Pelemir bitkisi nedir? Pelemir otunun diğer adı
Yaşam

Pelemir Bitkisi Nedir? Pelemir Otunun Diğer Adı

13 Mayıs 2018 - 03:29:44

Hanımeli çiçeği türlerinden olan pelemir bitkisi özellikle bahçe süslemelerinde sıkça kullanılan bitkilerden biridir.

Pelemir Bitkisi Nedir? Diğer Adı Nedir?

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde sıkça rastlanılan bu çiçek acımık ya da belemir olarak da bilinmektedir. Koyu yaprakları ve genellikle sarı çiçekleri ile çok sevilen bitkilerden biri olan bu çiçek soğuğa karşı da oldukça dayanıklıdır. Yağı ve tohumları kullanılan bu bitkinin birçok hastalığı da tedavi etme özelliği olduğu bilinmektedir. Uzun yapısı sayesinde bölgede fark edilen bu bitki dericilik ve hayvancılıkta kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Pelemir Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Her bitki gibi pelemir otunun de birçok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle kanser önleyici etkisinden dolayı kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olur. Yapılan araştırmalarda akciğer kanseri gibi kanser türlerinde kanser hastalığının iyileştirilmesi için de kullanıldığı bilinmektedir.
  • Pelemir otu tüylü yapısı ve uzun oluşu mevsiminde toplanıp kurutulduğunda bitki çayı olarak tüketilmesini sağlamaktadır. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı vücudu yenilenme özelliği bulunmaktadır. Pelemir bitkisi antioksidan özelliği ile vücutta hücrelerin temizlenmesi için tercih edilebilir.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi bitkinin en bilinen özelliğidir. Dolayısıyla kanser ilaçlarından daha etkili bir yapıya sahiptir. Meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmesinde çok fazla kullanılır. Kanser ilaçlarının içerisinde de kullanılmaya başlanan bu bitki kanseri tamamen bitirici etki gösterebilir.
  • Pelemir bitkisi kanser ilaçlarında kemoterapi gören hastaların ilaç içerisinde katılarak doğal bir tedavi yöntemi olmaktadır.
  • Ülkemizin her bölgesinde yetiştirilen ve sadece Türkiye' de yetişen bir bitki olduğundan bitki üzerinde çok fazla araştırmalar yapılmaktadır.
  • Cilt sağlığında da özellikle deri kanseri gibi kanser türlerinde de tedavi destekleyici olarak tercih edilerek kullanılmaktadır.

Pelemir Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bitkilerin yan etkilerine bakıldığında her bitki farklı bir etki gösterebilmektedir. Bitkilerin günlük kullanım miktarından fazla kullanılması bazı hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Fakat pelemir bitkisi güçlü bir antioksidan olduğundan hücrelerde hızlı bir şekilde yenileme sağlayarak organların yorulmasına neden olabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir.

Pelemir Bitkisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Pelemir bitkisinin yağı dericilikte sıkça kullanılan yağlardan biridir. Tohumlardan elde edilen yağ sektörün en sık tercih ettiği yağlardan biri olmuştur. Ayrıca bitki tohum ve yaprakları hayvancılıkta kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde pelemir otunun tohumu hayvan yemi olarak da tercih edilmektedir. Birçok çeşidi bulunan bitkinin sadece iki çeşidi kanser tedavisinde tercih edilmektedir. Dolayısıyla kanser tedavisinde kullanılacak olan pelemir bitkisinin yetiştirilmesi daha çok ilgi uyandırmaktadır. Bitkisel tedavilerde uzmanlar tarafından tercih edilen bu bitki laboratuvar ortamlarında işlem görülerek ilaç üretiminde de fayda sağlanmaktadır. Kanser hastalarının mutlaka doktora başvurarak tüketmesi ya da ilaç olarak kullanılması gerekmektedir. Bitki çayı olarak da tüketilebilen bu bitki farklı bitkiler ile karıştırılıp tüketilebilir.

Yorumlar
Serpil Özer 13 Mayıs 2018 - 03:39:44 Belemir bitkisi yetiştiriciliği Türkiye'de yapılıyor mu? Bu bitkinin diğer adı ne? Bilindik bir ismi var mı? Ben ilk defa duydum ve kullanmak istiyorum. Okuduğum kadarıyla çok faydalı bir bitkiymiş. Nereden bulabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: