Hünnap çayı nasıl yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları Nelerdir?

14 Aralık 2017 - 21:07:58

Çin kültüründen gelen hünnap çayı yapılışı, zayıflamaya etkisi ve faydaları sayesinde ülkemizde yoğun olarak tüketilen bir içecektir.

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır?

Bir meyveden yapılan hünnap çayı yapılışı basittir. Hünnap meyvesi kurutulur ve kurutulan bu meyve ile çayınızı evde yapabilirsiniz. Türkiye'de de yetiştirilen bu meyvenin fiyatı faydalarına göre uygundur. Meyvenin yaş hali yirmi beş lira kuru hali ise elli lira olarak belirtilebilir. Bu çayın toz halinde satıldığı da gözlemlenmektedir. Hünnap meyvesinin çeşitleri bulunur. Meyve türüne göre boy ve renk değişir. Meyve hali oldukça yararlı olan bitki çay olarak da faydalıdır.

Hünnap Çayının Faydaları Nelerdir?

Stresten ruh hali bozulan, negatif ve kaygılı olan kişileri rahatlatmaktadır. Bunun yanı sıra gerilen vücudu sakinleştirme özelliği vardır. İştahı olmayan kişiler bu çayı tüketerek iştahını normal seviyeye çeker. Kişinin fiziksel ve ruhsal anlamda kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Birçok bireyin yaşadığı kabızlık problemi ile mücadele eder ve bu problemi giderir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmakta süreci düzene sokmaktadır. Bu çay gerginlik gibi kişileri rahatsız eden duyguları geride bırakarak kişinin gevşemesini sağlamaktadır. Gevşeme hissinin yanı sıra vücudu da güçlendirmektedir.

Hünnap Çayı Neye İyi Gelir?

  • Kemik gelişimine destek olmakta ve kasların gelişmesini hızlandırmaktadır.
  • Kış aylarının kaçınılmazı olan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için vücudun enerjik, dirençli olmasını sağlamaktadır.
  • Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak tanır.
  • Birçok kişinin kabusu olan uykusuzluk problemi için var olan doğal yöntemler arasında hünnap çayı faydaları vardır. Dengeli bir şekilde içildiği zaman uykunun düzene girmesini ve kaliteli bir şekilde uyumayı sağlamaktadır.

Hünnap Çayı Nasıl Hazırlanır?

Evde yapılabilen ve yapma süreci kolay olan bu çay için gerekli olan malzemeler; bir kilo gram hünnap, çubuk tarçın, bir adet limon, bir adet dilimlenmiş armut, yarım çay kaşığı kadar taze zencefil olarak ifade edilir. Bu çayın hazırlanması için tencere gereklidir. Tencerenin içerisine üç litre kadar su doldurulur. Su doldurulduktan sonra kaynatılır, çayın lezzetli olması için suyun kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. İlk olarak zencefil tencereye koyulur. Sonrasında eklenecek olan malzemeler armut ve tarçın kabuklarıdır. Limon, hünnap meyvesi de tencereye ilave edilir. Karışımın tamamı üç saat süresince kaynatılır. Fakat ateşin en düşük ayarda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kaynama işlemi bittikten sonra karışım süzülür ve soğumaya bırakılır. Karışım soğuduktan sonra cam şişenin içerisine doldurulur ve soğuk bir şekilde tüketilir. Hünnap çayı poşet halinde de bulunmaktadır. Kişi tercih ettiği poşet çayını kullanabilir. Evde yapılması tavsiye esilen çay isteğe göre değişiklik gösterir. Poşet çayın hazırlanışı ise poşet çay bardağa koyulur ve su eklenir. Çay beş dakika kadar bekledikten sonra soğumaya bırakılır ve soğuyan çay servis edilir. Çayın doktor onayı olmadan içilmemesi önerilir.

Yorumlar
Gamze Erkul 14 Aralık 2017 - 21:17:58 Hünnap çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? Aktarlarda satılıyor mu? Nasıl hazırlanır bu çay? Daha önce hiç içmedim tadını da bilmiyorum. Meyvesini de hiç yemedim ama tadı güzel bir çay ve faydalı diye almak istiyorum.cevapla
Meryem Genç 18 Aralık 2017 - 22:02:55 Hünnap keçiboynuzu özü pekmezi en ucuz nerede satılır? Bu meyvenin hem çayı hem de pekmezi faydalarıyla oldukça gündemde. Ben içeriği konusunda bilgi almak isiyorum. Sadece meyve özü mü var? Kullananlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: