Sağlık 14 Aralık 2020 - 09:37:37

Grip Çayı Nasıl Yapılır? Karışımı, Tarifleri, Yapılışı ve Faydaları

Grip Çayı Nasıl Yapılır? Karışımı, Tarifleri, Yapılışı ve Faydaları

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olarak tüketilen grip çayı hastalıkların önlenmesini veya kısa bir zamanda geçmesini sağlamaktadır.

Grip Çayı Nedir? Nasıl İçilir?

Kış mevsiminde hava koşulları oldukça sert geçmektedir. Son yıllarda havanın sürekli olarak değişmesi ile terleyip üşümekten dolayı hastalıklar artmaktadır. Nezle, grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları bir sürü kişi yaşamaktadır. Özellikle metro, otobüs, metrobüs şeklindeki toplu taşıma araçlarında bu tür hastalıkların bulaşması çok kolay olduğu için vücudu hastalıklara karşı korumak gerekir. Özellikle yüksek oranda C vitamini olan meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Aynı şekilde doğanın insanlara sunduğu bitkilerden veya meyvelerden çay yapılarak doğal yollarla vücut direnci arttırılabilir. Kış mevsiminde de grip çayı yaygın olarak kullanılan çaylar arasında bulunur.

Grip Çayı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde meydana gelen hastalıklardan kurtulmak ya da hastalıkları engellemek için bitki çayları tüketilir. Bitki çaylarının ateş düşürme, öksürüğü azaltma ya da boğaz ağrısını hafifletme şeklinde özellikleri vardır. Bitki çayları kişiyi terlettiği için vücutta bulunan mikroplar dışarı atılarak hastalığın en kısa sürede sonlanması sağlanır. Bu çaylar hazır bir şekilde markette satılmaktadır. Bunun yanı sıra aktarda bulunan bitkilerden yardım alarak evde grip çayı karışımı hazırlanabilir. Her insanın ağız tadına göre farklı çay türleri bulunmaktadır.

Grip Çayı Tarifleri, Yapılışı ve Faydaları

Grip çayı tariflerinden biri limonlu çaydır. C vitamini limonun içerisinde fazla olduğu için grip sürecinin atlatılmasında etkilidir. Bu çay sayesinde kişi hem terler hem de rahatlar. Yapılışı basit olan limonlu çayı evde hazırlayabilirsiniz. Ilık suyun içerisine limonun yarısı sıkılır ve ılık ısıdayken tüketilir. Hastalığı söküp atan limonun kabuklarını da değerlendirebilirsiniz. Limonun kabukları rendelenerek çaya ilave edip tüketebilirsiniz. Kabuklarının olması ile çayın etkisi artar ve kişi kısa sürede iyileşebilir. Son olarak limonu dilimleyerek çayla beraber tüketme seçeneğini deneyebilirsiniz. Dilimlenen limonlar sıcak suyun içine ilave edilir ve ılık olarak tüketilir.

Tarçın Çayı Gribe İyi Gelir mi?

Tarçın çayı oldukça etkili ve faydalı grip çaylarındandır. Sağlığa yararı olan tarçının çubuk olarak kullanılması daha çok etkili olabilir. Yapılacak olan karışımın demlenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca demliğin cam ya da porselen olması önerilir. Gerekli olan malzemeler; zencefilin tadı acı olduğu için çok az bir parça zencefilin olması tercih edilir, bir tutam ıhlamur, 1 adet çubuk tarçın ve üç ila dört top kuşburnu meyvesinin olması yeterlidir. Malzemelerin tamamı demliğe koyulmalıdır. İlk olarak demliğin sıcak su ile çalkalanması mikropların arınmasından dolayı önemlidir. Demlik sıcak su ile çalkalandığı için çayın demlenme süresi hızlanır. Çalkanma işlemi tamamlandıktan sonra demlik sıcak su ile doldurulur ve kısa bir süre kaynatılır. Son adım olarak 10 dakika kadar çay demlendirilir. Demlenme süresi dolduktan sonra çay ılık bir şekilde tüketilir. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ilave edilebilir.

  • grip çayı
  • grip çayı nedir
  • grip çayı karışımı
  • grip çayı tarifleri
Yorumlar
Melih Kırar Grip çayı içerisinde neler var? Günde kaç kere içmek gerekir? Kışın devamlı olarak grip olduğum için bu çaydan içmek istiyorum. Hasta olmamak için günde kaç tane içmeli ve nasıl tüketmek gerekiyor? İşe yarar mı? cevapla
Mine Mercan Grip çayı karışımı kuru öksürük ve burun akıntısı için de etkili olur mu? Gribim geçti ama burun akıntım ve öksürüğüm maalesef geçmiyor. İlaç kullanmıştım ama etki etmedi tabi ki grip geçti o kadar. Doğal yöntemlerle bu durum tedavi edilir mi? cevapla
yorum yaz
Sigarayı Bıraktıran Otlar ve Bitkisel Kürler