Kuru şampuan nedir? nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları
Yaşam

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

18 Ekim 2017 - 05:14:11

İnsanların en çok önemsediği konulardan biri olan şampuan kullanımında kuru şampuan nedir en çok karşılaşılan sorulardan biridir.

Kuru Şampuan Nedir, Ne Demek?

İsminden anlaşıldığı gibi kuru şampuan saçları ıslatmadan kullanılabilen bir ürün çeşididir. Bu şampuanı özellikle yağlı saç yapısına sahip olan kişiler tercih etmektedir. Pudra ve sprey olarak 2 çeşit kategoride yer alan bu şampuan kişinin saçlarını normal şampuan gibi temizleyebilmektedir. Fakat bu şampuanın sık bir şekilde tüketilmesi önerilmemektedir. Bu şampuanın saçlara kazandırdığı en önemli özelliklerden biri saçların parlak görünmesini ve sigara gibi kötü kokuların ortadan kaldırılmasını sağlamasıdır.

Kuru Şampuan Ne İşe Yarar?

İnsanların bilinçlenmesi ve çeşitli ürünlerin üretilmesi ile beraber saç bakımı hakkında birçok bilgi televizyon, gazete, internet sitesi gibi mecralarda yer almaktadır. Uzmanlara göre saçlara her gün şampuan uygulamak saç derisini ve saçı kurutmak anlamına gelir.Bunun yanında her gün şampuan kullanmanın saç kırıklarına neden olduğu güzellik uzmanları tarafından kişilere aktarılmaktadır. Her gün saç yıkamanın zararlı olduğu belirtilmesine rağmen bazı kişilerin saçı hızlı kirlendiği için insanlar saçlarını düzenli olarak yıkamak zorunda hissederler. Bu aşamada devreye giren kuru şampuan, saçları çabuk kirlenen kişiler için hayat kurtarır. Kuru şampuan kozmetik malzemesi satan mağaza ve eczanelerde bulunmaktadır. Bu şampuanların en önemli özelliği saçlarda meydana gelen fazla kokuyu ve yağı diğer saç yıkama gününe kadar gidermektedir.

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

 • Bu şampuanlar direkt olarak kafaya boca edilmemelidir. Özelikle pudra kategorisinde olan türün direkt olarak kullanılması tavsiye edilemez.
 • İlk olarak şampuan birazı geniş bir kaseye dökülür.
 • Kaseye dökülen şampuan parmak ucu yardımı ile saç diplerine masaj yaparak uygulanır.
 • Özelikle saç bölgesindeki en çok yağlanan alanlara bu şampuanı kullanmak verimli sonuç alınmasını sağlar.
 • Pudranın yağı emmesi gerektiği için şampuan uygulandıktan sonra 5 ila 10 dakika beklenmelidir.
 • Süre dolduktan sonra kişi saçı fırça yardımı ile temizleyebilir.
 • Sprey kuru şampuan ise saça sıkılmalıdır. Spreyi saç dibine doğru yirmi cm uzaklıktan uygulayabilirsiniz.
Kuru Şampuanın Faydaları Nelerdir?
 • Bu şampuanlar saçı kolay şekillendiren ürünlerdir.
 • Bu şampuanın diğer bir faydası ise yağlı ve kirli saçı olan kişiler için hızlı çözümler sunmasıdır.
 • Her gün saç yıkamak zararlı olduğu için saçı hızlı yağlanan kişiler için gündelik hayatta pratiklik sağlar.
 • Aşırı bir şekilde kullanılırsa saç derisini etkiler ve saç rengini matlaştırabilir.
Kuru Şampuanın Zararları ve Yan Etkileri

Bu tarz şampuanlar pudra içerdiği için deride bulunan kıl köklerini tıkamakta ve sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu şampuan türü derideki doğal nemi emdiği için kişinin saçında kepek sorunu olabilir. Kullanananların bilmesi gereken detay bu şampuanın fazla kullanılmadığı takdirde hijyen açısından kolaylık sağlamasıdır. Eğer saçlarınız çabuk yağnaıryorsa ve bu durum sizi yoruyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz. Saçlarını için ideal olan bu şampuanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yorumlar
Nur bulut 11 Ekim 2017 - 18:07:53 Saçlarım normalden fazla yağlanır bu bir cilt problemi mi? Daha az yağlanması için ne yapabilirim? Sabah yıkasam akşama hiç yıkanmamış gibi oluyor:(cevapla
Selin Turan 01 Eylül 2018 - 13:08:24 Kuru şampuanı saçlarım gün aşırı yağladığı için kullanıyorum. Normalde sabah yıksam akşamına yağlanıyor. Bu şampuanlarla en azında 1 gün idare edebiliyorum. Ben herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadım. Oldukça memnunum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: