Sağlık

Kadınlarda ve Erkeklerde Karnın Alt Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

11 Mart 2021 - 08:50:25
Kadınlarda ve Erkeklerde Karnın Alt Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Karının alt kısmında ağrı, hem kadınlar hem de erkeklerde meydana gelen ve farklı sebeplere bağlı olarak rahatsızlıklar olarak nitelendirilmektedir. Göbek altı ağrısı erkek ve kadınlardan neden olur diye araştırdığımız bu yazımızda sizler için faydalı bilgiler sunacağız.

Kadınlarda Karnın Alt Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Göbek altında karnın en alt bölümü pelvik bölge olarak isimlendirilmektedir. Karnın alt kısmında ağrı genel olarak pelvik ağrı şeklinde ifade edilmektedir. Bu bölgede yumurtalık, rahim, anüs, vajina, kalın bağırsağın alt kısmı, idrar yolları ve mesane bulunmaktadır. Bu organlarda meydana gelen bir rahatsızlık karnın alt kısmında ağı meydana getirir. Akut ya da kronik olarak görülebilen bu ağrılar, eğer ki 6 aydan uzun bir süre devam ederse kronikleşmiş demektir. Kadınlarda karnın alt kısmında ağrı nedenlerini şu şekilde belirtebiliriz:

1. Jinekolojik Sebepler:

 • Ektopik gebelik: Rahim dışında gebelik oluşması sonucunda ağrı meydana gelebilir. Bu durum şiddetli pelvik ağrı ve aynı zamanda vajinal kanama meydana getirebilir.
 • Yumurtalık kistinin parçalanması söz konusu olabilir.
 • Pelvik inflamatuvar hastalık durumu ağrıya yol açabilir. Bu rahatsızlık üreme sisteminin üst kısmında mikrobik bir hastalığın oluşması sonucunda meydana gelir. Rahim, rahim ağzı, tüpler ve yumurtalık bölgelerinde enfeksiyon meydana gelebilir. Bu mikrop cinsel yolla bulaşabilmektedir. kronik bir hal alabilen bu rahatsızlık pelvik ağrı yanı sıra ateş, kötü kokulu akıntı ve düzensiz vajinal kanama meydana getirebilir.
 • Yumurtalık dönmesi pelvik ağrı meydana getirebilir. Yumurtalıklar rahime bir tüp yardımı ile bağlanmaktadır. Bazı durumlarda yumurtalıklar bu tüpün etrafında dönerler ve buna over torsiyonu denir. Bu durum damarların bükülmesine neden olarak yumurtalıklara kan akışının önlenmesine neden olur. Yumurtlama yardımcı tedaviler sırasında görülebilen bu durum aynı zamanda iyi huylu bir tümör nedeniyle de meydana gelebilir. Çocuklarda da meydana gelebilen bu durum karnın alt kısmında ağrı meydana getirebilir.
 • Şiddetli adet sancısı kadınlarda alt karın ağrısı oluştabilir. Genel olarak birçok kadına adet döneminde yoğun sancılar yaşamaktadır. Bu ağrılar zonklama şeklinde ya da daha kesikn olarak görülebilir. Ayrıca yumurtlama döneminde de yumurtalık ağrısı olarak bu ağrı türüne rastlanabilir.
 • Rahim içerisini kaplayan dokunun rahim dışına, pelvis bölgesine doğru yayılması sonucunda ağrı meydana gelebilir.
 • Rahim içerisinde oluşmuş bantlar ağrıya neden olabilir.
 • Yumurtalık kistleri ve tümörleri regl olacakmış gibi ağrı meydana getirir.
 • Bir enfeksiyon ya da cerrahi işlem sonrasında oluşan yapışıklıklar, ilerlemiş rahim ağzı kanseri, rahim sarkması ya da rahimde yer alan miyomlar, düşük yapma, anne karnında bebeğin ölmesi gibi durumlar da karnın alt kısmında ağrı meydana getirebilir.

2.Jinekolojik Olmayan Sebepler:

 • Sindirim sisteminde yer alan tümörler, makat bölgesinde apse ya da kabızlık durumu sebep olabilir.
 • İdrar yollarında sistit ya da taş olması ağrı yapabilir.
 • Normal doğum yapan kişilerde kas ve iskelet sistemine bağlı ağrılar oluşabilir.
 • Fiziksel, cinsel ya da psikolojik istismar sonrasında ağrı meydana gelebilir.
 • Apandisit ile ilgili sorunlar sebep olabilir.
 • Crohn hastalığı, ülseratif kolit, kalında bağırsak oluşan parmaksı çıkıntılar olarak isimlendirilen divertikül ağrı oluşturabilir.
 • Karın zarının iltihaplanması, kasık fıtığı gibi durumlar sebebiyle ağrı meydana gelebilir.

Kadınlarda hamilelikte karnın alt kısmında ağrı meydana gelebilir. Karın alt bölgesinde ya da kasıklarınızda şiddetli ya da sürekli görülen kronik ağrılar varsa mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Erkeklerde Karnın Alt Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde Karnın Alt Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda pek çok neden bağlı olarak gülen karnın alt kısmındaki ağrılar erkeklerde de farklı sebeplere dayalı olarak meydana gelebilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Apandisit: Kalın bağırsağın, ince bağırsak ile birleştiği yerde bulunan bu organda iltihaplanma meydana gelirse ağrı karın alt bölgesine inebilir. Ağrı zamanla artmaktadır. Ağrı eğer ki karnın alt kısmında hissediliyorsa dikkatli olunmalıdır. Bu akut bir ağrıdır. Bir anda ya da birkaç gün içerisinde gelişip artar. Bu tar durumlarda uzman bir doktora başvurmak gerekir.
 • Huzursuz Bağırsak Sendromu: Gergin ve stresli kişilerde bu durum sıklıkla görülmektedir. Bağırsakta meydana gelen gaz ve şişkinlik ağrıya yol açmaktadır. Hassas kişilerde herhangi bir stres durumu olmadan da görülebilmektedir. Ayrıca ishal ya da kabızlık da söz konusu olabilir. Bu durum erkeklerde karnın alt kısmında ağrı nedenleri arasındadır.
 • Sistik ya da Üretrit: İdrar torbasında ya da idrar torbası ile çıkış arasında yer alan üretra bölgesinde meydana gelen bir iltihap durduk yere ağrı meydana getirebilir. İdrar yaparken ağrı, sancı görülüyorsa ve yanma varsa ağrının nedeni bu olabilir.
 • Böbrek Taşları: Böbrekten doğru idrar kanalına düşen taşlar, idrar torbasına girerken sıkışabilir ve karın alt bölgesinde ağrı meydana getirir.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Bel soğukluğu ve chlamydia benzeri hastalıklar, erkek göbek deliği altında ağrı meydana getirebilmektedir.
 • Skar Dokusu: Karnın alt bölgesinde herhangi bir cerrahi işlem geçirmiş kişilerde, apandisit ameliyat olanlarda ilerleyen yıllarda nedbe dokusundan kaynaklı ağrı meydana gelebilir. Bunun nedeni karın içerisinde yer alan organlarda yapışıklık olmasıdır. Bu duruma bazen cerrahi işlem ile müdahale edilmektedir.

Erkeklerde meydana gelen ağrı nedenleri aynı şekilde kadınlarda da meydana gelebilir. Kronik alt karın ağrısı yaşıyorsanız bunun sebebi ve tedavisi için uzman bir doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz. Aynı şekilde akut ağrılar için de doktora başvurunuz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: