Gülhatmi çayı nasıl yapılır? Zayıflatırmı? Hamilelikte nasıl kullanılır?
Sağlık

Gülhatmi Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Hamilelikte Nasıl Kullanılır?

14 Aralık 2017 - 18:17:47

Herkesin bildiği gülhatmi çayı zayıflatma etkisi ve faydaları ile ilgi çeken ve birçok kişi tarafından kullanılan bir içecektir.

Gülhatmi Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ebegümecigiller diye adlandırılan familyadan gelen gülhatmi çiçekleri olan ve otsu bir yapıya sahip olan bitki türüdür. Avrasya, Afrika ve Amerika'nın Kuzeyinde yetişen bu bitkinin sağlık üzerinde olumlu etkilerinin olduğu vurgulanmaktadır. Otuz ila yüz yirmi santimetreye kadar boyu uzamaktadır. Gövdesinin uzun olduğu söylenebilir. Düz olan bitkinin yaprakları yuvarlaktır. Haziran ve Ağustos aylarında çiçekler kırmızı ya da pembedir.

Gülhatmi Çayı Nedir? Nasıl İçilir?

Gülhatmi otunun bulunduğu bu bitkisel çayın sindirim sistemine yararlarının olduğu söylenebilir. Bağırsaklara ve ishal üzerinde pozitif etkileri olan çay yoğun olarak kış aylarında tüketilmektedir. Boğaz bölgesinde meydana gelen öksürük gibi rahatsızlıkları hafifletme etkisi vardır. İçinde polisakkritleri barındırmaktadır. Bu sayede ciğerlerin içerisinde birikmiş olan sıvı atımı kolay bir hale gelir. Antik çağdan bu yana yararları nesilden nesile aktarılan bitki çoğu toplum tarafından kullanılmaktadır. Şiddetli boğaz ağrı türleri için kullanılır. Asya'da yaşayan toplum bu bitkiyi yemek yapımında da kullanmaktadır. Bitki çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Bu bitkiden ilaçlar yapılır ve özellikleri arasında iltihap önleme, sakinleştirme ve nemlendirme etkileri vardır. Herkesin merak ettiği gülhatmi çayı zayıflatırmı sorusu kullanıcı yorumlarından elde edilen bilgiler neticesinde olumlu olarak yanıt bulmaktadır.

Gülhatmi Çayının Faydaları Nelerdir?

Gülhatmi çayı faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Çeşitli ülkelerde alternatif tıp olarak kullanılan bitkinin kabızlık, yanık, şişkinlik ve solum yollarında meydana gelen rahatsızlıklar üzerinde etkisi bulunmaktadır. Alternatif tıp olarak bu bitkinin çiçeği, gövdesi ve yaprağı kullanılır. Vücuttaki toksinleri dışarı atmak amacı ile bitkideki yeşil bölümlerden su alınmakta ve tüketilmektedir. Birbirinden çeşitli çayların, ilaçların meydana getirildiği su bazı kültürler için önem taşımaktadır.
  • İçerisinde yüksek oranda C ve A vitamini bulunmaktadır. Kış mevsiminde meydana gelen hastalıkları hafifletir ve öksürüğe iyi gelir.
Gülhatmi Çayı Neye İyi Gelir?

Vücuttaki şişliğin, ödemin atılmasını sağlar. Cildi ferahlatma ve aydınlatma etkisine sahiptir. Metabolizmayı hızlandırma özelliği olduğu için kilo verme sürecinde tercih edilir. Midede meydana gelen ağrıları hafifletmektedir. Ayrıca midede oluşan yanmalara iyi geldiği gibi geğirme sorununu ortadan kaldırır. Normalden fazla gazın meydana gelmesini önler ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Gülhatmi Çayı Nasıl Yapılır?

Gülhatmi çayı nasıl yapılır öğrenmek için önecelikler kurutulmuş çiçekler almalısınız. Gerekli olan malzemeler, bir litre kaynar su ve iki yemek kaşığı kurutulmuş çiçektir. İlk adımda su kaynatılır ve içerisine çiçek ilave edilir. Çayın hazır olması için çiçek ile suyun birlikte kaynaması gerekli değildir. Bu yüzden çayın demlenme işleminin tamamlanabilmesi için kap havluya sarılır ve yirmi dakika kadar bu şekilde bekletilir. İşlem tamamlandıktan sonra bardağın yarısı kadarı bu demden koyulur ve üzerine de su doldurulur. Kişi tatlı bir şekilde bu çayı tüketmek isterse bal ekleyebilir. Çay gün içinde en fazla iki kez tüketilir. Hamile kişiler ve alerjisi olanlar çayı tüketmemelidir.

Yorumlar
Nefise Ergül 14 Aralık 2017 - 18:27:47 Gülhatmi çayı zararları var mı? Yapımı için nasıl bir tarif uygulamak gerekiyor? Faydaları nelerdir tam olarak kilo verme konusunda işe yarar mı? Bazıları zayıflamak için kullandığını söylüyor ama ne kadar içmek gerekiyor?cevapla
Süreyya Önder 29 Eylül 2018 - 11:01:20 Gülhatmi çayı hamilelikte içilir mi herhangi bir yan etkisi olur mu diye öğrenmek istiyorum. Birde bebeklere verilir mi diye bazı sorular gördüm internette. Bu çayın bebeklere faydaları nelerdir ne için içiriliyor? Birçok kişi zayıflamak için kullanıyor ama bebeklere etkisini bilemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: