Sağlık 15 Aralık 2020 - 08:18:44

Üzüm Çekirdeği Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Etkileri

Üzüm Çekirdeği Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Etkileri

Eski yıllardan bu yana kullanılan üzüm çayı çekirdeğinden kaynaklanan antioksidan özelliği ile vücuda birçok fayda sağlayan doğal içerikli çaydır.

Üzüm Çekirdeği Çayı Nedir?

Günümüz zamanından altın bin yıl öncesinde üzüm çok sık tercih edilen bitkiler arasındaydı. Üzümün siyah, yeşil, kırmızı olmak üzere üç çeşidi vardır. İçerisinde bulunan çekirdeğin insan sağlığına çeşitli faydaları olduğu ifade edilmektedir. Özellikle kuvvetli bir antioksidan olması sağlık için önem teşkil eder. Antioksidanlar hem vücut tarafından üretilmekte hem de gıdalar aracılığı ile alınmaktadır. Kuvvetli antioksidan bulunduran vitaminler E, A ve C vitaminleridir. Bunun yanı sıra selenyum içerisinde de antioksidan bulunur. Yüksek oranda antioksidan içeren üzüm çekirdeğinin cilt yaşlanması üzerinde etkileri mevcuttur. Cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasını önlemekte ve vücudu çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Üzüm çekirdeği vücuda takviye olarak tercih edilir. İçerisinde yüksek seviyede antioksidan olduğu için özüt ve kapsül gibi formlardan yararlanılır. Ayrıca çay olarak da yaygın bir şekilde tüketilen bu üzüm çayı diyet listelerinde kullanılmaktadır. Sağlığı destekleyen bu bitki oldukça sık tercih edilir.

Üzüm Çekirdeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çayı faydaları şu şekildedir:

  • Vücut için önemli olan kemiklerin kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Gelişim çağındaki kişiler tercih etmektedirler.
  • Antioksidan seviyesi yoğun olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Vücudun daha dinç, enerjik olmasını sağlar ve bu sayede vücut dirençli bir hale gelir. Fakat vücudun kuvveti azaldığı zaman hastalıklara karşı pek korunamaz. Vücudun dirençli olması hastalıklar ile mücadele etmeyi daha kolay bir hale getirir.
  • Vücutta bulunan yaraların olduğundan daha hızlı iyileşmesi için bu bitki tüketilmektedir.
  • Kişi yaş aldıkça bilişsel kayıplar yaşamaya başlayabilir. Bilişsel kayıpların engellenebilmesi adına tüketilmektedir. Proantosiyanidinler bu kayıpların önlemesi üzerinde etkili olduğu ifade edilmektedir.

Üzüm Çayı İçeriğinde Neler Var? Etkileri Nelerdir?

İçerisinde proantosiyanidinler bulunmaktadır. Bunların olması güneşin yarattığı ışınlardan cildin korunmasını sağlar. Güneş UV ismindeki zararlı ışınları meydana getirmektedir. Bu ışınlar cildin zarar görmesine neden olur. Ciltte meydana gelecek olan hasarları proantosiyanidinler korumaktadır. En belirgin özelliklerinden biri kardiyo vasküler sistemi desteklemesidir. Antioksidan oranı fazla olduğundan dolayı çeşitli hasarlardan damarların korunmasını sağlamaktadır. Damarların hasara uğramasına yüksek kan basıncı yol açmaktadır. Vücutta sık rastlanan ödemin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Üzüm çekirdeğinin içinde çeşitli birleşenler bulunmaktadır. Cerrahi operasyon ya da travmalardan sonra oluşan ödemin azalması için tüketilmektedir.

Üzüm Çekirdeği Çayı Nasıl Yapılır?

Kişiler bu çaydan daha fazla yarar alabilmek için yeşil çay ile birlikte üzüm çekirdeği çayı yapmaktadırlar. Antioksidan içerikli bitkilerin üst sıralarında bulunan yeşil çayla üzüm çekirdeği birleşmesi anti aging etkili bir içecek meydana getirmektedir. Bir çay kaşığı üzüm çekirdeği fincana koyulur. (çekirdek çekilmiş halde olacak ) Üzerine 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenir. Kaynayan su eklenerek on beş dakika demlenmeye bırakılır. Demlenen çay bal ya da şeker atılarak tüketilebilir.

  • üzüm çekirdeği
  • üzüm çekirdeği çayı
  • üzüm çayı
  • üzüm çayı faydaları
Yorumlar
İrem Karasu Üzüm çekirdeğinin faydalı olduğunu duymuştum ama çekirdeğinden çay yapıldığını yeni öğrenmiş bulunmaktayım:) 10 kilo vermek üzere girdiğim bir diyet var ve yaklaşık 2 haftadır devam ediyorum. Bu çaydan içsem diyetime zarar verir mi? cevapla
Seher Değerli Üzümün yaprağının ve çekirdeğinin çayı çok güzel ve faydalı oluyor gerçekten. Pek çok farklı amaçlarla tüketilebiliyor. Kendiniz yapabileceğiniz gibi dışardan satın da alabiliyorsunuz. Demlemesi de kolay. cevapla
yorum yaz
Yanmadan Bronzlaşmanın Yolları Nelerdir? Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılmalı?