınmasına neden olabilmektedir. Yani yoyo diyeti kilo alma etkisi oluşturabilmektedir.

Vücudun şaşırtılması ile kilo verilmesinin sağlanması anlamına gelen yo yo diyeti listesi kilo vermeyi sağlarken aynı zamanda kas kütlesinin azalmasına da neden olabilir. Bundan dolayı ideal bir diyet yöntemi olarak anımsanmamaktadır.

Yo Yo Diyeti ile Kilo Verme Nasıl Olur?

Birçok kişi özellikle yaz aylarında kışın alınan kilolar geri verilmeye çalışılır. Bunun için birbirinden farklı diyetler ve egzersizler uygulanır. Bazı diyetler olumlu sonuçlar verirken, bazı diyetler kilo vermek bir kenarda dursun aksine kilo almaya neden olur. Bu durumda zayıflamak için atılması gereken ilk adım doğru bir diyet listesi ve doğru egzersizlerdir YOYO diyeti bu konuda verimli sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır.

Günlük alınan kalori miktarının düşürülmesini hedefleyen YOYO diyeti, vücut bu kalori miktarına alıştığında ise tekrar kalori alımının artmasına yönelik uygulanır. Bu durum metabolizmanın şaşırmasına yol açar ve kilo verimi sağlanmış olur.

Yo Yo Diyeti Nasıl Yapılır?

Devamlı kilo alıp veren kişiler, bağışıklık mekanizmasına zarar vermekle birlikte vücudun elastik yapısına zarar vermektedir. Bu durum çatlak ve selülit gibi geçmesi zor ve hatta çoğu zaman imkansız olan cilt hastalıklarına yol açmaktadır. Bu durumda zayıflamak için uygulayacağınız yoyo diyet listesi doktor kontrolünde olmalıdır. Sık sık kilo alıp verme dengesizliği gibi bir durum söz konusu ise uzman diyetisyene bu durum belirtilmelidir.

Metabolizmanın şaşırmasını sağlayan şok diyetlere benzer bir uygulama olan yo yo diyeti sağlıklı mı diye sıklıkla sorulurken nasıl uygulandığı da merak konusu olmaktadır. Pek çok uzman tarafından onaylanmayan ve daha sonra verilen kiloların geri alınmasının mümkün olması bakımından ideal bir zayıflama yöntemi olarak tanımlanmamaktadır.

Yo-yo diyeti günlük alınması gereken kalori miktarının altında bir beslenmeye dayanarak başlar. Bu durum vücudu yorabilir ve halsiz bırakabilir. Bundan dolayı herkes için uygun değildir.

Yoyo Diyet Listesi Nedir?

Yo-Yo diyet listesi, tam tamına 3 bölümden meydana gelmektedir. Bir haftanın 5 günü yapılan diyet yerini 2 gün molaya bırakmaktadır. Beş gün yapılan diyet listesini doktorunuzdan almanız mümkündür. Diyet listesinde ekmek türlerinden mısır unundan, esmer buğday unundan yapılmış hiçbir ekmek türü bulunmuyorken kepek ekmeği de tüketilmemektedir. Yalnızca çizi tarzı krakerler ya da her markette bulabileceğiniz galeta çubuklarından yiyebilirsiniz.

Diyet listesinin dikkat çeken tarafı ise yapılan kahvaltının her gün aynı ölçüde olması ve aynı yiyeceklerle yapılmasıdır. Sabah kahvaltısında belirlenen bir meyve, birkaç kraker, çay ya da şekersiz kahve gibi içecekler listenin başını oluşturmaktadır. Listenin öğle yemeğinde ise bazı ayrıntılar değişiklik gösteriyor. Bu nedenle kafanıza göre liste hazırlama gibi bir imkanınız bulunmamaktadır. Her vücudun ayrı bir işleyiş sistemi olduğundan, gerekli testleri yaptırmadan asla uydurma diyetler yapmamalısınız.

Yo Yo Diyetinin Zararları Nelerdir?

Yoyo diyeti zararları nelerdir, kişiye ne gibi olumsuz tepkiler verebilir mutlaka diyet öncesinde öğrenilmesi gereken ayrıntılardan biridir. Yetersiz kalori alımı sonucunda kendinizi her zamankinden yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Çok kısa bir süre içerisinde hızlı kilo verilmesi, dikkat edilmediği takdirde hızlı bir şekilde kilo alınmasına yol açabilir.

Diyeti uygularken aynı zamanda yürüyüş yaparsanız o yorgunluğa vücudunuz dayanamayabilir. Fakat gün içinde bedeninizi yormayan hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bazı doktorlara göre Yo-Yo diyetinin kalbe zararı olmaktadır. Uzun süre uygulamanız halinde kalp hastalıklarına kapı aralayabilirsiniz. Aynı zamanda şeker hastalıklarının da temelinde yanlış uygulanan diyetler yatmaktadır.

Yoyo Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Eğer gerçek anlamda zayıflamak istiyorsanız spor yaparak da bunu sağlıklı bir çizgide sağlayabilirsiniz. Yo Yo diyetinin yararları nelerdir diye soracak olursanız kısa sürede zayıflatmasının haricinde fiziki olarak herhangi bir yaranın olduğundan söz edilemez.

  • yoyo diyeti
  • yo yo diyeti nedir
  • yo yo diyeti listesi
  • yoyo diyeti nasıl yapılır
Yorumlar
Banu akıncı Yoyo diyetini ilk defa duydum ama çok hoşuma gitti. Gayet kolay ve işe yarar gibi gözüküyor. Önümüzdeki pazartesiden itibaren başlamayı düşünüyorum :) Bu diyet yöntemiyle 1 ayda kaç kilo verebilirim? cevapla
Dilara Bekiroğlu Yo yo diyeti ile kilo verenler var mı? 1 hafta içerisinde kaç kilo vermeye yardımcı oluyor? İnternette okuduğum ve araştırdığım kadarıyla kilo alma durumuna yönelikte etkili varmış Kilo vermek için nasıl uygulamak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?