Sağlık

İnme Nedir? Tedavisi, Belirtileri ve Çeşitleri

25 Eylül 2017 - 21:49:05
İnme nedir? Tedavisi, belirtileri ve çeşitleri

İnme, genel olarak merkezi sinir sistemine giden damarların çeşitli hastalıklar sonucunda tıkanması ve buna bağlı olarak damar dışındaki kanamaların ani nörolojik belirtilere yol açmasıdır.

İnme Nedir, Ne Demek?

İnme, kişinin beynine kan gitmez ve beyin oksijensiz kalmasıdır. Tüm bu olaylar sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak bu sürecin uzaması beyne büyük bir zarar verir. Çünkü bu süreçte beyin hücrelerinin ölümü gerçekleşmektedir. Bu rahatsızlık tıbbi durumlardan bir tanesidir. Özellikle hızlı bir şekilde tedavi edilmesi beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Acil müdahalenin gecikmesi hastanın hayatını da riske sokar. Erken yapılacak müdahaleler hayati riskleri azaltacağı gibi aynı zamanda beyin hasarını ve buna bağlı oluşabilecek komplikasyonları da en aza indirgemektedir.

İnmenin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

İnme belirtisi olarak en belirgin olanı kişilerdeki konuşma ve anlama problemleridir. Karşınızdaki konuşmada sorun yaşıyorsa ya da söylediklerinizi anlamada zorlanıyorsa bu durumda o kişi bu hastalığı geçiriyor olabilir. Ayrıca kişinin konuşmaları kafa karıştırıcı da olabilmektedir. Bir diğer ve en önemli belirti ise felç ve uyuşma halidir. Özellikle kol ya da bacaklarda oluşan uyuşma ve felçler bunun en büyük habercisi olarak bilinir. Uyuşma ve felçler ise ani bir şekilde gerçekleşir. Bu durum vücudun tüm bölgelerini değil sadece belirli bir bölgesini etkiler.

İnme Nasıl Anlaşılır? Nasıl Belli Olur?

Bu durumu anlamak içinse iki elinizi birden havaya kaldırmanız yeterli olacaktır. Eğer bir elinizi kaldırırken diğerini kaldırmada zorluk yaşıyorsanız bu durumda inme geçiriyor olabilirsiniz. Aynı şey yüz kaslarınız için de geçerlidir. Gülmeye çalıştığınızda yüzünüzün bir kısmı hareket ederken diğer kısmı hiç kımıldamıyorsa yine felç geçiriyor olabilirsiniz. Diğer belirti görme sorunlarıdır. Bir ya da iki gözde birden yaşanan görme kayıpları yine belirtiler arasında gösterilir. Aynı şekilde aniden oluşan bulanık ve karartılarda belirtiler arasında gösterilir. Bir diğer belirtisi baş ağrısıdır. Beyne kan ve oksijen gitmediği için bu şiddetli bir baş ağrısına neden olur. Baş ağrısı aynı zamanda kusmalara da neden olabilir. Yürümede yaşanan bozukluklar, ani baş dönmesi ile beraber gelen ayakta durma zorlukları da yine hastalığın belirtileri arasında gösterilir.

İnmenin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İskemik ve hemorajik inme çeşitleri arasında gösterilir. İskemik %85 felç ile sonuçlanır. Beyinde ciddi hasara yol açar. Bu faktöründe de iki çeşidi bulunmaktadır. Trombotik ve embolik olarak adlandırılabilir. Hemorajik faktörde beyne giden damarlarda sızıntılar ve kırılmalar olur. Intraserebral ve subaraknoid kanama olarak iki çeşidi bulunur. Tüm bu bilgileri, doktor testinden geçtikten sonra ve tanı konulabildikten sonra ayrıntılarıyla öğrenmeniz mümkün. Eğer siz de bu hastalık nedir diye soruyorsanız ve belirtileri kendinizde görüyorsanız hemen uzman bir hekime başvurmalısınız.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha öncede belirtildiği gibi inme tedavisi acil müdahale gerektirir. Acil müdahale yapılıp yapılmadığı durumlarda ise tedavi süreci devam eder. İskemik inmelerde beyne giden kan akışının hızlı bir şekilde geri kazandırılması gerekir. Uygulanan hızlı tedavi ve kanın beyne tekrar gitme şansını artırma hastanın hayatta kalma olasılığını artırmaktadır. Aspirin acil servislerde tedavi için verilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Aspirin özellikle kan pıhtısının oluşmasını engellemektedir. Hemorajik içinse beynin basıncını azaltmaya yönelik yöntemler kullanılır. Bu yöntemler aynı zamanda kanamayı da kontrol altına alır. Ayrıca ilerleyen aşamalarda ise cerrahi müdahale ile kan damarlarının tamiri yapılabilir. Gerekli görülürse cerrahi kırpma ile kan akışının durdurulması da düşünülebilir. Tedavilerden sonra ise eski gücünüzü geri kazanabilmek için rehabilitasyon uygulamaları yapılır. Bu uygulamalar ile kaybedilen güç geri kazanılarak hastanın gündelik hayata daha hızlı dönmesi sağlanabilir.

Yorumlar
Fadime Çeken 16 Eylül 2017 - 14:02:04 İnme beyinle alaklı bir rahatsızlık ve felç getirebliiyor. Belirtileri fark edildiği anda mutlaka doktora gidilmeli. Geçen yıl babam yaşadı bu rahatsızlığı ve toparlanması zaman aldı diyebilirim.cevapla
Ayşe Yıldız 14 Ağustos 2018 - 14:32:34 İnme ünitesi olan hastaneler İstanbul'da nereler? En iyi tedavi yöntemi nasıl olur? Bu hastalığın tetikleyicisi tam olarak nedir? Önlemek için ne yapmak gerekiyor? Yaş faktörü çok önemli mi hangi yaşlarda daha çok görülür?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: