Sağlık

Gül Çayı Nasıl Demlenir? Fiyatı Ne Kadar? Faydaları Nelerdir?

14 Aralık 2017 - 15:27:38
Gül çayı nasıl demlenir? Fiyatı ne kadar? Faydaları nelerdir?

Kadınlar tarafından çok beğenilen gül çayı hem tadı hem de faydaları açısından oldukça tercih edilen bir içecektir.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Gül bitkisi Afrika'nın kuzeybatısında, Amerika'nın Kuzeyi, Asya ve Avrupa'da yetişir. Bitkinin yüz türü bulunur. Dik çalı grubunun içinde bulunan gül, sarmaşık gibidir. On santimetreye kadar uzar ve yapraklarının şekli ovaldir. Dikenleri ise keskin ve küçüktür. Yabani gül bitkisi denilen türün meyvesinin adı kuşburnu olarak tanımlanır. Yaz mevsiminde başlayarak sonbahar mevsimine kadar olgunlaşma süreci tamamlanır. 5 yaprağı 2 kısımdan meydana gelmekte ve renkleri çeşitli olmaktadır. Renklerin içinde sarı, beyaz, kırmızı ve pembe bulunur. Gül çayı yapımında kuşburnu meyvesi ve gül bitkisinin yaprağından faydalanılmaktadır.

Gül Çayının Faydaları Nelerdir?

İnsanların stresli olduğu dönemlerde tüketilebilir. Gülün sakinleştirme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda kişinin endişe seviyesini azaltır, negatif ruh halini ve karamsarlığı ortadan kaldırır. Stres ile mücadele etmeyi kolay hale getiren çay kış aylarında çok tüketilmektedir. Stresi yenme özelliğinin yanı sıra kış aylarında karşılaşılan hastalıklar ile mücadele etmeyi sağlar. Öksürük ve boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları azaltır. Mide bulantısının hafiflemesi amacı ile kullanılır. Ayrıca yaz aylarında meydana gelen sıcaklarda serinlemeyi sağlar.

Gül Çayı Nasıl İçilmelidir?

Gül çayı gün içinde en fazla bir bardak içilmelidir. Normalden fazla almak sağlık problemlerini doğurabilir. Bu çayın soğuk su ile yapılmaması önerilmemektedir. Soğuk su ile yapılan çayın bağırsakları normalden fazla çalıştırdığı ve ishal etkisi yaptığı söylenmektedir. Gül çayı faydaları ile ilgili araştırma yapılmış, araştırma sonucuna göre üç ila altı ay aralığında bu çayı içen kişilerin regl döneminde yaşadığı ağrılar azalmış ve stresin azaltan yeteneğinin olduğu belirtilmiştir. Adet döneminde sancı yaşayan kişiler bu çayı tüketmektedir.

Gül Çayı Nasıl Demlenir?

Sağlığa faydası olan ve çok güzel bir kokuya sahip olan bu çiçeğin çayı çok kolay hazırlanarak servis edilebilir. Çayın yapılması için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. İhtiyaç duyulan malzemeler içerisinde bir litre su, bir avuç kadar gül tomurcuğu vardır. Ölçüsü bir bardak için bir ila iki tane gül tomurcuğu yeterlidir. Gül çayı nasıl demlenir öğrenmek için ilk olarak süzgece sahip olan demliğin içerisinde su kaynatılır ve kaynama işleminden sonra su ocaktan alınır. Kaynamış suyun içerisine bir avuç kadar gül tohumu ilave edilir. Yapılan işlemden sonra beş ila on dakika kadar çay bekletilir. Çay bu aralıkta beklediği zaman kokusu çıkar ve aroması muazzam bir hale gelir. Sarı renk halini alan çay bardaklara paylaştırılarak sıcak bir şekilde tüketilir. İfade edilen işlemden ayrı olarak demlenme işlemi french press'de yapılabilir. Gül tomurcukları frenc press'in içine koyulur ve on dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak içildiği zaman etkisi güçlü olan çayın sıcak olarak içilmesi tavsiye edilir. Kolayca hazırlayabileceğiniz bu çayın fiyatı oldukça uygundur.

Yorumlar
Meliha Saydam 14 Aralık 2017 - 15:37:38 Gül çayı tarifi nedir? Satın almak için ne yapmak gerekiyor? Tadını çok merak ediyorum. Bu çayı günde kaç kere içmek gerekiyor? Herhangi bir yan etkisi var mı biliyor musunuz? Aktarlarda var mıdır acaba?cevapla
Demet Akşener 29 Eylül 2018 - 10:55:42 Gül çayını daha önce bir kere içtim sadece. Gerçekten çok güzel bir tadı vardı. Organik olarak yapılmıştı ve kokusu çok hoşuma gitmişti. Aslında çok faydalı bir çay olduğunda arada bir tüketilmeli. Kalori oranı çok yüksek değildir bence zaten içerisinde çok şeker atılmazsa tadı daha güzel olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: