Yumurtalık kanseri belirtileri nedir? Nasıl geçer?
Sağlık

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nedir? Nasıl Geçer?

25 Eylül 2017 - 16:49:03

Yumurtalık kanseri, kadınlarda oldukça sık görülen ve iyileşme süreci zorlu geçen bir kanser türüdür.

Yumurtalık Kanseri Nedir? Nasıl Olur?

Ülkemizde yaklaşık olarak %2 oranında rastlanan yumurtalık kanseri türü, teşhis edildiğinde ilerlemiş olduğundan kişiler tedavi sürecine geç kalıyor. Bu durumda uzmanların hastalığa erkenden müdahale edebilmesi, sonucun ölümle sonuçlanmaması açısından oldukça özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kadınlar, her yaşta bu kanser türüyle karşılaşabilir, fakat genel olarak menopoz sonrasına daha çok görülüğü kanısına varılmıştır. Bu durumda ayda en az bir defa doktor kontrolüne gitmeniz ve belirtileri kendinizde farkettiğiniz anda hemen tedaviye başlamanız gerekiyor. Vücudun çoğalan hücrelerinden meydana gelen yumurtalıklar olmadan bir bebeği dünyaya getirmeniz imkansız hale geliyor.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri belirtileri nedir, sorusuna oldukça net yanıt verilmesi için erken teşhisin konulması gerekir. Özellikle erken tanı işleminin gerçekleşmesinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Çünkü kadınlarda belirli şikayetler başladığı zaman hastalık oldukça ilerlemiş oluyor. Özellikle dikkat çeken belirtilerin başını ise hazımsızlık problemi çekiyor. Eğer karnınızda anormal bir şişlikle karşılaştıysanız ve devamlı gaz problemiyle karşılaşıyorsanız hemen uzman bir hekim kontrolüne girmelisiniz. Aynı zamanda karın bölgenizin alt tarafında size rahatsızlık veren batma ve sancı çekiyorsanız bu hiç de göz ardı edilecek bir şikayet değildir. Bu kanserin belirtileri arasında sıklıkla görülen faktörlerden biri de ani mide bulantıları, eskisinden daha az yemek yeme hissi ve devamlı kilo kaybı yaşanmasıdır. Eskisinden daha fazla tuvalete gidiyor olmanız, yumurtalıklarınızda büyüyen tümörün, yumurtalıkların çevresinde yer alan organlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Tuvalete girdiğiniz zaman idrar renginizi mutlaka kontrol etmelisiniz. İdrardan gelen kan, muhakkak büyük bir problemin belirtisidir. Eğer bu belirtilerle karşı karşıya kalırsanız, az da olsa vücudunuzda herhangi bir değişim hissederseniz hemen erken teşhis konulabilmesi için kontrol altına alınmalısınız.

Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Uzmanlar tarafından yumurtalık kanseri tanısı konulabilmesi için doktorunuzun pelvik ve rektovajinal muayene yapması gerekmektedir. Daha sonraki adımda doktor kalın bağırsakların arka bölümünde yer alan yumurtalıkları kontrol ederek sonuca tanı koymakla başlar. Fakat ilk kontrollerde herhangi bir sorun teşkil etmezse, doktorunuz sizi bir süre bekleterek muayene tarihini ileri bir süreye atabilir. Yumurtalık kanseri için uzmanların teşhis yöntemlerinden biri olan ultrason yöntemidir. Kadınların kan seviyelerinde protein miktarı fazla bulunursa, doktorunuz sizden kan testi isteyerek herhangi bir sonuca varmaya çalışabilir. Fakat kandaki protein miktarının artmasında farklı faktörler olabilir. Bu durumda kendi bedeninizi tanımanız ve çevreniz bu gibi sorunlarla karşılaşan hastalarla devamlı iletişim halinde olup yaşadıklarını öğrenmeniz gerekiyor.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak birçok hastanede yumurtalık kanseri tedavisi için doğru bir rota belirlenmesi ancak hastalığın ne kadar yaygınlaştığının belirlenmesiyle mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra hasta olan kişinin yaş durumu da tedavi süreci için oldukça önemli bir faktördür. Hasta şikayetlerinin en aza indirilebilmesi için radyoterapi uygulaması da yapılabilmekte. Tedavi gören hastalar yaklaşık olarak iki sene boyunca 2 ya da 3 ayda bir defa da olsa fizik tedaviye gitmektedir. Akciğer filmleri ve karnı kontrol etmek için çekilen tomografiler hastalığın tekrar etmesin önlemek için hazırlanan tetkiklerdir. Eğer böylesine gibi ciddi bir kanser türüne yakalanmak istemiyorsanız mutlaka yumurtalıklarınızı düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Sağlığınız için, rahminize ve yumurta bölümüne zarar veren yiyeceklerden sakınarak, gerekirse doktorunuzu tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak tüketmelisiniz. Yumurtalık kanseri ilaçları, piyasa da yalnızca doktor tavsiyesi ile alınabilir, merdiven altı ilaç tacirlerinden bu ilaçları temin etmemelisiniz.

Yorumlar
Sibel Sığıt 16 Eylül 2017 - 14:03:09 Birçok kadında görülüyor bu kanser. Aslında sık sık kontrol ettirmeli ve önlem alınmalı. Böylece ilk evreler yakalanabilir.cevapla
Neslihan Talu 14 Ağustos 2018 - 14:19:45 Yumurtalık kanserinde yeni tedaviler nelerdir? Bu kanser geçtikten sonra tekrarlama riski var mıdır? 2. evreden sonra iyileşme imkanı var mı? Kaç evreden oluşmaktadır. Evreleri nelerdir? Hangi evresi tehlikelidir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: