Sağlık

Kenger Sakızı Bitkisi Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?

11 Mart 2021 - 14:41:40
Kenger Sakızı Bitkisi Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?

Kenger sakızı bitkisi; içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı etkiler medyaan getiren bir ot türüdür. Asıl olarak kenger bitkisi olarak bilinir. Bu bitkinin köklerinden ise kenger sakızı elde edilmektedir.

Kenger Sakızı Bitkisi Faydaları Nelerdir?

İlkbahar ve yaz aylarında kendiliğinden yetişen kenger sakızı bitkisi, baharın müjdeleyicisi olarak tanımlanabilmektedir. Yetişmesi için çok fazla bir maliyet olmasa da toplaması oldukça zor olan bir bitki türüdür. Bitkinin içerisinde yer alan doğal bileşenler, bu bitkiden elde edilen sakızda da yer almaktadır. Kendine has bir kokusu ve tadı olan kenger sakızı her gün yarım saat çiğnenerek 1 ay boyunca kullanılabilmektedir. Kenger otunun faydaları şu şekildedir:

  • Ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Dişlerin sararmasını önlerken aynı zamanda sararn dişlerin beyazlamasına da katkı sağlamaktadır.
  • Yüz felci geçirmiş olan kişilerde yüz kaslarının aktif olarak çalışması için tercih edilebilir.
  • Düzenli bir şekilde çiğnendiği zaman sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar. Sindirim fonksiyonlarını düzenlerken aynı zamanda iyileştirmektedir.
  • Mide ağrısı ve mide şişkinliği gidermektedir. Ayrıca hazımsızlık şikayetleri için faydalı etkiler sağlar.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu etkisi sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.
  • Safra kesesi sorunlarına iyi gelmektedir. Safra kesesinde oluşan taşların düşmesini sağlar.
  • Kulak iltihabını önlerken, aynı zamanda kulaktaki iltihabın giderilmesini de sağlamaktadır. Kulak zarı yırtılması gibi durumlarda tedaviye yardımcı olur.
  • Şeker ve tansiyon hastaları için sağlıklıdır.

Kenger otunun sağlamış olduğu faydalar kenger sakızı için de aynı şekilde geçerli olmaktadır. Doğal olan kenger sakızı, serttir ve yumuşaması için biraz zaman gerekir. 1 haftada yumuşar ve sonrasında çiğnenmesi daha kolay olur. Kekik gibi tadı vardır. Başta acı bir tadı olabilir ama çiğnedikçe bu gitmektedir. Yaklaşık olarak 5-6 ay oyunca muhafaza edilebilir.

Kenger Sakızı Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Genel olarak kenger otu kullanımı dış kabuklarının soyulması ile gerçekleştirilmektedir. Gövdesi kesildiği zaman ortaya süt çıkar. Bu süt yardımı ile kenger sakızı elde edilmektedir. Bu şekilde kullanılabildiği gibi ot tek başına da birtakım tarifler ile tüketilebilir. Haşlanarak salata şeklinde tüketilebilmektedir. Bu şekilde tüketildiği zaman tadının oldukça lezzetli olduğu belirtilmektedir. Sağlıklı etkileri için bu şekilde tüketilmesinin çok faydalı olacağı belirtilmektedir. ayrıca yemeklere de eklenebilir. Çabuk piştiği için yemeğe sonradan eklenmelidir. Et yemekleri ya da bulgur pilavına eklenebilir. Bu bitkinin otundan yemek, kökünden sakız, tohumlarından ise kahve yapılmaktadır.

Kenger Sakızı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kenger bitkisinde elde edilen kenger sakızı sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Bu sakızın üretilmesi için öncelikle kenger kökünün baş kısmı keskin bir bıçak ile kesilir. Bu sırada sütü ortaya çıkar ve bu bir kaba alınır. Bu sütün kurutulması ile kenger sakızı elde edilmektedir. Günümüzde faydaları sayesinde sık tüketilmektedir.

Kenger Sakızı Fiyatı Ne Kadar?

Toplanması oldukça zor olan kenger bitkisinde elde edilen kenger sakızı oldukça pahalıdır. Fakat normal bir sakız gibi değil uzun süreli kullanılmaktadır. Kenger sakızı satın almak için internet üzerinde sipariş verebilirsiniz. Ya da satan dükkanlardan alabilirsiniz. Sakızı çiğnedikten sonra su dolu bir kaba koyunuz. Ertesi gün tekrar alıp çiğneyebilirsiniz. Diş ağrılarında, dişlerin beyazlamasında şifalı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca vücutta antikor üretimi sağlayan bu doğal sakız hücrelerin yenilenmesine ve zararlı toksinlerin atılmasına destek olur.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz